ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Kortların İlham Perisi Serena Williams

Serena Williams
İllüstrasyon: Çağlar Töngür
İllüstrasyon için görsel kaynağı: Wikipedia (Edwin Martinez)

Günümüzün en sevilen sporlarından biri tenistir. Dünyada başarılı birçok tenisçi vardır. Serena Williams da bu başarılı isimlerden biridir. Bunun da haklı bir nedeni vardır. Serena Williams birçok spor otoritesi tarafından yirmi birinci yüzyılın en büyük sporcularından ve de gelmiş geçmiş en iyi kadın tenisçilerinden biri (belki de birincisi) kabul edilir.

Tenisin, bütün dünyada özellikle de kız çocukları arasında popülerleşmesinde çok büyük katkısı olan Serena Williams’ı daha yakından tanımaya ne dersiniz?

KİMLİK KARTI

sw e martinez wiki Kortların İlham Perisi<br>Serena Williams
Görsel Kaynağı: Wikipedia (Edwin Martinez)
Adı
Serena Jameka Williams
Spor Dalı
Tenis
Doğum tarihi
26 Eylül 1981
Doğumyeri
Saginaw, Michigan, ABD
Boyu
175 santimetre
Serena Williams

Çocukluğu ve Gençliği

ABD’nin Michigan Eyaleti’ndeki Saginaw kentinde 1963’te dünyaya gelen Serena’nın dört ablası vardı. Hepsi de çok iyi tenis oynardı. Babası tıpkı ablalarına yaptığı gibi Serena’ya da üç yaşında tenis oynamayı öğretti. Tenis ailecek yapılan bir etkinlikti. Serena ile ablası Venüs, tenise öteki kız kardeşlerden daha çok ilgi gösterdi ve çok fazla çalıştı.

Serena dokuz yaşındayken Florida’ya taşındılar. Burada Rick Macci’nin tenis akademisine gitti. Florida’da on yaş altı kategorisinde en iyi kadın oyuncu oldu. Ne var ki babası için okul çok önemliydi. Babası, Serena on yaşındayken dersleriyle daha çok ilgilenebilmesi için okul döneminde tenis turnuvalarına katılmasına izin vermedi. Onu akademiden aldı ve kendi yetiştirmeye başladı.

Serena 1995’te daha 14 yaşındayken profesyonel tenisçi oldu. İki yıl sonra dünya sıralamasında 99. sıraya yükseldi. Serena giderek daha da iyi oynamaya başladı. 18 yaşındayken ABD Açık Tenis Turnuvası’nı kazandı. Ulaştığı bu olağanüstü başarı onun bir anda tüm dünyada tanınmasına yol açtı.

Serena Williams
Serena (sağda) ile ablası Venüs.
Görsel kaynağı: Wikipedia (Kingkongphoto)

Kardeşi Venüs de çok başarılı bir tenisçiydi. İkisi birlikte 2000’deki Olimpiyat Oyunları’nda çiftler kategorisinde altın madalya kazandılar. 2002 yılındaki Fransız Açık Tenis Turnuvası’nda, ABD Açık Tenis Turnuvası’nda ve Wimbledon Tenis Turnuvası’nda iki kız kardeş birbirlerine karşı final oynadılar; hep Serena kazandı. Dünya sıralamasında bir numaraya yükseldi. Serena Williams, 2003 yılının Ağustos ayında düzenlenen Avustralya Açık Tenis Turnuvası’nı da (yine ablasını yenerek) kazanınca Grand Slam’i tamamlayan altıncı kadın tenisçi oldu. Bunun üzerine sevenleri ona “Serena Slam” lakabını taktı.

Serena Williams
Görsel kaynağı: Wikipedia (TwoWings)

Diğer Başarıları

Serena Williams, 8 Temmuz 2002’de dünyanın bir numaralı tenisçisi oldu ve arka arkaya 186 hafta boyunca bu unvanını korudu. 2002 ile 2017 yılları arasında değişik zamanlarda ve sürelerde sekiz kez (toplam 319 hafta) dünyanın bir numaralı kadın tenisçisi oldu. 23 Grand Slam tekler şampiyonluğu vardır. Teklerde ve çiftlerde Grand Slam yapan ilk tenisçidir. 2011’de ciğerlerindeki bir pıhtı nedeniyle büyük bir ameliyat geçirdi. Çoğu kişi onun bir daha tenis oynayamayacağını düşündü. Ama o tenise geri döndü ve dört olimpiyat madalyasının yanı sıra birçok turnuva şampiyonluğu kazandı.

Serena Williams
Görsel kaynağı: Wikipedia (Azilko)
Serena Williams

Görsel kaynağı: Wikipedia (CharlieTPhotographic)

İlginç Bilgiler

Serena Williams

Görsel kaynağı: Wikipedia (Boss Tweed from New York)

Serena Williams’ın Sözleri

14 yaşımda profesyonel oldum. İlk başlarda birçok maç kaybettim. Bu çok normaldir. Çok çalıştım ve iki yıl içinde dünyanın en iyi ilk 100 oyuncusu arasına girdim. Tabii bu, hiç de kolay olmadı.

Şampiyon olabilmek için biraz fiziksel açıdan, biraz teknik açıdan ama asıl manevi açıdan güçlü olmak gerekir.

Grand Slam

Serena Williams

Dünyanın bütün ülkelerinde her yıl birçok tenis turnuvası düzenlenir. Bunlar arasında dördü çok önemlidir: Wimbledon Tenis Turnuvası (Haziran-temmuz aylarında düzenlenir), Amerika Açık Tenis Turnuvası (Ağustos-eylül aylarında düzenlenir), Fransa Açık Tenis Turnuvası (Mayıs-haziran aylarında düzenlenir) ve Avustralya Açık Tenis Turnuvası (Ocak ayında düzenlenir). Bu turnuvalara “slam” turnuvaları denir. Bir sezonda bunların hepsinde birden şampiyon olan tenisçilere “Grand Slam” yapmış tenisçi denir.