ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Mayıs Ayı Kitaplığım
2024

Dünyayı Değiştiren Bilimciler
Marie Curie

Yazan: Alix Wood
Resimleyen: Jean Lawrence
32 sayfa

Polonyalı Marie Sklodowska Curie, yirminci yüzyılın en büyük bilim insanlarından biridir. Curie, tarihte çok az kadının bilimle uğraştığı bir dönemde bilim yaptı. Doğduğu ülke Polonya’da, o zamanlar kadınların üniversiteye gitmesine bile izin verilmiyordu. Curie üniversite eğitimini Paris’te tamamladı. Dönemin en yeni ve ilginç konusu radyoaktivite üzerine çalıştı. İki yeni radyoaktif element keşfetti. Yaptığı keşiflerle dünyanın değişmesine büyük katkıda bulundu. Curie, Nobel Ödülü’nü kazanan ilk kadındır. Üstelik ödülü iki kez kazanan ilk kişidir. O dönemde radyoaktivitenin insan sağlığına olumsuz etkileri bilinmiyordu. Günümüzde müzede duran Curie’nin notlarını tuttuğu defterler hâlâ öyle radyoaktiftir ki kurşun kaplamalı kutularda saklanır.

Bu sürükleyici kitapta, Marie Curie’nin bilimsel çalışmalarının yanı sıra, yaşamı hakkında da ilginç bilgiler edineceksiniz. Okurken hem şaşıracak hem de hayranlık duyacaksınız. Kitabın sonunda hoş bir sürpriz de sizi bekliyor.

Orbi’nin Maceraları

Yazan: Thomas Christos
Resimleyen: Barbara Scholz
120 sayfa

Küçük robot Orbi’nin, tencereyi andıran bir başı ve sarı renkli, ışıl ışıl parlayan gözleri vardı. Boyu bir metre kadardı ve çok zekiydi. İnsanlar onu yıllar boyunca uzayda dolaşması ve yabancı gezegenleri keşfetmesi için üretmişti. Orbi, fabrikadan uzay üssüne götürülmeden önce, son bir kez daha kontrol edilecekti. Ne var ki kontrolden önceki gece çok şiddetli bir fırtına koptu! Saatlerce sağanak halinde yağan yağmur ve gökyüzünü sık sık aydınlatan yıldırımlar pek korkutucuydu. Yıldırımlardan biri elektrik santraline düştü ve bir anda bütün kentin elektriği kesildi; yaşam durdu. Gerçi hemen devreye giren acil durum jeneratörüyle her şey eski haline döndü -daha doğrusu Orbi dışında her şey… Çünkü kısa devre yapan Orbi, artık uzaya gitmek istemiyordu. Oradan kaçmaya karar verdi ve böylece kendisini enteresan bir serüvenin içinde buluverdi…

Bu sürükleyici ve komik kitabı çok sevecek, elinizden düşürmeyeceksiniz.

Dünyamız
Eğlenceli Etkinlikler

Yazan: İdil Alter
Resimleyen: Emre Özbay
32 sayfa

Bu kitap aslında tam bir boş zaman değerlendirme kitabıdır. İçinde çocukların bilmesi gereken bazı temel konular ile genel kültür konularına ilişkin eğlenceli etkinlikler bulunuyor. Kitaptaki etkinliklerden bazıları şunlar:

  • Harfleri tanıma etkinliği
  • Kıtaları tanıma etkinliği
  • Nesne ve şekillerin adlarını bilme etkinliği
  • Deniz canlılarını tanıma etkinliği
  • Dünyamızı kurtarma etkinliği
  • Ağaç türlerini bilme etkinliği
  • Mevsimlerin özelliklerini bilme etkinliği
  • Harita okuma etkinliği
  • Habitatları tanıma etkinliği

Eğlenceli etkinlikleri yaparken bir yandan da dünyamızla ilgili birçok şey öğreneceksiniz. Kitap sayesinde zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Onu arkadaşlarınıza da önereceksiniz.