ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Ağustos Ayı Kitaplığım - 2023

Ağustos Ayı Kitaplığım - 2023

Kendin Keşfet

Ses ve Işık

Çeviren: Ali Berktay
Resimleyen: Diego Vaisberg
32 sayfa

Eğlendirerek öğreten bu ilgi çekici kitabın ilk bölümünde; ses, sesin hızı, ses dalgaları, sesin hissedilmesi, sesin hareketi, sesin yankılanması ve onu nasıl duyduğumuz açıklanıyor. Işık konusunun yer aldığı ikinci bölümde ise ışık dalgaları, gölgeler, ışığın yansıması, aynalar, ayna çeşitleri, ışığın kırılması, mercekler ve ışığın renkleri anlatılıyor. Son olarak da görme duyumuz işleniyor. Kitapta, verilen bilgilerle ilgili birtakım deneyler de yer alıyor.

Güzel resimler ve şemalarla dolu bu küçük kitapta birçok yararlı bilgi sizi bekliyor.

Ela’nın Büyülü Bileziği

Pericinlerin İni

Yazan: Jessica Ennis-Hill
Resimleyen: Erica-Jane Waters
144 sayfa

O sabah, Ela Hatır’ın aklında büyü vardı. Kısa süre önce bir tekboynuzla tanışmış ve bu ilginç karşılaşmanın ardından büyünün o altın rengi pırıltılarını görebilir hale gelmişti. Kahvaltısını ederken, postacının kendisine getirdiği paketin içinden, boncuklardan oluşan yeni bir bilezik çıktı. Ela onu hemen bileğine taktı. Bilezik, büyüsü bitene dek Ela’ya farklı bir güç veriyordu. Kutunun içinde, bilezikten başka (her zaman olduğu gibi) bilmece şeklinde kullanma kılavuzu da duruyordu. Bu kez bilmece biraz zordu. Şimdiden Ela’nın burnuna tehlike kokusu gelmeye başladı. Gerçekten de ilerleyen günler, Ela’nın sezgilerinin ne kadar yerinde olduğunu gösterdi. Öyle ki bir ara Ela, “Keşke bu güzel bilezik hiç gelmeseydi” diyecekti.

Bu sıra dışı serüven kitabını büyük bir merakla ve keyif alarak okuyacaksınız. Hiç bitmesin isteyeceksiniz. Ama merak etmeyin dizinin diğer kitaplarını da alıp Ela’nın büyülü, yeni serüvenlerini okuyabilirsiniz.

Kirpi Kekik ve Göldeki Hazine

Yazan: Dirk Hennig
Çeviren: Suzan Cenani Alioğlu
32 sayfa

Güneş, sabahın erken saatinde göle vuruyordu.
Kirpi Kekik dere kenarında uyuklayarak balık tutuyordu. Birden oltası hareket etti. Oltasına kocaman bir şişe takılmıştı. Şişenin içinden bir define haritası çıktı. Arkadaşı tarla faresi Altın ile birlikte defineyi aramak için yola koyuldular. Yolda karşılarına birçok engel ve yeni yol arkadaşları çıktı.

Birbirinden güzel resimlerle kaplı bu serüven kitabı aynı zamanda bulmacalarla dolu. Kirpi Kekik ve tarla faresi Altın’ın defineyi ararken bu bulmacaları da çözmeleri gerekiyor. Bu kitabı çok sevecek, bitirir bitirmez arkadaşlarınıza da önereceksiniz.