ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Ocak Ayı Kitaplığım - 2023

Ocak Ayı Kitaplığım - 2023

Hadi Keşfedelim!

Dünya

Yazan: Claire Philip
Resimleyen: Jean Claude Lawrence
48 sayfa

Çok güzel resimlerle dolu bu kitapta dünyamıza ilişkin gerçekten de hemen her şey anlatılıyor. Hem de çok yalın ve basit bir biçimde. Kitapta incelenen başlıca konular şunlar:

* Uzaydaki Yerimiz
* Dünya’nın İçi
* Dünya Haritası
* Yanardağlar
* Depremler
* Su Döngüsü
* Yağmur, Rüzgâr ve Bulutlar
* Aşırı Hava Durumu Olayları
* Dağlar
* Irmaklar
* Yağmur Ormanları
* Kuzey ve Güney Kutupları

Güzel tasarlanmış bu kitapla yeryüzüne ve Dünya’nın iç işleyişine ilişkin en temel konular hem hızlı hem de keyifli bir şekilde öğrenilebiliyor. Kitabın sonunda da hoş bir sürpriz sizi bekliyor. Kitabı çok sevecek, bir çırpıda okuyacaksınız.

Piller, Ampuller ve Kablolar

Resimleyen: Diego Vaisberg
Çeviren: Ali Berktay
32 sayfa

Eğlendirerek öğreten bu ilgi çekici kitap, elektriğin ve manyetizmanın dünyamızdaki yerini açıklayarak başlıyor. Sonra mıknatısların temel özellikleri ile itme ve çekmeye nasıl neden olduğu anlatılıyor. Ardından Dünya’nın çekim kuvveti kısaca inceleniyor. Daha sonra ampuller, duylar, piller ve basit elektrik devreleri ele alınıyor; bunların nasıl kullanıldığı anlatılıyor. Hırsız alarmı ve elektrikle mesaj gönderme devreleri yaptırılıyor. Son olarak da elektrik motorları, güneş enerjisi, elektrikle iletişim, manyetik trenler ve doğadaki elektrik anlatılıyor.

Severek okuyacağınız ve okurken heyecan da duyacağınız bu kitaptan çok şey öğreneceksiniz. Kitapta bilimsel bir bakış açısı ve yaklaşım geliştirmenizi sağlayacak basit deneyler, gözlemler ve etkinlikler de var. Güzel resimler ve şemalarla dolu bu küçük kitabın ne kadar çok şey içerdiğine inanamayacaksınız.

Uzay

Etkinlik

Yazan: Vicky Barker
Resimleyen: Ste Johnson
48 sayfa

Uzay -Etkinlik bir bulmaca ve resim kitabıdır. Gerçekte pek de alışıldık bir kitap değildir. Çok güzel bulmacalarla doludur. Aynı zamanda resim yapmanızı sağlayan birçok sayfası da vardır. Tabii ki bulmacalar ve resimler hep uzayla, özellikle de Güneş Sistemi, uzay giysileri ve roketlerle ilgilidir. Kitapta bulmacalar ile resimlerden başka bir de yakın çevremizdeki uzayla ilgili çok değerli bilgiler de sayfalara serpiştirilmiştir. Bulmacaları çözerken ve güzel güzel resim yaparken bir yandan da uzayın derinliklerini, en uzun ömürlü yıldızları, uzay giysilerinin dayanıklılığını, Plüton’un gezegen olup olmadığını, nelere ötegezegen dendiğini ve şimdiye kadar kaç ötegezegen keşfedildiğini ve daha başka birçok ilginç bilgiyi de öğreneceksiniz.

Birbirinden eğlenceli bulmacalarla dolu bu tatil kitabını elinizden düşürmeyeceksiniz. Bir sayfa daha, bir bulmaca daha, bir resim daha derken bir bakmışsınız ki kitap bitivermiş. Keşke hiç bitmeseydi diyeceksiniz.