ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Hareket Etmenin Önemi

Hareket Etmenin Önemi

Hareket Etmenin Önemi

Ders çalışırken, araştırma yaparken, bir şeyler izlerken, müzik dinlerken, arkadaşlarla haberleşirken hatta oyun oynarken hep bilgisayar kullanıyoruz. Eğer bilgisayarımızdan uzaktaysak, cep telefonumuz ya da tabletimiz var. Bu teknolojik aygıtlar yaşamımızı gerçekten çok kolaylaştırıyor. Ama aynı zamanda bizi hareket etmekten, fiziksel etkinlikten de alıkoyuyor. Halbuki biz çocuklar sürekli gelişme çağında olduğumuzdan fiziksel olarak etkin olmamız çok önemlidir.

Oyun, dans, spor gibi bütün fiziksel etkinlikler kaslarımızı ve eklemlerimizi yoğun kullandığımız, kalp atışımızı ve solunum hızımızı arttıran ve bizi yoran etkinliklerdir.

h e o 01 Hareket Etmenin Önemi
Ama aynı zamanda beden ve ruh sağlığımız ve gelişimimiz açısından çok da önemlidirler. Onlar sayesinde kaslarımız güçlenir, dayanıklılığımız artar. Esneklik kazanırız, duruşumuz ve yürüyüşümüz düzelir. Ayrıca çok eğlenceli olurlar.
h e o 02 Hareket Etmenin Önemi
Tabii ki fiziksel etkinliklerin bizler için yararı yalnızca bu kadar değildir. Günlük yapılan fiziksel etkinlikler sayesinde:
02 slide 01 Hareket Etmenin Önemi Bedenimizi daha iyi tanırız.
02 slide 02 Hareket Etmenin Önemi Denge duyumuz gelişir ve beden kontrolümüz artar.
02 slide 03 Hareket Etmenin Önemi Önceden yapması zor gelen şeyleri daha kolay yaparız.
02 slide 04 Hareket Etmenin Önemi Özgüvenimiz artar.
02 slide 05 Hareket Etmenin Önemi Yeni ilişkiler kurar, var olanları geliştirir, pekiştiririz.
Previous slide
Next slide

Gelişme çağında olan biz çocuklar yaptığımız fiziksel etkinliklerin yararlarını anında duyumsarız. Örneğin daha az gergin oluruz, öz disiplinimiz, hızlı düşünme ve karar verme yeteneğimiz gelişir, daha zor yorulur ve daha iyi uyuruz.

h e o 03 Hareket Etmenin Önemi

Fiziksel etkinliklerin biz çocuklar için mucizevi yararları olur. Her gün en az bir saat yorucu fiziksel etkinlikte bulunmamız (daha çok olursa daha iyi) önemlidir.