ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Kuş Gözlemciliği

Nerede yaşarsanız yaşayın çevrenizde mutlaka kuşlar vardır. Bu eşsiz hayvanlar çok değişik büyüklüklerde, renklerde ve yapılarda olabilir. Kuşları yiyecek ararken, öterek haberleşirken, yuva yaparken, yavrularını beslerken ya da birbirleriyle çekişirken izlemek çok keyiflidir. Zaman zaman da hayrete düştüğünüz anlarla karşılaşırsınız. Kuş gözlemciliği, kuşlara meraklı herkesin kolayca yapabileceği bir uğraşıdır. Kuşlara ilişkin biraz daha bilgi edindiğinizde, onları daha farklı bir gözle izler, kendinizi doğaya daha yakın hissedersiniz.
kuslar Kuş Gözlemciliği

Yüzlerce Tür

Kuşları tanımak hiç zor değildir. Kuşkusuz ilk başta bazı kuşlar birbirine benzer görünecektir. Ama sabırla yapılan gözlemler sayesinde uzun olmayan bir sürede kuşları tanımaya hatta ötüşlerinden onları çıkartmaya başlarsınız. Onları tanıdıkça da her türün gerçekte ne kadar farklı ve eşsiz olduğunu anlarsınız.
kus isimleri Kuş Gözlemciliği
kus isimleri mobil Kuş Gözlemciliği

Nasıl Kuş Gözlemcisi Olunur?

Kuşları seviyorsanız, onları izlemekten ve ötüşlerini dinlemekten keyif alıyorsanız, içinizde gizli bir kuş gözlemcisi var demektir. Kuş gözlemciliğine başlamak için bir çift göz ve iyi işiten bir çift kulak yeterlidir.

Kuşları gözlemek ve seslerini duymak için çok uzaklara gitmenize gerek yok. Kuş gözlemleye pencerenizden dışarı bakarak başlayabilirsiniz. Sonra yakınınızdaki parklara ve bahçelere giderek gördüğünüz kuş sayısını ve kuşlara ilişkin bilgilerinizi artırabilirsiniz.

Daha sonra da kentinize yakın koru, orman ya da göl kenarlarına giderek daha da çok kuşu görebilirsiniz. Ormanlar, kuşların en yoğun bulunduğu alanlardan biridir. Ancak ormanlarda kuşları izlemek hiç kolay değildir. Ağaçların dalları ve binlerce yaprak onları görmenizi zorlaştırır hatta engeller. Kuşlara yaklaşmak oldukça zordur. Onların kulakları ve gözleri bizimkilerden çok daha duyarlıdır. Bu nedenle bir dürbün kuşları yakından görmeniz için çok işinize yarar.

dekupe kus1 Kuş Gözlemciliği

Kuş gözlemciliğinin ilk ve en önemli kuralı kuşlara, onların yaşam alanlarına ve doğaya zarar vermemektir.

kus gozlemci kiz Kuş Gözlemciliği
Kuş gözlemcileri, kuşları seven, onları izlemekten keyif alan ve onları korumaya çalışan büyük bir aile gibidir. Kuşları incelemek istiyorsanız, yaşadığınız yerdeki kuş gözlemcileriyle iletişime geçerseniz, size seve seve yardımcı olurlar. Kuş gözlemciliğini onlarla birlikte çok daha hızlı öğrenebilirsiniz.
kus gozlemciler mobil Kuş Gözlemciliği
dekupe kus2 Kuş Gözlemciliği

Kuş gözlemi yaparken kuş fotoğrafları çekebilir, onların resmini yapabilir, hatta bilimsel araştırmalara katkıda bulunabilirsiniz.

Neler Gerekir?

Kuş gözlemi için çok araç gerekmez. Öncelikle doğayla uyumlu, yani dikkat çekmeyen renklerde bir giysi giyilmelidir. Güneş ışınlarından ve yağmurdan koruyacak bir şapka giymeniz iyi olur.
kuş gözlemciliği

Kayıt Tutmak ve Çizim Yapmak

kus cizim Kuş GözlemciliğiGözlemi kaydetmek çok önemlidir. Bu nedenle her kuş gözlemcisinin bir de küçük bir kayıt defteri ve birkaç kalemi olması gerekir. Bu deftere görülen kuş türleri, kuş gözleminin yapıldığı zaman ve yer, gözlemi yapan kişilerin adları yazılır. Gözlemlenen kuşun büyüklüğü, gaga şekli, kuyruk uzunluğu, tüy özellikleri, ayakları, ötüşü, uçuş şekli gibi bilgiler not edilir. Bilinmeyen bir kuş görüldüğünde eğer çizilebilirse, çok daha iyi olur.

kuş gözlemciliği

Kılavuz Kitaplar

Kuşların ayrıntılı resimlerini içeren kılavuz kitaplar da onları kısa zamanda tanımanızı sağlar. Bu kitapları evde okumanın yanı sıra, kuş gözlemine de götürmeniz iyi olur. Gözlem sırasında karşılaştığınız kuşların türlerini kılavuz kitaba bakarak öğrenebilirsiniz. Bu sayede çizim yapmanız gerekmeyebilir.
kus gozlemcisinin el kitabi Kuş Gözlemciliği