ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Hava Trafik Kontrolörü

giris ucak2 Hava Trafik Kontrolörü
Havalimanları; terminal binası, apron, pist, taksi yolu, hangar ve kule gibi birçok bölümden oluşur. Yolculara kolay, rahat ve güvenli bir yolculuk sağlayabilmek için hava meydanının bütün bölümlerinde sürekli yoğun bir çalışma vardır. Burası 24 saat boyunca aktiftir. Bu karmaşık ve dinamik yapının beyni hava trafik kontrol kulesidir.
hava trafik
Havalimanlarında hem doğrudan görerek hem de birtakım ekranlarda izleyerek havadaki ve alandaki trafiği idare eden birim, kontrol kulesinde çalışan hava trafik kontrol ekibidir. Bunun da başında hava trafik kontrolörleri bulunur. Kulelerde çalışan insan sayısı değişebilir. Ama temelde ekipler halinde vardiyalı olarak çalışılır. Böylece 24 saat kesintisiz hizmet verilir.

Teknolojik aygıtlar ve ekip

Kontrol kulesinde görev yapan hava trafik kontrolörleri birçok yardımcı birimle birlikte çalışır ve işini yaparken birtakım teknolojik aygıtlardan yararlanır. Havadaki uçakları özel ekranlarda izler. Pilotlara telsizle öneri, bilgi ve talimat iletir. Böylece havadaki ve havaalanındaki trafiğin güvenli, düzenli ve hızlı bir şekilde akmasını sağlar. Kendi kontrol sahasındaki birçok uçağa (bazen onlarcasına birden) aynı anda hava trafik kontrol hizmeti verir.
hava trafik

Hava trafik kontrolörleri uçağın motorunun çalıştırılmasından uçağın indikten sonra park alanına çekilmesine kadar geçen süre boyunca pilotlara ne yapmaları gerektiğini bildirir.

Stresli bir iş

Hava trafik kontrolörü olmak dünyanın en zor ve en stresli işlerinden birisidir. Çünkü işlerinin doğası gereği can ve mal kaybına yol açma riski vardır.
hava kontrol 4 Hava Trafik Kontrolörü

Eğitim şart

Zaman zaman riskli kararlar verip pilotları yönlendiren hava trafik kontrolörlerinin işlerini hatasız yapabilmeleri için uzun bir eğitim sürecini başarıyla bitirmeleri gerekir. Bunun yanı sıra, işe uygun birtakım özellikler taşımaları da gerekir. Bu özelliklerden bazıları şunlardır:
  • İyi sözel algılama
  • Hızlı düşünme
  • Kurallara uyma
  • Dikkatli olma
  • Stres altında çalışabilme
hava trafik
hava trafik

Havacılıkta kullanılan uluslararası dil İngilizce’dir. Dolayısıyla hava trafik kontrolörleri çok iyi İngilizce bilir.