ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Yaprak Dökmeyen Ağaçlar

Yaprak Dökmeyen Ağaçlar

Ağaçlar güzel, etkileyici ve şaşırtıcı canlılardır. Değişik boylarda ve görünüşlerde olurlar. Yeşilin değişik tonlarında çeşitli boyda, şekilde ve sıklıkta yaprakları vardır. Yazın bütün ağaçlar yemyeşil yapraklarla kaplı olur. Sonbahar gelince bazı ağaçların yaprakları sararmaya başlar. Bunlar geniş yapraklı ağaçlardır. Sonra yapraklar kahverengileşir, hatta kızarır ve kışa doğru da dökülür.

Çünkü hava soğuyunca bu ağaçlar yaprakları için topraktan yeterince su alamaz. Zaten kışın hem güneşli saatler hem de güneş ışığının şiddeti az olur. Dolayısıyla bu ağaçlar da yapraklarını dökerek enerji gereksinimlerini azaltır ve bir tür dinlenme dönemine girerler. Kışın bu tür ağaçların dalları yapraksız, çıplak kalır.

Bununla birlikte bazı ağaçlarınsa yaprakları hep (her dem) yeşil olur. Bunlara yaprak dökmeyen ağaçlar ya da her dem yeşil ağaçlar denir.

Yaprakları zamanla renk değiştirip dökülen ağaçların arasında her dem yeşil ağaçlar hemen dikkat çeker.
En bilinen her dem yeşil ağaçlar çam, göknar, ladin, servi ve mazıdır.
ÇAM
cam Yaprak Dökmeyen Ağaçlar
GÖKNAR
goknar Yaprak Dökmeyen Ağaçlar
LADİN
ladin Yaprak Dökmeyen Ağaçlar
SERVİ
servi Yaprak Dökmeyen Ağaçlar
MAZI
mazi Yaprak Dökmeyen Ağaçlar
Previous slide
Next slide

Bunlardan başka yaklaşık 630 tane daha yaprak dökmeyen ağaç türü vardır. Bu ağaçların ortak özelliği yapraklarının geniş değil de ince, uzun (hatta bazılarının sivri) olmasıdır. Bu tür yaprakların yüzey alanı küçük olur. Küçük yüzeyli yaprakların besin üretilebilmesi için de daha az ışık yeterlidir. Bu nedenle her dem yeşil ağaçlar, sonbaharda ve kışın güneş ışığının azalmasından çok daha az etkilenir. Besin üretmeyi de sürdürürler.

Yaprak Dökmeyen Ağaçlar

Gerçekte her dem yeşil ağaçlar da yaprak döker. Çam ağaçlarından oluşan bir koruda ya da ormanda yürürken zeminin binlerce kuru çam iğnesiyle kaplı olduğunu görmüşsünüzdür. Çünkü çam ve öteki her dem yeşil ağaçlar aslında azar azar ama sürekli yaprak döker. Dökülen yaprakların yerine kısa sürede yenileri çıkar. Dolayısıyla bu tür ağaçlar hiçbir zaman tümüyle yapraksız kalmaz ve hep yeşil olur.

Dünyanın en büyük ağaçları sekoyalar da yaprak dökmeyen ağaçlardandır.
Havaların belli sıcaklıkların altına düşmediği sıcak iklimlerde yetişen ağaçların çoğu her dem yeşildir. Örneğin yağmur ormanı ağaçları genelde yıl boyu yeşil yapraklı olur.
amazon Yaprak Dökmeyen Ağaçlar
Her dem yeşil ağaçların yanı sıra bazı çalı türleri de hep yeşildir; yani onlar da yaz kış yeşil yapraklı olurlar.
mahonya Yaprak Dökmeyen Ağaçlar
Mahonya her dem yeşil bir çalıdır.