ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Dünya Dans
Günü

Dünya Dans Günü

Halk danslarını mı seviyorsunuz, baleden mi hoşlanıyorsunuz? Belki modern dans belki de hip hop yapmaktan keyif alıyorsunuz. Bugün tüm maharetinizi, bütün bildiklerinizi göstermenin tam zamanı. Çünkü bugün, 29 Nisan, Dünya Dans Günü.
dunya dans gunu 2021 01 Dünya Dans Günü

Dünya Dans Günü, modern balenin kurucusu Jean-Georges Noverre’in anısına, onun doğum günü olan 29 Nisan’da, kutlanır. Bu günün amacı dansın güzelliğini ve değerini övmek, bir sanat dalı olarak onun evrenselliğine, bütün kültürel engelleri aşan, insanları bir araya getiren ortak bir dil oluşuna dikkat çekmektir.

Dans, bedeni bir müziğin ritmine uygun şekilde, estetik olarak hareket ettirmektir. Tek başına olduğu gibi bir partnerle ya da bir grupla da yapılabilir. Birçok türü vardır. İnsanlar binlerce yıldır dans eder. Her toplumun, her kültürün kendi geleneksel dansları vardır. Bazı danslarda duygular ifade edilir; bazı danslarda da bir öykü anlatılır. Dans bedeninizi tanımanızı sağlar; fiziksel dayanıklılığınızı ve esnekliğinizi arttırır. Denge duyunuzu geliştirir. Duruşunuzu düzeltir, güzelleştirir. Yaratıcılığınızı ortaya çıkarır. En önemlisi de dans etmek çok eğlencelidir.

Bugün dünyanın her yanında dansçılar ve dansseverler çeşitli etkinliklere katılıp dans edecek ve kutlama yapacak. Dans toplulukları ve dans stüdyoları çeşitli dans gösterileri sergileyecek. Siz de bu özel günü arkadaşlarınızla birlikte güzel dans videolarını arka arkaya izleyerek kutlayabilirsiniz ya da daha iyisi hep birlikte kendinize özgü, yaratıcı bir dans videosu hazırlayabilirsiniz.

En az bir kez dans etmediğimiz her günü kayıp saymalıyız.

Friedrich Nietzsche