ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

İlginç Göller

Karalarda çok geniş alanları kaplayan doğal su birikintilerine göl denir. Göllerin suları genellikle tatlıdır; ama tuzlu ve sodalı olanlar da vardır. Büyük bölümünün çevresi ormanlıktır. Göller mavi sularıyla insana huzur ve mutluluk verir. Bunlar göller için söylenebilecek genel şeylerdir; çünkü bazı göller çok değişiktir. İlginç özellikleri vardır. Gelin yeryüzünün değişik köşelerindeki ilginç göllere birlikte göz atalım.

Hillier Gölü

Avustralya’nın batı kıyılarında bulunan küçük Middle Adası’nda yer alan bu gölün suları mavi değil pembe renklidir. Pembe renge gölde yaşayan Dunaliella Salina adlı bir mikroorganizma yol açmaktadır. Göl aynı zamanda okyanus sularından on kat daha tuzludur. Dünyadaki tek pembe göl Hillier Gölü değildir. Değişik kıtalarda pembenin farklı tonlarında kırkın üzerinde pembe göl bulunur. Hatta bunlardan biri de ülkemizdeki Tuz Gölü’dür.
hillier harita İlginç Göller
tuz golu İlginç Göller
Tuz Gölü
hillier golu İlginç Göller

Ölü Deniz

Ürdün ile İsrail arasında yer alan Ölü Deniz gerçekte bir göldür. Dünyanın suyu en tuzlu göllerden biridir. 605 kilometrekarelik göl aynı zamanda dünyanın en düşük rakımlı (-430,5 metre) yeridir.
olu deniz harita İlginç Göller
olu deniz 2 İlginç Göller
Ölü Deniz’in suyunun yoğunluğu o denli yüksektir ki insanlar hiçbir şey yapmadan suyun yüzeyinde kalabilir.

Kaynayan Göl

Kaynayan Göl, Antiller’de Dominica adasındaki Morne Trois Pitons Ulusal Parkı’ndadır. Burası UNESCO Dünya Mirası Sahası ilan edilen bir bölgedir. Kaynayan Göl, 60 metre x 70 metrelik çok küçük bir göldür. Gölün suyu sürekli kaynar. Bilim insanları göldeki suyun derinlerde magmayla temas halinde olduğunu düşünmektedir.
kaynayan gol harita İlginç Göller
kaynayan gol İlginç Göller
Görsel kaynağı: Wikipedia (Bayukjdr)

Titicaca Gölü

Titicaca Gölü, And dağlarında Peru ile Bolivya sınırında bir tatlı su gölüdür. Güney Amerika’nın en büyük gölü olan Titicaca aynı zamanda üzerinde taşımacılık yapılabilen en yüksek rakımlı göldür. Gölün yüzeyi deniz düzeyinden 3.812 metre yukarıdadır. Gölün ilginç özelliklerinden biri yerli Uros halkının hasırdan ördüğü yüzen adalarda yaşamasıdır. Altmış dolayında adada 1.200 kadar kişi yaşar.
titicaca golu harita İlginç Göller

Denizanası Gölü

Deniz ya da okyanusta yüzenler denizanalarından pek hoşlanmaz. Ne var ki Palau’daki Denizanası Gölü’nde yüzmek büyük bir keyiftir. Küçük bir bozuk paradan futbol topuna kadar değişik büyüklüklerde on binlerce pembe denizanası bu küçük gölde yaşar. Bunların göle binlerce yıl önce denizle bağlantısı olduğu dönemde yerleştiği tahmin edilmektedir. Gölde doğal düşmanları olmadığından zamanla iğnelerinden ve zehirlerinden arınan denizanaları günümüzde insanlar için zararsızdır.
denizanasi golu harita İlginç Göller
denizanasi golu İlginç Göller

Vostok Gölü

Vostok Gölü, Antarktika’da buzun altında bulunan yaklaşık 400 gölün en büyüğüdür. Göl, adını Rusya’nın Antarktika’daki gözlem istasyonu Vostok’tan (istasyonun altında olduğu için) alır. Vostok İstasyonu deniz düzeyinden 3.488 metre yukarıdadır. Vostok Gölü de istasyondan yaklaşık 4.000 metre derinde yer alır. Bir başka deyişle Vostok Gölü deniz düzeyinden yaklaşık 500 metre aşağıda ve buzun içinde bulunur. Yaklaşık 12.500 kilometrekaredir. Gölün derinliği ortalama 432 metredir.
antarktika harita İlginç Göller
vostok golu kesit yazilar İlginç Göller
vostok golu kesit yazilar mobil İlginç Göller

Adadaki Gölün İçindeki Adadaki Göl

Dünyada en çok göl bulunan ülke Kanada’dır. Bu büyük ülkede 2 milyon dolayında göl bulunur. Bu göllerin çoğu küçük olduğundan isimleri yoktur. Kanada’nın Nanavut Bölgesi’ndeki Victoria Adası’nda da çok sayıda isimsiz göl vardır. Bunların bazılarında adalar da bulunur. Hatta birinde gölün içindeki adanın içinde küçük bir göl de vardır.
gol icindeki gol harita İlginç Göller
gol icindeki gol yazilar İlginç Göller
gol icindeki gol yazilar mobil İlginç Göller