ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.
az giris bulutlar Azerbaycan
az giris binalar arka plan Azerbaycan
az giris ondeki yapi Azerbaycan
az giris on plan kirlar Azerbaycan
az giris cocuklar Azerbaycan

Ateş Ülkesi

Azerbaycan

Resmî adı “Azerbaycan Cumhuriyeti” olan Azerbaycan, Türkiye’nin doğusunda Batı Asya ile Doğu Avrupa’nın kesişim noktası olan Kafkasya’da yer alan küçük ve güzel bir ülkedir. Ülkenin tarihi çok eskiye dayanır; zengin bir kültürel mirası vardır ve geleneksel müzik, dans ve el sanatları Azerbaycan kültürünün önemli bir parçasını oluşturur. Ülkenin kuzeyinde Kafkas dağları, güneyinde ovalar bulunur. Küçük bir ülke olmasına karşın, çok çeşitli iklim bölgeleri vardır.
Azerbaycan
1918’de ve 1991’de kabul edilen Azerbaycan bayrağı birbirine eşit, üç yatay şeritten oluşur. Üst şerit mavi, orta şerit kırmızı, alt şerit de yeşildir. Mavi şerit; Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Türk kökenini, kırmızı şerit; çağdaş bir devlet kurma ve demokrasiyi geliştirme niyetini, yeşil şerit ise; İslam uygarlığı ile olan ilişkisini simgeler. Bayrağın ortasında beyaz renkli bir hilal ve sekiz köşeli bir yıldız vardır.

KİMLİK KARTI

Azerbaycan

Azerbaycan Nerededir?

Azerbaycan, Asya’nın batısında, Kafkasya bölgesinde yer alır. Komşuları Gürcistan, Ermenistan, İran, Rusya ve Türkiye’dir. Doğuda Hazar Denizi’ne kıyısı vardır. Ülkenin ortalama rakımı 384 metredir.
Azerbaycan
az harita mobil Azerbaycan
az bazarduzu mobil Azerbaycan
Görsel kaynağı: Wikipedia (Freieck)
En yüksek noktası Bazardüzü Dağı’nın zirvesidir: 4.466 metre.
  • Ülkenin yüzde 11’i ormandır.
  • Türkiye’nin Nahçıvan’la yaklaşık 17 kilometrelik sınırı vardır.
  • 2.468 kilometre sınırı vardır.
  • En alçak yeri Hazar Denizi’dir: -28 metre.

Hazar Denizi

Hazar Denizi, Güneydoğu Avrupa ile Güneybatı Asya’da yer alır ve dünyanın en büyük tuzlu su gölüdür. Aslında hem deniz hem de göl özelliği taşır. Okyanuslarla bağlantısı yoktur. Yüzey alanı (Kara Boğaz Göl lagünü dışında) 371 bin kilometrekaredir. Ortalama derinliği 221 metredir.
Azerbaycan
Görsel kaynağı: NASA

Başkent Bakü
Hazar Denizi’nin batı kıyısında yer alan başkent Bakü, 2 milyon 350 binlik nüfusuyla hem ülkenin hem de Kafkasya’nın en büyük ve en önemli kültür, ticaret merkezidir. 2012’de biten “Alev Kuleleri” kentin simgesidir. Bakü’de her yıl uluslararası film ve caz festivali düzenlenir.

az tel kodu alan adi Azerbaycan

Uluslararası telefon kodu +994′tür
İnternet uzantısı .az’dir.

Azerbaycan

Ortalama ömür 75 yıldır.

Çamur Volkanları
Dünyadaki yaklaşık 2.000 çamur volkanının 350 kadarı Kobustan Milli Parkı’nda bulunur. Bakü’nün yaklaşık 100 kilometre güneybatısında yer alan Kobustan Milli Parkı, 2007 yılından beri UNESCO Dünya Mirası listesindedir. Milli parkta bulunan 1.000 kadar kayanın üzerinde binlerce yıl boyunca sürekli yinelenen 5.000’den çok hayvan ve insan figürü bulunur.

Azerbaycan

Yanar Dağ
Bakü’nün yaklaşık 30 kilometre kuzeydoğusunda, Abşeron Yarımadası’nda yer alan Yanar Dağ, doğal gaz sızıntısı nedeniyle sürekli yanan bir ateştir. Alevleri genellikle 10 ila 30 santimetre yüksekliğindedir. Rüzgarlı havalarda daha da yükselebilir.

Azerbaycan
Günümüzde müze olarak hizmet veren Şeki Han Sarayı dünyanın önemli tarihsel ve kültürel yapıları arasındadır ve Azerbaycan’ın ikinci UNESCO Dünya Mirası Sahası’dır.
Azerbaycan
Azerbaycan’ın el dokuması halıları dünyaca ünlüdür.
Azerbaycan’ın ulusal sporu güreştir. Güreş, ülkede çok popülerdir ve çocuklar arasında da yaygın olarak oynanır. Ülkede futbol da çok sevilir.
Azerbaycan
Günay Memmedzade
Görsel kaynağı: Wikipedia (Maria Emelianova)
Ülkede en sevilen 2. spor satrançtır. FIDE’ye göre Azerbaycan’da aktif 151 unvanlı satranç oyuncusu vardır.