ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Mart Ayı Kitaplığım
2024

Dünyayı Değiştiren Bilimciler
Leonardo da Vinci

Yazan: Alix Wood
Resimleyen: Jean Lawrence
32 sayfa

1452’de İtalya’da doğan Leonardo da Vinci en çok Mona Lisa tablosuyla tanınır. Ancak o yalnızca ressam değildi. Leonardo aynı zamanda mühendis, mucit, matematikçi, mimar ve bir bilim insanıydı. Onun, gelmiş geçmiş en üstün yetenekli insanlardan biri olduğu düşünülür. Leonardo, “Rönesans” olarak adlandırılan bir dönemde yaşamıştı. Bu dönemde, sanatta, edebiyatta, bilimde, matematikte ve politikada yepyeni fikirler ortaya çıkmıştı. Avrupa’da matbaa bu dönemde icat edilmişti. Artık yeni fikirler kitaplar aracılığıyla kolayca yayılıyordu. Rönesans sözcüğü, “yeniden doğuş” anlamına gelir. Leonardo gibi birbirinden farklı birçok alanda çalışmış, yapıtlar üretmiş kişilere “Rönesans İnsanı” denir.

Bu kitapta Leonardo da Vinci’nin mimarlık, mühendislik, geometri alanlarındaki buluşlarını görecek, yaşamına ilişkin ilginç bilgiler edineceksiniz. Okurken hem şaşıracak hem de hayranlık duyacaksınız. Küçük bir bilim etkinliği de kitabın sonunda sizi bekliyor.

İşte Mert!
Yeni Öğretmen

Yazan: Sally Rippin
Resimleyen: Stephanie Spartels
48 sayfa

Mert bugün biraz endişeli. Çünkü öğretmeni bu dönem izinliymiş. Bu yüzden okulda olmayacak,
derslere girmeyecek. Mert de öteki öğrenciler gibi öğretmenini çok seviyor; onun gerçekten harika bir eğitmen olduğunu düşünüyor. Peki, ya yeni öğretmen o kadar iyi değilse? İşte, Mert bunu düşündükçe endişeleniyor.
Mert okula varınca hemen sınıfa girdi. Yeni öğretmen çoktan gelmişti ve adını da tahtaya yazmıştı. Sınıfta birtakım değişiklikler yapmak istiyordu. Öğrencilerin fikirlerini aldı. Sonra da dersi dışarıda, bahçede yapmaya karar verdi. Öğrenciler buna çok sevindi -Mert hariç. O hala endişeliydi. Sonra öğretmen çok tuhaf bir şey yaptı: Yere oturdu ve şarkı söylemeye başladı. Çocuklar yavaş yavaş gülmeyi, bağrışmayı bıraktılar. Birer birer öğretmenin karşısına oturdular ve onu dinlemeye başladılar. Mert bu işe çok şaşırdı.

Bu, yeni deneyimlere açık olmanın önemini anlatan, çok güzel bir öykü. Onu çok sevecek, serinin öbür kitaplarını da bir an önce okumak isteyeceksiniz.

Yağmur Ormanlarındaki Hayvanlar

Yazan: Claire Philip
Resimleyen: Jean Claude
48 sayfa

Yağmur ormanları gezegenimizde canlı türü açısından en yoğun alanlardır. Buralarda daha tanımlanmamış yüz binlerce bitki, hayvan ve mikroorganizma türü yaşar. Bu güzel kitapta yağmur ormanlarında yaşayan başlıca hayvanlar tanıtılıyor. Öncelikle hayvanların çok değişik yerlere yaptığı yuvaları anlatılıyor. Sonra ormanın karanlık ve ıslak zemininden söz ediliyor. Bu sürükleyici girişten sonra da hayvanlar tanıtılmaya başlanıyor: Şaşırtıcı karıncalar, kaplanlar, güçlü ama nazik goriller, ırmak hayvanları, tatlı su lagünlerinin sakin devleri manatiler, jaguarlar, zehirli kurbağalar, bukalemunlar, yılanlar, uluyan maymunlar… Hayvan tanıtımlarının arasında da yağmur ormanının tabakaları anlatılıyor.

Çok güzel resimlerle ve ilginç bilgilerle dolu bu kitap çok hoşunuza gidecek.