ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Yaz Çiçekleri

Kış Sporları

Yaz Çiçekleri

Çiçekler birçok kültürde güzelliği simgeler. İnsanlar armağan olarak birbirlerine çiçek verir. Ev ve bina dekorasyonlarında sık sık onlara başvurulur. Kutlamaların ve özellikle de evlilik törenlerinin önemli bir ögesidirler. Tabii ilaçlar ve parfümler için ne kadar önemli olduklarından söz etmeye gerek bile yok.

Çiçek bitkinin açan, güzel görünümü ve kokusu olan bölümüdür. Çiçekler tohum yapar. Tohumlardan da yeni bitki(ler) doğar. Bitkilerin büyük bölümü çiçeklidir. Daha doğrusu çiçekli bitkiler, bitkilerin en büyük ve en çeşitli grubunu oluşturur. Her dem yeşil ağaçların ve çalıların büyük bölümü ile gördüğünüz bütün çiçekler bu grubun üyesidir.

resmi büyütmek için üzerine tıklayın

y c 01 Yaz Çiçekleri
y c 01 detay Yaz Çiçekleri
y c 02 Yaz Çiçekleri
y c 02 detay Yaz Çiçekleri
y c 03 Yaz Çiçekleri
y c 03 detay Yaz Çiçekleri
y-c-04
Rafflesia Arnoldii
y-c-05
Orkide
y-c-06
Nilüfer
y-c-11
Gül
y-c-08
Ayçiçeği

Yeryüzünde şu ana dek keşfedilmiş 391 bin dolayındaki bitki türünün yüzde 94’ü yani yaklaşık 369 bin türü çiçekli bitkilerdir. Bunlara kapalı tohumlu bitkiler de denir. İlk çiçekli bitkiler yeryüzünde yaklaşık 125 milyon yıl önce ortaya çıkmıştı. Hızla yayılıp, bitkiler dünyasının egemeni oldular.

Çiçekler büyüklük, görünüş, renk ve koku açısından birbirlerinden çok farklıdır.

Türlerin birçoğu küçüktür ve hatta zar zor fark edilir. Ülkemizde tanımlanmış 11 bin 707 tane bitki türünün 11 bin 579’u çiçekli bitkidir. Türkiye tam bir çiçekli bitki cennetidir. Bunlar arasında yaz çiçeklerinin ayrı bir yeri vardır. İşte, ülkemizde sevilen yaz çiçeklerinden bazıları…

Papatya

Papatyalar adeta yazın habercisidir. Temmuz başına kadar kırları, terasları ve bahçeleri süsler.
y c 09 Yaz Çiçekleri

Begonya

Begonyalar, güzel ve etkileyici görünüşleriyle hemen dikkat çeker. Suya az gereksinim duyan begonyaların bakımı kolaydır.
y c 10 Yaz Çiçekleri

Gül

Çiçek denince akla ilk gelen birkaç türden biridir gül. Değişik renklerde olur. Görüntüsünün yanı sıra, hoş kokusuyla da çok etkileyicidir.

y c 07 Yaz Çiçekleri

Akşam Sefası

Güneşi seven akşam sefası adeta yaz akşamlarının simgesidir.
y c 12 Yaz Çiçekleri

Ortanca

Ortanca hem görüntüsüyle hem de kokusuyla insanı etkiler. Ne var ki bol suya gereksinim duyan, bakımı biraz zor bir bitkidir.
y c 13 Yaz Çiçekleri

Sardunya

Yazın en etkileyici ve sevilen çiçeklerinden biridir. Doğrudan güneş ışığından hoşlanmayan sardunya bakımı kolay bir çiçekli bitkidir.
y c 14 Yaz Çiçekleri