ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Ateşin ve Buzun Ülkesi İzlanda

İzlanda doğal güzelliklerle dolu bir harikalar diyarıdır. Doğanın başlıca güçleri, bu küçük ülkede kendilerini olabildiğince gösterir. İki tektonik levhanın kesişiminde yer alan İzlanda son derece volkanik bir adadır. Yanardağları, gayzerleri ve sıcak jeotermal suları vardır. Kuzey Kutup Bölgesi’ne yakın olduğu için iklimi de çok soğuk ve serttir. Adada birçok buzul bulunur. İzlanda’daki manzaralar insanda sanki bir başka gezegendeymiş duygusu uyandırır.
izlanda

Bayrağın üç rengi İzlanda’yı oluşturan öğelere karşılık gelir. Kırmızı, adanın yanardağlarının ateşini; beyaz, adanın kar ve buzunu; mavi de adayı saran okyanusu simgeler.

KİMLİK KARTI

izlanda
Yüzölçümü
103 bin kilometre kare
Nüfusu
360 bin
Başkenti
Reykavik
Para Birimi
İzlanda Kronu
Resmi Dili
İzlandaca
Ulusal Günü
17 Haziran

İzlanda Nerededir?

Büyük Britanya’dan sonra Avrupa’nın ikinci büyük adası İzlanda’dır. Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde ve Kuzey Buz Denizi’nin güneyinde, Kuzey Kutup Dairesi’nin ise hemen altında yer alır. Avrasya ve Kuzey Amerika levhalarının kesişiminde bulunan İzlanda’da 32’si aktif 130 yanardağ vardır. İzlanda’nın ortalama rakımı 500 metredir.

harita yazilar3 İzlanda
mobil harita İzlanda
  • İzlanda’nın yüzde 11’ini buzullar kaplar.
  • İzlanda’nın yalnızca binde 3’ü ormandır.
hvannadal mobil İzlanda

En yüksek noktası Hvannadal Tepesi’dir: 2.119 metre

gayzer mobil İzlanda

Jeolojik bir oluşum olan gayzerlere adını veren (dünyanın ilk gayzeri) Geysir İzlanda’dadır.

İzlanda’da 32 aktif yanardağ ve birçok krater gölü vardır.

Olağanüstü Coğrafya

İzlanda coğrafi konumu nedeniyle sıradışı yeryüzü şekilleriyle doludur. İki tektonik levhanın kesişiminde yer aldığı için volkanik bir adadır. Kutup dairesinin hemen altında yer aldığı için de soğuk ve karlı bir ülkedir. Bununla birlikte güneyinden geçen Golfistrim akıntısı nedeniyle de olması gerektiğinden daha az soğuktur. Çok güzel kıyıları, akarsuları, şelaleleri, gayserleri, yanardağları, krater gölleri, buzulları, buzul mağaraları, olağanüstü bir gökyüzü ve kış gecelerini süsleyen etkileyici auroraları vardır.

İzlanda’yı saran soğuk okyanus sularında birçok balina türü yaşar.
İzlanda’da çevresindeki okyanusta olduğu kadar çeşitli hayvan türleri bulunur.
reykavik panorama scaled İzlanda
reykavik-panorama

Reykavik

İzlanda’ın başkenti ve en büyük kenti Reykavik’tir. “Sisli Koy” anlamına gelen kentin nüfusu 130 bindir. Çevresindeki yerleşimlerle birlikte 215 bini bulur. Yani ülke nüfusunun yüzde 60’ı Reykavik ve civarında yaşar.

izlanda internet tel kodu İzlanda

Uluslararası telefon kodu 354’tür.

İnternet uzantısı .is’dir.

akdogan İzlanda
İzlanda’nın ulusal hayvanı akdoğandır.
izlanda
İzlanda, Grönland’a yalnızca 290 kilometre uzaklıktadır.
izlanda
İzlanda’da en popüler spor futboldur.
volkan İzlanda
2010’da İzlanda’daki Eyjafjallajökull yanardağı patladığında Avrupa’da havayolu ulaşımı aylarca etkilenmiş, binlerce uçuş iptal edilmişti. Ülkenin en etkin yanardağı Grímsvötn ortalama 14 yılda bir faaliyete geçer.
izlanda omur İzlanda
İzlanda’da ortalama ömür 83,6 yıldır.

İzlanda birçok ülkeye çok uzak olmasına karşın, olağanüstü coğrafi güzellikleri nedeniyle son yıllarda turistlerin akınına uğrar. On yılda İzlanda’ya gelen turist sayısı birkaç kat arttı. Turizm artık İzlanda için önemli bir gelir kaynağı haline geldi. İzlanda’da aktif yanardağ izlemekten buzulların içindeki mağaralarda gezmeye kadar sıradışı birçok turistik etkinlik yapılabilir. Belki de en yaygın olan etkinlik de kar yağarken sıcak jeotermal havuzlara girmektir.