ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Nisan Ayı Kitaplığım
2024

Dünyayı Değiştiren Bilimciler
Edwin Hubble

Yazan: Alix Wood
Resimleyen: Jean Lawrence
32 sayfa

1889’da doğan Edwin Powell Hubble, Amerikalı bir gökbilimci ve 20. yüzyılın da en önemli bilim insanlarından biridir. Üniversitede hukuk eğitimi alan Hubble aynı zamanda çok başarılı bir sporcuydu. Gökbilime daha sonra eğildi ve o alanda da çok başarılı oldu. Hubble’ın döneminde Samanyolu gökadasının Evren’in tamamını oluşturduğu düşünülüyordu. Ancak az sayıda gökbilimci Samanyolu’ndaki nebulalardan bazılarının gerçekte Samanyolu’nun içinde yer almadığını; çok uzaklarda, kendi başlarına birer gökada olduklarını savunuyordu. Ancak uzayda büyük mesafeleri ölçmek olağanüstü zor hatta o dönem için olanaksız bir konuydu. Henrietta Leavitt büyük mesafeleri ölçmek için bir yöntem geliştirince işler değişti. Edwin Hubble dönemin en büyük teleskopunu kullanarak yaptığı gözlemlere Leavitt’in yöntemini uygulayınca nebulaların gerçekten de çok uzakta birer gökada olduğu ortaya çıktı. Bu keşifle Evren’imiz bir anda trilyonlarca kat genişlemiş oldu. Hubble daha sonra da bu gökadaların birbirlerinden uzaklaştığını yani Evren’in sürekli genişlediğini de gösterdi.

Bu kitapta Edwin Hubble’ın insanlığın Evren’deki konumunu sorgulatan olağanüstü buluşlarını görecek, yaşamına ilişkin ilginç bilgiler edineceksiniz. Okurken hem şaşıracak hem de hayranlık duyacaksınız. Küçük bir bilim etkinliği de kitabın sonunda sizi bekliyor.

Haylaz Vikingler

Yazan: Francesca Simon
Resimleyen: Steve May
160 sayfa

Küçük bir Viking krallığının karlı fiyortlarında yaşayan haylaz ikizler Çat ile Çut, köydeki en kötü Vikingler olmaktan gurur duyuyordu. Bu durum anne babalarını da pek mutlu ediyor, onlar da kendilerini köyün en iyi ebeveynleri sanıyorlardı.

O gün Elsa Altınsaç’ın doğum günü partisi vardı. Elsa eşyalarını paylaşmayı seven, sessizce oyun oynamaktan hoşlanan, sakin bir kızdı. Doğal olarak Çat ile Çut’u partisine çağırmamıştı. Ama bu durum haylaz Vikingleri engelleyemedi ve partiye gittiler. Yolda Çürük Diş, Mızrak Burun, Yaralı Bacak, Pasaklı Ulf, Minik Serçe, Yamuk Pantolon, Çal Çene ve Al Yanak’ı da gördüler. Her biri de ufak keseler içinde bir şeyler taşıyordu. Çocuklar iğne, olta, kol halkası, yün yumağı ve Thor tılsımı gibi çeşitli hediyeler getirmişti. Örneğin, Pasaklı Ulf’un hediyesi annesinin kemik tarağıydı. Çat ile Çut hediye getirmemişlerdi. Zaten onların aklında hediye vermek değil, Elsa’ya getirilen hediyeleri (kötü birer Viking olarak) yağmalamak vardı.

Haylaz Vikingler böyle şeyleri hep yapıyordu. Kah komşularının teknelerini kaçırıyor kah ormanda bir trolün izini sürüyor kah arkadaşlarıyla birlikte Kötü Ada’ya baskın yapmak için yelken açıyorlardı. Kendilerini kimsenin durduramayacağından emindiler.
Ama tabii ki yanılıyorlardı.

Bu komik ve sürükleyici kitapta haylaz Vikinglerin başından geçen üç güzel öykü anlatılıyor. Kitabı çok sevecek, onu bir çırpıda okuyacaksınız.

Maceraperest Ördek

Yazan: Steve Cole
Resimleyen: Aleksei Bitskoff
144 sayfa

Milyarlarca yıl boyunca uzayda dolaşmış apartman büyüklüğünde bir göktaşı Dünya’ya doğru yönelmişti. Giderek yaklaştı; ona çarpacaktı. Dünya’nın atmosferine girerken yüzlerce parçaya bölündü ve parçaları değişik yerlere düştü. Kimileri kutup bölgesindeki kar yığınlarının içine, kimiyse Güney Amerika’daki yağmur ormanlarının derinliklerine düştü. Akkor haldeki kaya parçalarının en büyüğü de geniş bir parkta, içinde ördekler yüzden gölete düştü. Ödleri kopan ördekler, bulutların arasından gelen ıslık sesini duyup tam zamanında uçuverdiler. Olay yerine sonradan gelen bir ördek olanlardan habersiz, bir yumurtanın üstüne oturup uyuyakaldı. Bu Maceraperest Ördek’ti -kısaca MÖ. Ertesi sabah kendini bir tuhaf hisseden MÖ şaşırtıcı bir şekilde olağanüstü güçleri olduğunu keşfetmeye başladı.

Çok güzel resimlerle dolu bu sürükleyici, serüven romanı çok hoşunuza gidecek. Okurken bitmesini hiç istemeyeceksiniz.