ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Haziran Ayı Kitaplığım
2024

Dünyayı Değiştiren Bilimciler
Rachel Carson

Yazan: Alix Wood
Resimleyen: Jean Lawrence
32 sayfa
Rachel Carson, denizleri ve deniz canlılarını seven Amerikalı bir deniz biyoloğu ve yazardır. 1907’de doğdu ve yaşamını denizleri keşfetmeye ve korumaya adadı. En ünlü kitabı 1962’de yayımladığı Sessiz Bahar’dır. Çığır açıcı bu kitabın doğayı korumaya yönelik küresel bir çevreci hareketin başlamasına büyük etkisi oldu.

Bu sürükleyici kitapta, yalnızca Sessiz Bahar’la ilgili bilgileri değil, başta ekoloji biliminin kurulmasında oynadığı rol olmak üzere Rachel Carson’la ilgili hemen her şeyi bulacaksınız. Okurken hem şaşıracak hem de hayranlık duyacaksınız. Küçük bir bilim etkinliği ile minik bir sınav da kitabın sonunda sizi bekliyor.

İşte Mert!
Matematik Yarışması

Yazan: Sally Rippin
Resimleyen: Stephanie Spartels
48 sayfa

Mert bugün biraz huysuz. Matematik Haftası’nı kutlamak için sınıfta bir yarışma düzenlenecek. Sınıf öğretmeni yapılacak yarışma için ikili takımlar oluşturdu ve Mert’i de Alican’la eşleştirdi. Oysa Mert her zaman en iyi arkadaşı Beren’le ikili takım olurdu. Alican sınıfın matematikte en başarılı öğrencisiydi. Öte yandan Mert de matematik konusunda kendine hiç güvenmiyordu. Yarışmanın ilk günü bir toplama-çıkarma oyunu vardı. Alican ve Mert, toplama çıkarma işlemlerini yapmaya koyuldular. Alican, soruları çok hızlı çözüyordu. Mert’in çözümü bulmasına kalmadan, çözümü kâğıda yazıveriyordu. Bu durum Mert’i kızdırdı. Sonunda Mert’in sabrı tükendi. “Alican, izin ver, bazı işlemleri de ben yapayım!” dedi ters ters. Alican da yüksek sesle karşılık verince öğretmenleri yanlarına geldi.
Yarışmanın ilk günü tuhaf geçmişti; ama daha ilk günde böyle olursa, acaba ileriki günlerde neler yaşanacaktı?

Bu sürükleyici kitapta, dürüst olmak, başarıyı da başarısızlığı da olgunlukla karşılayabilmek üzerine anlatılan, sıcacık öyküyü çok seveceksiniz.

Ninja Kedi Toto
Gizemli Mücevher Hırsızı

Yazan: Dermot O’Leary
Resimleyen: Nick East
192 sayfa

“Herkes şaşkınlık içinde nefesini tuttu. Gri’nin bıyıkları sarkmıştı, Kiril de hiç mutlu görünmüyordu. İki eski dost inanamayarak birbirine bakıyor, sanki aynı soruyu sormak istiyordu: Tasma nasıl çalınmış olabilir?”
Hayvanlar dünyasının en ünlü ve göz alıcı mücevherlerinden biri, İngiltere’nin ilk muhafız hayvanı İhtiyar Tom tarafından miras bırakılan “İhtiyar Tom’un Tasması” adlı bir mücevherdi. Günümüzde Londra Kalesi’nde kilitli tutuluyordu. Ne var ki Toto yanındakilerle birlikte Kale’yi ziyarete gittiğinde mücevherin çalınmış olduğunu gördü. Üstüne üstlük suç, Toto’nun patronu Gri’nin üzerine atıldı. Toto ve arkadaşları şaşkın, üzgün ama gerçeği ortaya çıkarmaya da kararlıydı. Onları tehlikelerle dolu bir serüven bekliyordu.

Birbirinden güzel resimlerle bezeli bu sürükleyici romanı elinizden düşüremeyecek, bir solukta okuyacaksınız.