ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı

İngiltere

İngiltere, Harry Potter’ın, Sherlock Holmes’ün, Dr. Frankenstein’ın ve James Bond’un ülkesidir. Aynı zamanda Newton’ın, Darwin’in, Hawking’in, Beatles’ın, Agatha Christie’nin ve David Beckham’ın da ülkesidir. İngiltere günümüz dünya kültürüne çok katkısı olmuş bir ülkedir. İngiltere, dört ülkeden oluşan Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı’na bağlıdır. Bu bölgeye bağlı olan diğer ülkeler ise Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’dır. İngiltere sanayi devrimini Avrupa’da ilk gerçekleştiren ülkedir. Ülkenin resmi dili olan İngilizce günümüzde bütün dünyanın birbiriyle anlaşmada kullandığı ortak bir dildir. Yaklaşık 400 milyon kişinin anadili olan İngilizce’yi, bir milyardan çok kişi ikinci dil olarak konuşur.
union jack İngiltere

1 Ocak 1801’de kabul edilen Birleşik Krallık’ın resmi bayrağı, dört ülkeyi de temsil eden bir bayraktır. Bu bayrak, mavi zemin üstünde beyaz bir çarpı (İskoçya’nın bayrağı), bunların üstüne eklenen kırmızı bir artı (İngiltere’nin bayrağı) ve hepsinin üstüne eklenen kırmızı bir çarpıdan (İrlanda’nın bayrağı) oluşur.

KİMLİK KARTI

BİRLEŞİK KRALLIK

bk bayragi İngiltere
Yüzölçümü
243 bin 600 kilometre kare
Nüfusu
68 milyon
Başkenti
Londra
Para Birimi
Sterlin
Resmi Dili
İngilizce

Bilgilerini görmek için haritada ülke isimlerine tıklayabilirsiniz.

britanya harita2 İngiltere İNGİLTERE

ingiliz bayragi İngiltere

Yüzölçümü: 129 bin kilometre kare
Nüfusu: 57 milyon 400 bin
Başkenti: Londra

İSKOÇYA

iskoc bayragi İngiltere

Yüzölçümü: 78 bin kilometre kare
Nüfusu: 5 milyon 500 bin
Başkenti: Edinburgh

GALLER

galler bayragi İngiltere

Yüzölçümü: 22 bin kilometre kare
Nüfusu: 5 milyon 500 bin
Başkenti: Cardiff

KUZEY İRLANDA

k irlanda bayragi İngiltere

Yüzölçümü: 14 bin 600 kilometre kare
Nüfusu: 1 milyon 900 bin
Başkenti: Belfast

İngiltere Nerededir?

Atlas Okyanusu’nun kuzeyi ile Kuzey Denizi arasında, Fransa’nın kuzeybatı kıyılarının 35 kilometre açığında yer alan iki büyük adadan oluşan bir ülkedir. Adalardan biri İrlanda, öteki de Büyük Britanya’dır. Bu iki büyük adaya ek olarak 6.000 dolayında daha küçük adadan oluşur. İngiltere’nin tek kara sınırı İrlanda ile arasındaki 500 kilometrelik sınırdır. Ülkenin ortalama rakımı 162 metredir.
ingiltere
britanya yerkure mobil İngiltere
  • Kıyılarının uzunluğu 12 bin 430 kilometredir.
  • Ülkenin yalnızca yüzde 12’si ormandır.
ben nevis İngiltere

En yüksek noktası İskoçya’da bulunan Ben Nevis dağının doruğudur: 1.345 metre.

kale İngiltere

Ülkede 6.700 dolayında kale vardır.

greenwich İngiltere

Dünyanın bütün haritalarında yer alan 0 derece meridyeni Londra yakınlarındaki Greenwich kasabasında bulunan Greenwich Gözlemevi’nden geçer.

