ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Kasım Ayı Kitaplığım
2020

Kasım Ayı Kitaplığım - 2020

Mühendis Olacağım

Yazan: Catherine Ard
Resimleyen: Sarah Lawrence
48 sayfa

Mühendisler yalnızca makine tasarlamazlar, yaşamımızı kolaylaştıracak yollar da bulurlar! Siz de mühendis mi olmak istiyorsunuz? Parlak fikirleriniz mi var? Bir şeyler icat etmeyi, tasarlamayı, bir ekibin parçası olarak çalışmayı ve sorunları çözmeyi sever misiniz? Eğer bunlara yanıtınız ‘evet’se, bu kitap tam size göredir.

Kitapta mühendislik ve mühendislerle ilgili hemen her şey var. Örneğin, mühendislerin neyle uğraştığını, mühendis gibi düşünmenin nasıl bir şey olduğunu, mühendislerin kullandığı malzemeleri, yaşamın hangi alanlarında çalıştıklarını ve merak ettiğiniz daha birçok sorunun yanıtını bu kitapta bulabilirsiniz.

Her sayfası resimler ve şemalarla dolu bu kılavuz kitabın dili de çok akıcı. Dolayısıyla kolay okunuyor, rahatça anlaşılıyor. Eğer büyüyünce mühendis olma hayaliniz varsa, bu kitap sizin başucu kitabınız olacak.

Küçük Vahşi ve Köpeği

Yazan: Emma Barnes
Çeviren:
Ayşe Başcı
176 sayfa

Onun adı Josephine. Küçük ve sevimli bir kız çocuğu… olduğunu düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. Çünkü ona herkes Küçük Vahşi diyor. Neden mi? E, canavar gibi bir şey de ondan. Sürekli yaramazlık yapar ve sürekli de başı derde girer. Başı derde girdiğinde söylemeyi en sevdiği cümlelerden biri “Kimse bunu yapamayacağımı söylemedi”dir. Bunu sık sık duyarsınız: “Kimse peçeteyi zamkla burnuma yapıştıramayacağımı söylemedi.” “Kimse vampircilik oynarken kafama ketçap sıkamayacağımı söylemedi.” “Kimse babamın gitar kılıfını kano yapıp merdivenlerden aşağı
kayamayacağımı söylemedi.”

Küçük Vahşi ve ablası Kate köpek isterler. Babalarının arkadaşı Amerika’ya turneye giderken tazısını onlara bırakır. Ve anlaşılır ki Küçük Vahşi’yi daha da vahşi, dayanılmaz, çileden çıkarıcı yapacak bir şey varsa, o da bir köpekmiş.

Güzel resimlerle süslenmiş, komik ve sürükleyici bu kitabı bir solukta okuyacak, serinin öteki kitaplarını da hemen okumak isteyeceksiniz.

En Büyük Turnuva!

Yazan: Heiko Wolz
Resimleyen: Zapf
88 sayfa

Anton sıkı futbolcudur. Sevgili arkadaşları Jan ve Emma da öyle. En iyi arkadaşı Jan kalecidir; Emma da forvet. Takımları Kartallar’ın dört gün sonra Timsahlar ile turnuva maçı vardır. Son turnuvada Kartallar ikinci Timsahlar da şampiyon olduğu için bu maç ayrı bir önem taşımaktadır. Kartallar dört günlük yoğun bir antrenmanla turnuvaya sıkı hazırlanır. En azından Anton’a göre öyledir.

Ve sonunda turnuva günü gelir. Acaba Kartallar emeklerinin karşılığını alabilecek midir?

Günlük şeklinde yazılmış, güzel resimlerle dolu bu kitap çok sürükleyici. Anton’un duygu ve düşünceleri de çok komik. Onun ve arkadaşlarının maça hazırlanışı günbegün anlatılıyor.

Komik ve heyecanlı bu kitabı okumaya başladığınızda onu elinizden düşüremeyecek, bir günde hatta birkaç saatte bitireceksiniz.