ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Ağustos Ayı Kitaplığım - 2022

Ağustos Ayı Kitaplığım - 2022

Deniz Altı Etkinlik

Yazan: Vicky Barker
Resimleyen: Ste Johnson
48 sayfa

“Deniz Altı Etkinlik” bir bulmaca ve resim kitabıdır. Yani pek alışıldık bir kitap değildir. Çok güzel bulmacalarla doludur. Aynı zamanda resim yapmanızı sağlayan birçok sayfası da vardır. Tabii ki bulmacalar ve resimler hep denizle, özellikle de deniz altıyla ilgilidir. Kitapta bulmacalar ile resimlerden başka bir de deniz altıyla ilgili çok değerli bilgiler de sayfalara serpiştirilmiştir. Bulmacaları çözerken ve güzel güzel resim yaparken bir yandan da denizlerin en derin noktasının derinliğini, gezegenimizdeki en uzun ömürlü omurgalı hayvanın hangisi olduğunu, SCUBA’nın ne demek olduğunu, en hızlı deniz hayvanının saatte kaç kilometre hızla yüzdüğünü, narvalların nerede yaşadığını, boynuzlarının ne kadar uzun olduğunu ve daha başka birçok ilginç bilgiyi öğreneceksiniz.

Birbirinden eğlenceli bulmacalarla dolu bu tatil kitabını elinizden düşürmeyeceksiniz. Bir sayfa daha, bir bulmaca daha, bir resim daha derken bir bakmışsınız ki kitap bitivermiş. Keşke hiç bitmeseydi diyeceksiniz.

Böğürtlen Adında Bir Porsuk

Yazan: Sarah Hawkins
Resimleyen: John Davis
144 sayfa

 

Lewis ile babası arabayla kır yolundan kasabaya gidiyorlardı. Lewis’in uzun zamandır istediği bir oyunu satın alacaklardı. Bir yandan da sohbet ediyorlardı. Sonra birden Lewis’in uyarısıyla babası arabayı durdurdu. Lewis hemen arabadan indi ve yolda yatmakta olan küçük bir hayvanın yanına gitti. Bu bir yavru porsuktu. Lewis ilk kez bir porsuk görüyordu. Ne yazık ki minik yavru ayağından hafifçe yaralanmıştı. Hemen hayvanlara yardım derneğini aradılar. O sırada porsuk arabanın altına kaçıverdi. Dernekten bir görevli gelene kadar Lewis, porsuğa Böğürtlen adını takmış ve onunla sohbet etmeye başlamıştı bile. Dernekten gelen görevli Böğürtlen’i arabanın altından çıkarmaya çalıştı ama başaramadı. Çünkü Böğürtlen tekerleğe çıkıp kendini sıkıştırmayı başarmıştı. Tabii ki itfaiyeye haber verildi. İtfaiye geldiğindeyse…

Bu kısa ve sevimli kitabı bir çırpıda okuyacak ve çok seveceksiniz. Çünkü hem çok eğlenceli hem de çok bilgilendirici.

Pes Etmek Yok!

Yazan: Ezgi Emel
Resimleyen: Atakan Hürpak
48 sayfa

Öykü, dördüncü sınıfa başladığı gün uzun yıllar boyunca arkadaşlık edeceği Barış ve Ela’yla tanıştı. İlk derste öğretmenleri herkese büyüyünce ne olmak istediğini sordu. Öykü, Ela ve Barış’ın zekâ dolu yanıtlarını duyunca içinden “İşte benim arkadaş olmak istediğim kişiler!” diye içinden geçirdi. İlk teneffüste yanlarına gitti ve tanıştı. Ela, Barış ve Öykü, ilerleyen günlerde giderek ayrılmaz bir üçlü haline geldiler.

Bu sürükleyici kitabı çok seveceksin; çünkü anlatılanlar gerçekte senin de çok iyi bildiğin şeyler. Ayrıca kitapta güzel bir öykünün yanı sıra, eleştirel düşünme ve sorun çözme, bilgi okur yazarlığı, doğru iletişim kurma ve bilimsel araştırma gibi becerilerin kazandırılmasına yönelik birçok kısa metin de var.