ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Yaz Mevsimi Sanatçılarını Bekliyor!

Hey, genç sanatçılar! Hava artık çok sıcak, atın kendinizi doğaya, denize… Yaratıcılığınızı hep evde konuşturacak değilsiniz ya? İlham perisi bir kumsalda, bir ırmak kıyısında ya da çimlere yayılmış karpuz yerken kapınızı çalabilir!

Günümüzde sanatçılar yalnızca tuval kullanmıyor. Eserlerini yapmak için stüdyolara kapanmıyor. Sanat, doğanın içinde ve doğanın bir parçası olarak da gerçekleştiriliyor. İşte, bu yaz da sizleri heyecanlandıracak, içinizdeki sanatçıyı ayağa kaldıracak bazı öneriler getirmek istedik. Hep başkalarının sıra dışı sanat yapıtlarına bakacak değilsiniz ya! Eminiz ki siz de çevrenizde gördüğünüz her nesneyi bir sanat eserine çevirebilecek yetenektesiniz. Bunun için biraz hayal gücü yeterli. Haydi!

yaz sanatcilari cakil Yaz Mevsimi Sanatçılarını Bekliyor!
bordur Yaz Mevsimi Sanatçılarını Bekliyor!

Deniz Kabuklarıyla

Bazı kumsallarda yüzlerce deniz kabuğu bulabilirsiniz. Bunlar, ölmüş kabuklu deniz canlılarından –deniz salyangozları, istiridyeler, midyeler, deniz minareleri vs. – geriye kalanlardır. O nedenle bunları sanat yapıtlarınızda kullanmanızın hiçbir sakıncası yok. Dilerseniz kolyeler, bileklikler yapabilir ya da bu kabuklardan bazılarını sulu boyayla boyayıp rengârenk hediyelikler hazırlayabilirsiniz. Tabii bazı yapıtlarınız için yapıştırıcı, ip, tel gibi yardımcı malzemelere de gereksinim duyabilirsiniz. İşte size birkaç örnek…
bordur Yaz Mevsimi Sanatçılarını Bekliyor!

Taşlarla

Suluboyayla boyamak ve üzerine birbirinden güzel resimler yapmak için bazı taşlar çok uygundur. Deniz kıyısında ya da bir dere kenarında size tuval olacak yassı ve geniş taşları arayarak işe başlayabilirsiniz. Sonra bunların üzerinde dilediğiniz gibi çalışabilir, arkadaşlarınıza boyadığınız taşları hediye edebilirsiniz.
bordur Yaz Mevsimi Sanatçılarını Bekliyor!

Deniz kıyısında

Deniz kıyısı kumdan kaleler yapmak için harika bir yer. Tamam ama plajlar siz genç sanatçılar için başka olanaklar da sunuyor. Hele içinde irili ufaklı rengârenk taşların olduğu plajlar… Örneğin, topladığınız küçük taşlarla bazı büyük resimler yapabilir ya da bulduğunuz benzer renkli taşları kullanarak çeşitli desenler oluşturabilirsiniz. Hatta ortaya çıkardığınız bu resimlerin, mozaik adıyla anılan sanat dalına girdiği bile söylenebilir.

Aşağıda birkaç basit örnek görüyorsunuz. Bakalım siz neler yapacaksınız? Benzer renkte ve büyüklükte çok sayıda taş toplayarak işe başlayabilirsiniz. Ama önce, eseriniz üzerinde çalışırken sizi güneşten koruyacak giysiler giymeyi ve başınıza şapka takmayı unutmayın.

bordur Yaz Mevsimi Sanatçılarını Bekliyor!

Dere kenarında

Bir dere kenarında yapılabilecek sıra dışı bir sanat etkinliği de iri taşları dengede tutmaktır. Suyun akışıyla aşınan taşların ne kadar garip şekiller aldığını görmüşsünüzdür. İşte o şekiller, taşları üst üste ilginç pozisyonlarda dizmenizi de sağlayacaktır. İsterseniz üst üste dizip bir kule yapın, isterseniz yanlara doğru çıkıntılar oluşturun; önemli olan taşların başka bir desteğe gereksinim duymadan dengede durması. Önce basit birkaç denemeyle başlamak en iyisi; çünkü taşların ağırlıklarını hissetmek gerekiyor. Sonra dikkat, sabır ve yoğunlaşmayla, aşağıdaki gibi daha büyük projelere geçebilirsiniz.
bordur Yaz Mevsimi Sanatçılarını Bekliyor!

Meyveyle Sanat

Mmmmm… Yaz meyveleri birbirinden lezzetli! Özellikle bazıları hem ağız sulandırıyor hem de ilham veriyor. Yiyeceğiniz meyveleri daha iştah açıcı hale getirmek ister misiniz? O halde meyveleri bir tabakta sunarken bazı sanatsal dokunuşlar yapmaya ne dersiniz? Aşağıda sadece birkaç örnek var. Siz de hayal gücünüzü ve elinizdeki meyveleri kullanarak çok daha güzel “resimler” yapabilirsiniz. Herkesi çok şaşırtacağınıza emin olabilirsiniz. Üstelik böylesi resimler yapmak için illa ki yaz mevsiminde olmak gerekmiyor. Farklı mevsimlerde yetişen meyveler, sebzeler, hatta diğer yiyecekler de bu işe uygun. Sanat eserlerinizin fotoğrafını çekmeyi ve sonra onları afiyetle yemeyi unutmayın!