ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Yengeçlerin Göçü

Görsel kaynağı: Wikipedia (Chris Bray Photography)
Christmas Adası, Avustralya’nın kuzeybatısında yer alan küçük bir adadır. Bu adada birçok egzotik hayvan yaşar.
christmas adasi harita Yengeçlerin Göçü
christmas adasi harita mobil Yengeçlerin Göçü
Yukarıda fotoğraflarını gördüğünüz hayvanların yanı sıra, Hindistan cevizi yengeci de adada en çok dikkat çeken hayvanlardan biridir. Bazılarının ağırlığı 4 kilogramı bulan Hindistan cevizi yengeci, karada yaşayan en büyük yengeç türüdür. Bu yengeçler ağaçlara tırmanabilir.
hindistancevizi yengeci Yengeçlerin Göçü
Ancak Christmas Adası’nı dünyaca ünlü yapan hayvan, adada yaşayan bir başka yengeç türüdür: Kırmızı yengeç ya da bilimsel adıyla Gecarcoidea natalis. Bunlar boyları 10 santimetreyi aşan, büyük yengeçlerdir.
gecarcoidea natalis 1b Yengeçlerin Göçü
Parlak kırmızı renkteki milyonlarca yengeç, her yıl ekim-aralık arasında başlayan yağmur mevsimiyle birlikte uzun bir göç yolculuğuna çıkar. Adanın iç kesimlerindeki yuvalarından ayrılır ve yumurtlamak için okyanusa doğru ilerlemeye başlar.
gecarcoidea natalis 2 goc Yengeçlerin Göçü
Görsel kaynağı: Wikipedia (Ian Usher)
yengecler bordur Yengeçlerin Göçü
Kıyıya ulaşmayı başaran kırmızı yengeçler, okyanusa girerek kaybettikleri suyu ve tuzu geri alır. Hemen ardından da kumsala dönüp yumurtaları için oyuk açmaya başlarlar. Kumda açılan oyuklarda geçen iki haftalık kuluçka döneminin ardından dişi kırmızı yengeçler Ay’ın son dördün evresinde gün doğmadan yumurtalarını suya bırakır. Yumurtalarını bıraktıktan sonra da adanın iç kesimlerine dönerler.
gecarcoidea natalis 3 deniz kiyisi Yengeçlerin Göçü
Yumurtadan çıkan yavrular bir ayda büyür ve yaklaşık 5 milimetre boya ulaşır. Ormanın iç kesimlerine doğru yola çıkan yavru yengeçler, yaklaşık 9 gün içinde güvenli alanlara ulaşırlar. Sonra onlar da 4-5 yıl içinde aynı göçü gerçekleştirirler.
yol tabelasi Yengeçlerin Göçü
Adadaki sürücülerin yengeçler için yavaşlaması amacıyla konulmuş bir uyarı.
Görsel kaynağı: Wikipedia (David Stanley)
Her yıl gerçekleşen bu ilginç doğa olayı doğa sever turistlerin ilgisini çeker. Binlerce turist bu olayı görmek için adaya gelir.

Christmas Adası’ndaki kırmızı yengeçler koruma altındadır.