ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Haziran Ayı Kitaplığım - 2023

Haziran Ayı Kitaplığım - 2023

Okyanuslar

Hadi Keşfedelim

Yazan: Claire Philip
Resimleyen: Jean Claude
48 sayfa

Hadi Keşfedelim serisinin Okyanuslar kitabı da tıpkı serinin öteki kitapları gibi bilgi dolu, aydınlatıcı bir kitap. Kitapta okyanus canlılarına ilişkin hemen her şey anlatılıyor. İşte kitapta ele alınan konulardan bazıları:
* Su Kaplı Dünya
* Kaya Havuzlarında
* Mercan Resifleri
* Hızlı Yüzücüler
* Buz Gibi Sular
* Derinlerde
* Muhteşem Balinalar
Kitabı okurken insan her hayvanın kendi özgün habitatına nasıl da uyum sağladığını fark ediyor; denizlerde hayvanların nasıl yiyecek bulduğunu ya da avlandığını öğreniyor. Kitabın sonunda da hoş bir sürpriz var.

Çok güzel, canlı resimler ve bilgilerle dolu bu kitabı çok sevecek, onu elinizden düşüremeyeceksiniz.

Hiç Son Olmayan Ülke

Yazan: Kate Saunders
Çeviren: Nihal Tokinan Gökçe
288 sayfa

Emily birdenbire uyanıverdiğinde, fırtına neredeyse geçmiş, gök gürültüleri ve şimşek çatırtıları başka bir mahalleye doğru uzaklaşmaya başlamıştı. Telefonunun saati sabah üçe çeyrek kalayı gösteriyordu. Emily tam ışığı söndürüp tekrar yatacakken duvarın diğer tarafından, Holly’nin odasından gelen bazı sesler duydu. Kalkıp Holly’nin odasına gitti.

Holly’nin boş yatağının ortasında küçük bir çadır vardı ve ondan yumuşak bir ışık yayılıyordu. Çadırın içinde gölgeler oynaşıyordu. Emily ondan sonra gördüğü şeyin tuhaflığını hayatı boyunca unutamazdı. Çadırın kapısı açıldı ve içinden oldukça eski iki pelüş oyuncak çıktı. Bu pelüş oyuncaklar; kısa, toparlacık bir penguen ve biraz daha büyükçe, açık kahve tüyleri topak topak olmuş bir ayıydı. Penguenin elinde bir gazete vardı, ayı da bir piknik sepeti taşıyordu. İkisinin de takma bıyığı vardı; bıyıklar küçük, tüylü kafalarına lastikle tutturulmuştu. Emily hayretten büyülenmiş halde ayıcığın piknik sepetini açıp kareli bir örtü çıkararak, Holly’nin yatağının üstüne yaymasını izledi.

Çok güzel yazılmış, soluk soluğa okuyacağınız, bu duygusal romanı çok sevecek, bitirdiğinizde hemen arkadaşlarınıza da önereceksiniz.

Kerem ile Minik Canavarlar

Yazan: Zanna Davidson
Resimleyen: Melanie Williamson
80 sayfa

Kerem sıradan bir hayatı olan, sıradan bir çocuktu, ta ki bir gece çorap çekmecesinde beş minik canavar bulana kadar. Kerem minik canavarların hayatlarını kurtarınca, onlar da Kerem’i hiç bırakmayacaklarına yemin ettiler. Sonra hep birlikte yaşamaya başladılar. Ne var ki kendilerini sık sık tuhaf serüvenlerin ortasında buluveriyorlardı.

O gün de Kerem biraz endişeliydi. Okulun düzenlediği müze gezisine ilk kez katılacaktı. Minik canavarlar Kerem’e, “Biz de geliriz. Senin yanına otururuz” dediler. Kerem de onlara, “Tamam. Sorun çıkarmayacağınıza söz verirseniz, gelebilirsiniz” yanıtını verdi. Minik canavarlar hep bir ağızdan Kerem’e söz verdiler. Ama günün ilerleyen saatlerinde bu sözü tutamayacaklarını bilmiyorlardı.

Çok güzel resimlerle dolu, bu minik serüven kitabını büyük bir merakla ve keyifle okuyacaksınız. Hemen bitmesine üzüleceksiniz. Ama merak etmeyin dizinin öteki kitaplarını da alıp kahramanlarımızın başka serüvenlerini okuyabilirsiniz.