ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.
tnz giris 5 Tanzanya
tnz giris 4 Tanzanya
tnz giris 2b Tanzanya
tnz giris 3 Tanzanya
tnz giris 2 Tanzanya
tnz giris 1 Tanzanya

Özgürlük ve Birlik Ülkesi

Tanzanya

Asıl adı “Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti” olan Tanzanya, Afrika kıtasının doğusunda yer alan, doğal güzellikleriyle ünlü bir ülkedir. Tanzanya adı, ülkeyi oluşturmak için 1964’te birleşen iki ülkenin adlarının ilk hecelerinin bileşimiyle oluşturulmuştur: Tanganyika ve Zanzibar. Sona da “-ya” eki getirilmiştir. Tanzanya, Doğu Afrika’nın en büyük nüfusa sahip ülkesidir. Ülkenin insanın hayal gücünü zorlayan vahşi bir doğası, soluk kesici manzaraları ve sıcakkanlı insanları vardır.
tnz bayragi Tanzanya
Bayrağı yeşil üst üçgen ve açık mavi alt üçgenle birlikte, altın kenarlı siyah çapraz bir banttan oluşur. Tanganyika ile Zanzibar’ın ayrı ayrı bayraklarının yerine 1964’te kabul edilen bu bayrağın tasarımında eski iki bayrağın unsurları bir aradadır. Bayraktaki yeşil renk, ülkenin doğal bitki örtüsünü ve zengin tarım kaynaklarını simgeler. Siyah; Tanzanya’nın yerlisi Svahili halkını temsil eder. Mavi renk; Hint Okyanusu’nu ve ülkenin akarsularıyla göllerini; altın renkli çizgiler ise maden zenginliğini simgeler.

KİMLİK KARTI

tnz bayragi Tanzanya

Tanzanya Nerededir?

Tanzanya bir Afrika ülkesidir. Doğu Afrika’da, Hint Okyanusu’nun kıyısında, Kenya ile Mozambik’in arasında yer alır. Ortalama rakımı 1.018 metredir.

tnz harita resimler Tanzanya
tnz harita mobil Tanzanya
tnz harita kilimanjaro mobil Tanzanya

En yüksek noktası Kilimanjaro Dağı’nın zirvesidir: 5.895 metre.

Kilimanjaro Dağı sönmüş bir yanardağdır. En son 360 bin yıl önce patladı. Afrika’nın en yüksek dağı aynı zamanda dünyanın en yüksek tek başına duran dağıdır. Kıtada buzullara sahip üç dağdan biridir.

tnz harita victoria mobil Tanzanya
Victoria Gölü’nde balıkçılar.
Tanzanya kıtadaki en büyük üç gölle çevrilidir: Kuzeyde Victoria Gölü (dünyanın en büyük ikinci tatlı su gölü), batıda Tanganyika Gölü (dünyanın en derin ikinci gölü) ve güneybatıda, bulunduğu bölgenin en büyük göllerinden biri olan Nyasa (Malawi) Gölü.
  • Ülkenin yüzde 37’si ormandır.
  • 4.161 kilometre sınırı vardır
  • 1.424 kilometre kıyısı vardır.

Zanzibar

Tanzanya’nın 90 kilometre açığında yer alan Zanzibar Adası, turkuaz suları, bembeyaz kumlu plajları ve tropik havasıyla turistler için tam bir çekim merkezidir. Zanzibar’ın yerel adı Unguja’dır.

Başkent Dodoma
1907’de Almanlar tarafından kurulan, bir zamanların küçük pazar kasabası olan Dodoma hala çok küçük ve kırsaldır. Eski başkent ve ekonomik merkez Darüsselam’ın yaklaşık 450 kilometre batısında yer alır. Dodoma 1996’da resmi başkent olmasına karşın, hâlâ birçok büyükelçilik ile ana uluslararası havaalanı Darüsselam’dadır.

tnz tel kodu alan adi Tanzanya

Uluslararası telefon kodu +255′tir
İnternet uzantısı .tz’dir.

tnz omur Tanzanya

Ortalama ömür 71 yıldır.

tnz serengeti Tanzanya
Tanzanya’da 40’ın üzerinde ulusal park ve rezerv vardır ve ülke topraklarının yaklaşık yüzde 30’u bunlara ayrılmıştır. Ülkenin kuzeyindeki Serengeti Ulusal Parkı bunların başında gelir. Burası Afrika’daki en büyük zebra ve antilop popülasyonlarından bazılarına ev sahipliği yapar.
tnz j g gombe2 Tanzanya
Ünlü primatolog Jane Goodall’ın yaklaşık 50 yıl süren şempanze araştırmalarını yürüttüğü Gombe Çayı Ulusal Parkı da Tanzanya’dadır.
Gorongoro Krateri dünyanın en büyük bozulmamış kalderası (volkanik bir patlamayla oluşan kazan benzeri oyuk) olduğu için UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Burası da tıpkı Serengeti gibi dev bir açık hava hayvanat bahçesidir. Ayrıca Maasai halkı da bu bölgede yaşar.
tnz maasai Tanzanya

Tanzanya’da çeşitli kabileler yaşar ve her birinin kendine özgü gelenekleri, görenekleri vardır. Bunlardan biri de Maasailerdir.

Ülkede 100’ün üzerinde yerel dil konuşulur.

tnz futbol Tanzanya

Ülkede en sevilen spor futboldur.

tnz zurafa Tanzanya
Ülkenin ulusal simgelerinden biri zürafadır.
tnz uhuru Tanzanya
Görsel kaynağı: Wikipedia (LittleT889)
Bir başka ulusal simge de Uhuru Meşalesi ya da Özgürlük Meşalesi diye bilinen bir gazyağı meşalesidir. Özgürlüğü ve ışığı simgeler. İlk olarak 9 Aralık 1961’de Alexander Donald Gwebe-Nyienda tarafından Kilimanjaro Dağı’nın doruğunda yakılmıştır.