ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Ocak Ayı Kitaplığım - 2022

Ocak Ayı Kitaplığım - 2022

Çevre Kirliliği ve Atıklar

Yazan: Sally Morgan
Resimleyen: Diego Vaisberg
32 sayfa

Her gün çeşitli zehirli gazları, kimyasal maddeleri ve çöpleri çevremize saçıyoruz. İnsan kaynaklı bu tür zararlı maddeler yüzünden doğanın dengesinin bozulmasına çevre kirliliği deniyor. Bu kılavuz kitapta çevre kirliliğinin değişik yönleri (örneğin hava kirliliği, suların kirlenmesi, ozon tabakasındaki delikler, küresel ısınma, ses kirliliği ve görüntü kirliliği gibi) ele alınıyor.

Çevre kirliliğinin büyük bölümü sanayi kuruluşlarından ve ulaşım araçlarından kaynaklanıyor ama kitapta da göreceğiniz üzere, gerçekte hepimiz de bu kirlenmeye bir şekilde katkıda bulunuyoruz. Çevre kirliliğini durdurmak her ne kadar kolay olmasa da verdiğimiz zarar büyük boyutlara ulaşmadan önce çevreye olan zararlı katkımızı azaltmak ve önlemlerimizi almak zorundayız. Kitapta da bunun için gerçekçi yollar ve yöntemler anlatılıyor.

Güzel resimler ve şemalarla dolu bu küçük kitaptan ne kadar çok ve yararlı şey öğrendiğinize inanamayacaksınız.

1, 2, 3 Hooop Brezilya’da

Yazan: Cristina Falcon Maldonado
36 sayfa

Sekizinci yaş gününde büyükbabası Martin’e küçücük bir paket armağan etti ve ona “Bütün yaşamım boyunca bir gezgin oldum. Şimdi dünyayı görme ve tanıma sırası sende. İhtiyacın olan her şeyi bu anahtarın açacağı gizli depoda bulacaksın” dedi. Gizli depoda büyükbabasının gezi albümünün yanı sıra, haritalar ve çeşitli araç gereçler de vardı. Bir de tuhaf bir kolye duruyordu. Kolyenin üzerinde kullanma talimatı yazılıydı.

Ertesi gün Martin, dedesinin sözüne uyup dünyayı gezmeye ve gezisine de Brezilya’dan başlamaya karar verdi. Gereksinim duyacağı her şeyi sırt çantasına yerleştirdi. Büyülü kolyeyi başından geçirdi. Gözlerini kapatıp “Brezilya” dedi. Sonra 1,2, 3 hoop…

Bu sürükleyici gezi kitabında Brezilya güzel bir öyküyle birlikte tanıtılıyor. İkliminden insanlarına, ünlü kumsallarından büyük kentlerine, gecekondu mahallelerinden olağanüstü Amazon yağmur ormanına kadar Brezilya’nın hemen her şeyi anlatılıyor.

Çok güzel resimlerle dolu, bu sürükleyici ve komik kitabı bir çırpıda okuyacak, Brezilya’ya gitmiş kadar olacaksınız.

Guguk Kuşunun Şarkısı

Yazan: Frances Hardinge
Çeviren: Bülent O. Doğan
416 sayfa

Geçirdiği gizemli kazadan sonra uyandığında, Triss bir şeylerin ters gittiğini fark etmişti. Kendisini hiç de eskisi gibi yani normal hissetmiyordu. Anıları çok bulanıktı. Sürekli aç hissediyordu; açlığı bir türlü geçmiyordu. Yediği zaman da karnı doymuyordu. Saçını taradığında garip bir şekilde yaprak parçacıkları çıkıyordu. Gözyaşlarının örümcek ağı gibi olması da bayağı ürperticiydi…

Triss önce delirmeye başladığını düşündü. Ama çok geçmeden başına gelen tuhaf ve korkunç olayların ardında yatan nedenleri ve gerçeği öğrenmeye girişti. Bu serüvene başlar başlamaz da bilinmeyenin ortasına atılmak ve ailesi için karanlık tasarıları olan tekinsiz bir mimarla yüzleşmek zorunda kaldı.

Çok sürükleyici, biraz karanlık ve gerilim yüklü bu serüven romanını elinizden düşüremeyecek, keşke hiç bitmese diyeceksiniz.