ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.
gunes lens Kenya
giris on alan Kenya
giris kolaj2 Kenya

Doğu Afrika’nın İncisi

Kenya

Resmi adı “Kenya Cumhuriyeti” olan Kenya, Doğu Afrika’nın en gelişmiş ülkesidir. Ülke, adını sönmüş bir yanardağ olan Kenya Dağı’ndan alır. İnsanlığın beşiği olan Büyük Yarık Vadi, Kenya’nın tam ortasından geçer. Bağımsızlığını 1963’te kazanan Kenya, doğal yaşamın zenginliğiyle bilinir. Ülkede kırkın üzerinde etnik grup vardır ve altmıştan çok yerel dil konuşulur.
kenya bayragi Kenya
İki beyaz çizgiyle ayrılmış eşit büyüklükte üç yatay şeritten oluşur. Üstte siyah, ortada kırmızı ve altta da yeşil şerit bulunur. Siyah nüfusun çoğunluğunu, kırmızı bağımsızlık için verilen mücadeleyi ve yeşil de doğal zenginliği simgeler. Bayrağın ortasında büyük bir Maasai savaş kalkanı ile onun arkasında çapraz duran iki mızrak yer alır. Bunlar ülke savunmasını simgeler.

KİMLİK KARTI

kenya bayragi Kenya

Kenya Nerededir?

Kenya, Afrika’nın doğusunda tam Ekvator çizgisi üzerinde yer alır. Ekvator, Kenya’yı ikiye böler. Beş ülkeyle komşudur: Somali, Etyopya, Sudan, Uganda ve Tanzanya. Doğusunda Hint Okyanusu bulunur. Ülkenin ortalama rakımı 762 metredir.
kenya harita resimleri Kenya
kenya dunya mobil Kenya
  • Nüfusunun yalnızca yüzde 30’u kentlerde yaşar.
  • 536 kilometre kıyı şeridi vardır.
  • Kenya’nın yüzde 6’sı ormandır
ulusal park Kenya

Kenya’da 54 ulusal park ve doğal koruma alanı vardır.

kenya dagi Kenya

En yüksek noktası Kenya dağının zirvesidir: 5.199 metre. Kenya dağı, Tanzanya’daki Klimanjaro’dan sonra Afrika’nın en yüksek dağıdır.

Büyük Göç

Her yıl ekim ile kasım aylarında bölgeyi etkileyen mevsimsel yağışlar ve otlak kaynaklarındaki değişiklikler nedeniyle yaklaşık 2 milyon öküz başlı ceylan (gnu), 250 bin dolayında zebra ve antilop Maasai Mara Ulusal Parkı’ndan güneye Serengeti Ulusal Parkı’na (Tanzanya) doğru göçe başlar. Mara ırmağını geçerler ve Serengeti koruma alanına ulaşırlar. Burada birkaç ay otladıktan sonra, batıdan yukarı doğru yeniden Maasai Mara’ya dönerler. Yıl boyunca bu 2.500 kilometrelik çemberde göç ederler.

Bu olay, bölgenin ekosisteminin ve biyolojik çeşitliliğinin bir parçasıdır. Aynı zamanda doğa severler ile turistleri de kendine çeken büyük bir olaydır. Yılın değişik dönemlerinde binlerce turist, bu eşsiz göç olayını gözlemek ve doğanın güzelliklerinin tadını çıkarmak için bölgeye akın eder.

buyuk goc2 Kenya
goc haritasi Kenya
nairobi Kenya
Başkent Nairobi
5,5 milyon nüfusuyla Nairobi, Kenya’nın en büyük kentidir. Ondan sonra Mombasa (1,5 milyon) ve Nakuru (425.000) gelir. Nairobi adı Maasai dilinde (bir zamanlar bölgede akan bir ırmak için kullanılan) “serin sular” anlamına gelir.
nairobi doga Kenya
Doğayla İç İçe
Nairobi dünyada bir doğal parka komşu olan tek başkenttir.
Previous slide
Next slide
kenya tel internet kodlari Kenya

Uluslararası telefon kodu +254’tür
İnternet uzantısı .ke’dir.

kenya ortalama yas Kenya

Kenya için; Ortalama yaşam süresi 70 yıldır.

kenya futbol Kenya
Ülkede en sevilen spor futboldur. Futboldan sonra ragbi gelir.
kenya kosu Kenya

Kenya’da koşu ulusal spor gibidir. Dünyada uzun mesafe yarışlarında verilen altın madalyaları en çok Kenyalı atletler kazandı.

bes buyukler Kenya
Afrika’da Beş Büyükler olarak bilinen fil, manda, gergedan, aslan ve leopar Kenya’nın her yanında görülür.
aslan Kenya

Kenya’nın ulusal hayvanı aslandır.