ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

30 Ağustos Zafer Bayramı

30 Ağustos Zafer Bayramı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başkumandanlığındaki Büyük Taarruz, 101 yıl önce bugün, 30 Ağustos 1922’de Kütahya Dumlupınar’da zaferle sonuçlandı. Her ne kadar işgal güçlerinin ülkeyi tümüyle terk etmesi bir süre sonra gerçekleşmiş olsa da 30 Ağustos tarihi simgesel olarak ülke topraklarının geri alındığı gün olarak kabul edilir. Bu gün, 1926’dan beri “Zafer Bayramı” olarak kutlanır.
30 Ağustos Zafer Bayramı

Kurtuluş Savaşı sırasında Türk ordusunun işgal güçlerine son ve kesin darbeyi vurmak ve onları Anadolu’dan atmak için gerçekleştirdiği genel saldırı harekâtına “Büyük Taarruz” denir. TBMM’de kendisine Başkomutanlık yetkisi verilen Mustafa Kemal Paşa taarruz hazırlıklarını gizlice yürüttü. Büyük Taarruz, 26 Ağustos sabahı Afyon’da başladı ve düşman güçlerini 30 Ağustos’ta Dumlupınar Meydan Muharebesi’nde yenen Türk ordusunun kesin zaferiyle sonuçlandı.

Kurtuluş Savaşı’nın zorlu günlerinde gerçekleştirilen 30 Ağustos Zaferi, Türk ulusunun bağımsızlık mücadelesi açısından bir dönüm noktası niteliğindedir. Zaferden iki yıl sonra 1924’te Dumlupınar’da yaptığı konuşmada Gazi Mustafa Kemal Atatürk şöyle demiştir: “30 Ağustos Zaferi, Türk tarihinin en önemli dönüm noktasıdır. Ulusal tarihimiz çok büyük ve çok parlak zaferlerle doludur. Ama Türk ulusunun burada kazandığı zafer kadar kesin sonuçlu, yalnız bizim tarihimize değil, dünya tarihine yeni bir akım vermekte kesin etkili bir meydan savaşı hatırlamıyorum. Hiç şüphe etmemelidir ki yeni Türk devletinin, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli burada sağlamlaştırılmış oldu. Sonsuz hayatı burada taçlandırıldı.”

Bizlere bu zaferi armağan eden Kurtuluş Savaşı’mızın başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve ordumuzun tüm mensuplarını rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz.

30 Ağustos Zafer Bayramı’nız kutlu olsun!