ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Sokak Hayvanları Günü

Sokak Hayvanları Günü

Sokaklarda yaşayan hayvanlarının durumuna dikkat çekmek ve yaşadıkları zorlu koşulların düzeltilmesine yönelik toplumda farkındalık yaratmak amacıyla her yıl 4 Nisan günü Sokak Hayvanları Günü olarak kutlanır.
Sokak Hayvanları Günü

Doğada yaşayan hayvanların hepsinin bir evi, yuvası vardır. İnsanlarla birlikte kentlerde yaşayan hayvanlar da bir eve, yuvaya gereksinim duyar. Gerçekte dünyanın birçok ülkesinde yüz milyonlarca evde evcil hayvan beslenir. Bu hayvanlar aileden biri gibi sevilir, korunur ve bakılır. Bunlar şanslı hayvanlardır. Bir de kentlerin sokaklarında, açık alanlarında, terk edilmiş bölgelerinde yaşayan daha doğrusu hayatta kalmaya çalışan başıboş hayvanlar vardır. Bunlara sokak hayvanları denir. Dünya genelinde 600 milyon dolayında sokak hayvanı olduğu tahmin ediliyor.

Sokak hayvanlarının yaşam koşulları çok çetindir. Kışın soğuğa, yazın sıcağa, zaman zaman açlığa, susuzluğa ve hastalıklara katlanmak zorundadırlar. Bunlara ek olarak bazı insanların kötü muamelesine de maruz kalırlar. Sahipsiz ve yardıma muhtaç hayvanların sağlığını ve refahını sağlamak aslında uygar toplumların sorumluluğudur. Bu nedenle her yıl 4 Nisan günü birçok ülkede düzenlenen etkinliklerle, kent yaşamının bir parçası olarak sokak hayvanları konusu gündeme taşınır. Sokak hayvanlarıyla ilgili kuruluşlar, organizasyonlar ve ilgili bireyler çeşitli etkinlikler düzenler.

Siz de bugün çevrenizdekileri, sokak hayvanları konusunda bilgilendirebilirsiniz. Varsa olumsuz önyargılarını yıkmaya çalışabilir, onlara sokak hayvanlarının en büyük arzusunun aslında sevgi görmek olduğunu anlatabilirsiniz. Sokağınızda yaşayan hayvanların yaşamlarını düzeltmek için arkadaşlarınızla ve büyüklerinizle birlikte bir şeyler yapabilirsiniz. Örneğin onlara düzenli olarak su ve yiyecek verebilirsiniz, kötü hava koşullarında sığınabilecekleri bir yer yapabilirsiniz. Hatta belki barınaktan bir hayvan sahiplenebilirsiniz.