Stonehenge

Yaklaşık 5.000 yıl önce Yenitaş Çağı’nda insanlarca yapılmış bir anıttır. Yapımı yaklaşık bin yıl süren bu anıt, ağırlıkları 3,5 ton ile 22 ton arasında değişen onlarca kayadan oluşur. Hangi amaçla yapıldığı tam olarak anlaşılamamış Stonehenge dünyada en bilinen antik yapılardan biridir.
stonehenge mobil İngiltere

Başkent Londra aynı zamanda İngiltere’nin en büyük kentidir ve dünyanın en büyük başkentlerinden biridir. Nüfusu yaklaşık 9 milyondur. Kenti, MS 47’de Romalılar kurdular ve ona “Londinium” adını verdiler. Dünyanın ilk metro hattı 10 Ocak 1863’te Londra’da açıldı. Buraya her yıl 40 milyon dolayında turist gelir. Londra üç kez olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapan bir kenttir: 1908, 1948 ve 2012.

ing tel kodu alan adi İngiltere

Uluslararası telefon kodu +44’dür.

İnternet uzantısı .uk’dır.

ingiltere
Ülkenin simgesi aslandır.
ingiltere
Görsel kaynağı: stock.adobe.com/wachiwit

Edebiyat Cenneti
Dünyaca ünlü çok sayıda İngiliz yazar vardır. Bazıları şunlardır: Shakespeare, Charles Dickens, Jane Austin, George Orwell, J. R. R. Tolkien, Virginia Woolf, Arthur Conan Doyle, Agatha Christie, Mary Shelley, H. G. Wells, Arthur C. Clarke, Aldous Huxley, Daniel Defoe. Tabii ki bunların arasında Harry Potter’ın yazarı J. K. Rowling’in ayrı bir yeri vardır.

ingiltere

Bakalım bu yüzük sizde bir şeyler çağrıştırdı mı? Acaba hangi roman ve roman yazarıyla ilgili olabilir?

chaplin İngiltere
Görsel kaynağı: Wikipedia
İngiltere’den çok ünlü sinemacılar da çıktı. Örneğin gerilim filmlerinin ünlü yönetmeni Alfred Hitchcok bunlardan biridir. Bir de dünyaca ünlü bir komedyen vardır. Yukarıdaki karakterle özdeşleşen bu komedi artistini bakalım bilebilecek misiniz?
mans tuneli2 İngiltere

Manş Tüneli
Fransa’ya yalnızca 35 kilometre uzakta olan adadan Fransa’ya denizaltı tüneliyle bağlantı vardır. 1994’te açılan bu tünel dünyanın en uzun denizaltı tünelidir. Deniz tabanının 45 metre altından geçer. Yalnızca tren seferleri vardır. Her gün 30 bin insan kullanır. Bazı seferleri motosiklet, otomobil ve kamyon taşıyabilen özel trenler gerçekleştirir. Bunların vagonları dünyanın en geniş tren vagonlarıdır. Tünel sayesinde Paris ile Londra arası yolculuk süresi 2,5 saate indi.

loch ness İngiltere

Loch Ness Canavarı
İskoçya’da canavarıyla ünlü Loch Ness gölü İngiltere’nin en büyük tatlı su gölüdür. “Loch” İskoçça göl demektir. Halk arasında Nessie olarak bilinen ve gölde yaşadığına inanılan yaratıkla ilgili en eski kayıt 565 yılına dek gider. Dünyaca ünlenmesi de 1930’lu yıllarda olur. Nessie’nin uzun boyunlu, büyük gövdeli (plesiyozoru andıran) bir yaratık olduğuna inanılır.

ing yasli cift İngiltere

İngiltere’de ortalama ömür 82 yıldır.

futbol İngiltere

İngiltere’de en popüler spor futboldur.
Futboldan sonra ragbi ve tenis gelir.

ingiltere

Futbol, tenis, ragbi, kriket ve boks İngiltere’de ortaya çıkan spor dallarıdır.