ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Şubat Ayı Kitaplığım
2021

Şubat Ayı Kitaplığım - 2021

Karşınızda Cassidy

Yazan: Tamsyn Murray
Resimleyen: Antonia Miller
208 sayfa

Romanımızın başkahramanı Cassidy yedinci sınıfa başlayacak olan sıradan bir kız. Daha doğrusu o öyle düşünüyor. Liam adında can sıkıcı bir ağabeyi ve Rolo adında hiç söz dinlemeyen bir köpeği var. Cassidy, adından hiç hoşnut değil. Onu saçma buluyor ve ailesine bu konuda kızgın. Yani Cassidy’ye göre her şey fazlasıyla sıradan ve sıkıcı. Dolayısıyla o da yedinci sınıfa bu koşullarda başlamanın tedirginliğini yaşıyor. Okulun ilk birkaç günü ağabeyinin kocaman ceketini giymek zorunda kalması, yeni ayakkabılarını Rolo’nun kemirmesi de tuz biber oluyor. Hiç değilse alt sınıftan gelen en iyi arkadaşları Molly ile Shenice var. Aslında onlar da bu yeni başlangıçtan biraz tedirgin.

Ne var ki okulun ilk haftası hiç de Cassidy’nin tahmin ettiği gibi kötü geçmiyor. İzleyen haftalarda da tam tersine pek güzel gelişmeler oluyor. Beklenmedik bir şekilde Cassidy’nin özel yetenekli bir öğrenci olduğu anlaşılıyor. Okulun en havalı öğrencisi de arkadaşı oluyor. Ama her öğrenci gibi onun da okul yaşamı iniş çıkışlarla dolu…

Karşınızda Cassidy kolay okunan, sürükleyici ve komik bir roman. Hani okurken bitmesini hiç istemediğiniz türden…

Semenderin Laneti

Yazan: Rudiger Bertram
Resimleyen: Heribert Schulmeyer
150 sayfa

İkiz kardeşler John ve Lea büyükanneleriyle birlikte yaşıyor. Bilim insanları olan anne babaları da Guatemala’nın balta girmemiş ormanlarında çok ender rastlanan, hem suda hem de karada yaşayan bir semenderin izini sürüyor. Araştırma seferi yaklaşık altı aydır devam ediyor.

Sonunda ikizler de anne babalarını ziyaret etmek için yaz tatilinde oraya gidiyor. Giderken hemen her şeyi göz önüne alarak çok iyi hazırlanıyorlar. Ne var ki yağmur ormanı sürprizlerle dolu bir yer. Vahşi ormanda güzel başlayan kamp yaşamı, bir sabah aniden tehlikelerle dolu bir serüvene dönüşüyor…

Semenderin Laneti çok sürükleyici ve eğlenceli bir serüven romanı. Ama aynı zamanda sayfa aralarında yağmur ormanlarıyla, Guatemala’yla ve daha başka birçok şeyle ilgili güzel ve özet bilgiler de verilmiş. Yani hem güzel bir roman okuyacak hem de kısa sürede çok değişik bilgiler edineceksiniz.

Vahşetin Çağrısı

Yazan: Jack London
Çeviren: Bülent O. Doğan
96 sayfa

Buck 60 kilo ağırlığında, güçlü kasları ve uzun tüyleri olan, büyük bir köpektir. Kuzey Kaliforniya’da verimli Santa Clara Vadisi’nde büyük bir malikânede yaşıyor, sıcak iklimin keyfini çıkarıyor. Malikâne yoldan biraz içeride, yarı yarıya ağaçların arasına gizlenmiş haldedir. İyi bakımlı bir bahçesi vardır.

Alaska’nın çetin koşullarında yaşayan insanlar 1896’da orada sarı bir maden bulmuştur. Bu haber ülkede dalga dalga yayılmış ve binlerce adam kuzeye akmaya başlamıştır. Bu adamlara köpek gerekir; güçlü, kızak çekebilecek kuvvetli kasları ve kendilerini soğuktan koruyacak kürkleri olan köpekler…

Paraya gereksinimi olan bahçıvan Manuel bir gece Buck’ı çalıp köpek tüccarlarına satınca Buck’ın yaşamı bir anda alt üst olur. Önce gemiyle Seattle’a sonra oradan Alaska’ya gönderilen Buck kızak köpeği yapılır. Artık bir kızak köpeği olmanın bütün zorluklarını yaşamak zorundadır. Hayatta kalmak için bütün yeteneklerini kullanması gerekir. Acaba Buck ne kadar başarılı olacaktır? Ormandan gelen gür sesli çağrıya yanıt verecek midir?

Ünlü yazar Jack London’ın bu klasik yapıtı öylesine etkileyici ve sürükleyici ki bırakmak istemeyeceksiniz…