ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Ekim Ayı Kitaplığım - 2023

Ekim Ayı Kitaplığım - 2023

Jack ve Fasulye Sırığı

Hazırlayan: Margrete Lamond ve Russell Thomson
Resimleyen: Andrew Joyner
32 sayfa

Çok eski zamanlarda annesiyle birlikte bir kulübede yaşayan Jack adında bir çocuk varmış. Jack bir gün ineklerini pazarda satmaya götürmek için evden çıkmış. Ama Jack o kadar tembelmiş ki biraz yürüdükten sonra dinlenmek için bir ağacın altına oturuvermiş. O sırada yoldan geçen bir ihtiyar, ineğin karşılığında Jack’e birkaç sihirli fasulye teklif etmiş. Kasabaya yürümeye üşenen tembel Jack biraz düşünmüş ve bu teklifi kabul edivermiş. Tabii ki annesi bu duruma çok sinirlenmiş. Fasulyeleri pencereden atmış ve Jack’i aç karnına odasına göndermiş. Jack ertesi sabah uyandığında penceresinin önünde, göğe dek uzanan dev bir fasulye sırığı olduğunu görmüş. Fasulye sırığına tırmanarak bulutların üstüne çıkmış. Meğerse, burası devlerin diyarıymış. Jack büyülü bir serüvene atıldığından habersiz, yürümeye başlamış.

Yüzlerce yıl öncesine dayanan Jack ve Fasulye Sırığı, İngiliz halk masallarının en sevilenlerinden biridir. Siz de onu çok seveceksiniz.

Dilek Kütüphanesi

Mayısta Kar Yağışı

Yazan: Christine Evans
Resimleyen: Patrick Corrigan
96 sayfa

Raven, hayatının en kötü haftasını geçiriyordu. En yakın arkadaşı Belle çok uzaklara taşınmıştı. Bu yetmiyormuş gibi yarın da “Tarihin Sesleri” projesinin sunum günüydü. Raven ve Belle bu proje üzerinde birlikte çalışıyorlardı. Ama Belle gitmişti. Bu durumda Raven’in bütün sınıfın önünde tek başına sunum yapması gerekiyordu. Ancak ormanda sihirli bir kütüphaneye açılan dilek kuyusuna rastlayınca Raven’ın şansı döndü. Daha doğrusu ilk başta ona öyle geldi. Raven, Dilek Kütüphanesi’ndeki kütüphaneciden okulun kapanmasını istedi. İstedi ama o zaman da yepyeni zorluklarla karşı karşıya kaldı. Bununla birlikte belki de en başından beri ihtiyaç duyduğu cesarete gerçekte hep sahip olduğunu da fark eti.

Şaşırtıcı ayrıntılarla dolu, bu komik serüven romanını çok seveceksiniz. Hemen arkadaşlarınıza önereceksiniz.

Doktor Dolittle’ın Hikayesi

Yazan: Hugh Lofting
Çeviren: Yonca Aşçı Dalar
104 sayfa

Çok uzun zaman önce, Puddleby adlı küçük bir kasabada, Doktor John Dolittle adlı çok bilgili bir doktor yaşardı. Dr. Dolittle’ın birçok hayvanı vardı. Onlarla çok iyi anlaşırdı. Papağanı Polinezya’nın yardımıyla, zamanla hayvanların dilini öğrendi. Bu sayede çok iyi bir veteriner oldu. Ünü göçmen kuşlar aracılığıyla dünyaya yayıldı.

Bir gün Afrika’dan gelen bir kırlangıç, orada doktora çok ihtiyaç olduğunu çünkü maymunları kırıp geçiren bir hastalığın ortaya çıktığını söyledi. Dr. Dolittle hemen hazırlandı ve en sevdiği hayvanları köpek Jip’i, ördek Dab-Dab’ı, domuz Gub-Gub’u ve baykuş Tu-Tu’yu da yanına alarak, kırlangıcın kılavuzluğunda, Afrika’ya doğru yola koyuldu.

Dostluk, doğaya saygı ve yardımseverlik temalarının işlendiği bu sürükleyici serüven romanını okurken doğaya ve hayvanlara ilişkin şaşırtıcı bilgiler edineceksiniz.