ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

KidZania’da
Bir Gün

KidZania’da Bir Gün

Kai!* Ben Bache, KidZania’nın “oyun oynamak” konusundaki en tutkulu hak savunucusuyum. Hadi gelin size KidZania’yı anlatayım.
*merhaba
kidzania1 KidZania’da Bir Gün

KidZania, eğlenirken oyunlarla öğrenebileceğimiz bir dünya yaratma amacıyla 1999 yılında Meksika’da kuruldu. KidZania’da kendimize ait KidZos adında bir para birimimiz ve çok sevimli bir lisanımız var. Bu ülke, dünya çapında 29 şehirde çocuklar tarafından yönetiliyor. Bu şehirlerden biri de KidZania İstanbul, yani Türkiye’de var olan tek KidZania şehri.

1-14 yaş arası çocuklara “eğlenerek öğrenme” deneyimi sunan KidZania İstanbul; bankası, hastanesi, süpermarketi, laboratuvarı, tiyatrosu, üniversitesi, itfaiyesi, deprem simülasyon merkezi, stadyumu, sokakları, fabrikaları ve meydanı ile 67 farklı aktivite alanına sahip âdeta gerçek bir şehir. KidZania İstanbul’da 120’den fazla mesleği deneyimleyebiliyoruz. Peki KidZania’da bir gün nasıl mı geçiyor? Gelin birlikte bakalım!

kidzania2 KidZania’da Bir Gün

KidZania İstanbul’a girişleri, Havalimanımızdan yapıyoruz. Girişlerde hem biz çocuklara hem de bize eşlik eden büyüklere, bizi takip edebilen RFID bileklik takılıyor. Sonrasında ise şehrimizin tek bankası İş Bankası’na uğruyoruz ve Maxi KidZ banka kartlarımıza 50 KidZos yükleniyor. KidZania’daki aktivite alanlarından bazılarına girerken KİdZos ile ödeme yapıyoruz. Bazılarından ise KidZos kazanıyoruz. Akitivite alanlarında hayalimizdeki mesleği deneyimleyebiliyoruz. Çikolatanın kakao bitkisinden üretildiği ve o efsane tadına nasıl kavuştuğunu bir Gıda Mühendisi olarak görev yaptığımız çikolata fabrikasında öğreniyor, kasa görevlisi çalışanı olarak para transferinde güvenliğin önemini kavrıyoruz. KidZania içindeki iş yerlerinde çalışarak para kazanabiliyoruz. KidZania vatandaşları olarak istersek paramızı bankada açtığımız hesapta biriktirebiliyoruz.

kidzania3 KidZania’da Bir Gün

KidZania’ya hafta içi salıdan cumaya sabah 10.00’da giriş yapıp 16.00’ya kadar, hafta sonu ise 10.00’da giriş yapıp akşam 20.00’ye kadar kalabiliriz. Tüm gün eğlence ve yeni arkadaşlar bizi bekliyor. Hatta okul ya da mahalle arkadaşlarımızla birlikte gittiğimizde çok daha eğlenceli oluyor. Ben de arkadaşlarım Urbano, Vita, Chika ve Beebop’la tüm gün KidZania’dayım ve birlikte Züper eğleniyoruz.

KidZania’da olduğumuz süre boyunca ortalama yedi aktivite yapabiliyoruz. Seçtiğimiz aktivitedeki meslekle ilgili bilgi alıyor ve gerçek bir üniforma giyip işbaşı yapıyoruz. Pilotlar uçak kullanıyor, gizli ajanlar sır perdelerini aralıyor, arkeologlar kazı yapıyor ve şefler birbirinden leziz yiyecekler hazırlıyorlar. Hastane, İnşaat Alanı, Akaryakıt İstasyonu, Arkeoloji Müzesi, Müzik Stüdyosu gibi pek çok aktivitede para kazanırken; Havacılık Akademisi, Bisküvi Fabrikası, Çikolata Fabrikası, Gizli Ajan Eğitim Merkezi gibi aktivitelerde para harcıyoruz. Ayrıca Geri Dönüşüm Merkezi, Sosyal Gönüllülük Merkezi, Elektrik Merkezi gibi aktivitelerde sürdürülebilir bir dünya için sorumluluklarımızı öğreniyoruz.

KidZania’da 4 yaşından küçük kardeşlerimiz için de özel bir alanımız var. Chika’nın Parti Evi, Bache’nin Spor Salonu ve Organik Bahçesi’nde, toplamda ondan fazla deneyim noktası var. KidZania doğum günü partileri için de şahane bir yer. Tiyatro, Polis, Disko… ve daha birçok temayla doğum günü partimizi KidZania’da yapabiliriz.

KidZania ziyareti öncesinde bilinmesi gereken son bir nokta daha var. Kendine ait bir dili bulunan KidZania’da katıldığımız aktivitelerde KidZania dilini öğreniyor ve tüm KidZania’lardaki çocuklarla aynı dili konuşabiliyoruz. Çocuklar Ülkesi KidZania’da, “Kai”, “Merhaba” demek; “Zanks” ise “Teşekkürler” demek… Şimdiden iyi eğlenceler!

*KidZania İstanbul Havaalanından gerçekleştirilen girişlerde hem çocuk ziyaretçiye hem de eşlik eden yetişkine RFID bileklik takılır. Her bir RFID bileklik, kullanıcısına özel olarak sisteme tanımlanır. Başka ziyaretçilere devredilemez ve güvenlik sebebiyle bilekten çıkarılamaz. Bileklikler ancak çıkış işlemleri yapılırken, velinin izni ile Kidzania çalışanları tarafından çıkarılabilir. Ebeveynler, bilekliklerini şehir içinde bulunan belirli noktalardan okutarak çocuklarının en son hangi aktiviteye katıldığını öğrenebilir. Çıkış yapmak isteyen çocuklar, bileklikleri ile eşleşen ebeveynlere güvenle teslim edilir.