ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Aralık Ayı Kitaplığım
2020

Aralık Ayı Kitaplığım - 2020

Jeoloji

Yazan: Jenny Jacoby
Resimleyen: Vicky Barker
32 sayfa

Yeryüzü, dağlar, ovalar, akarsular, vadiler, çöller vs. sanki hep bugünkü gibiymiş ve bundan böyle de hep aynı şeklini koruyacakmış gibi gelir bize. Aslında hiç öyle değildir. Dünyamız çok ağır da olsa sürekli değişir. Çöller büyür, küçülür, yok olur, ortaya çıkar, yeni dağlar oluşur, akarsular yatak değiştirir, yeni kayalar ortaya çıkar, eskileri yok olur ve bütün bunlar olurken de şiddetli yer sarsıntıları, çok büyük doğal olaylar gerçekleşir. Bütün bunlar jeoloji biliminin ilgi alanına girer.

İşte, bu kitapta bunlarla ve daha başka birçok jeoloji konusuyla ilgili çok ilginç şeyler bulacak, haritalara, şemalara ve çizimlere bakmaya, öğrenmeye doyamayacaksınız.

Yırtıcılar

Yazan: Glenn Murphy
Resimleyen: Mike Phillips
220 sayfa

Başka hayvanları avlayıp yiyen hayvanlara yırtıcı hayvanlar ya da kısaca yırtıcılar denir. Avlanmak için ciddi bir uğraş vermeleri gerekir. Öte yandan bitkileri yiyen otçul hayvanlara göre daha az yer ve daha çok dinlenirler. Günümüz yırtıcıları arasında ilk akla gelenler kuşkusuz büyük kedilerdir. Geçmişin yırtıcıları arasında da etçil dinozorlar ve özellikle de tiranozorlar akla gelir.

Bu kitapta, hem günümüzde hem de geçmişte yaşayan yırtıcılara ilişkin bilgiler, renkli resimler, fotoğraflar ve çizimler yer alıyor. Rahat okunan ve çok sürükleyici olan bu kitaba bir kez başladınız mı bırakmak istemeyeceksiniz. Severek okuyacak, arkadaşlarınıza da önereceksiniz.

Profesörün Sihirli Kalemi

Dinozorlar Arasında

Yazan: Nina Hundertschnee
Çeviren:
Ersel Kayaoğlu
74 sayfa

Defne ile Demir aynı apartmanda oturan ve okula birlikte giden çok iyi iki arkadaştır. Giriş katında kırtasiye dükkanı olan ve Profesör diye bilinen yaşlı biri de yine aynı apartmanda yaşar.

Profesör’ün büyük bir sırrı vardır. Bir gün Defne ile Demir bu sırrı keşfederler. Yanlışlıkla ellerine geçen Profesör’ün kalemini sıradan bir kalem sanarlar. Ne var ki kalem gerçekte sihirli bir kalemdir. Birden bir kâğıdın üzerinde hareket etmeye ve kendi kendine bir şeyler yazmaya başlar… Ardından olağanüstü bir şey daha olur ve odanın içinde bir fırtına kopar. Şaşkın Defne ve Demir gözlerini açtıklarında uçsuz bucaksız bir çölün ortasında bulurlar kendilerini. Sonra da başlarına birçok şey gelir. Neyse ki yaşadıkları onca serüvenden sonra sağ salim geri dönerler.

Sonra bir gün Defne ile Demir hiç de istemeden sihirli kalemle yeni bir serüvene atılır. Bu kez çok uzak geçmişe gider ve dinozorların tam ortasına düşerler! Önce bir brakiyozor ile tanışırlar, sonra da yumurtadan çıkan yavru bir dinozorun annesini aramaya başlarlar. Ama bu sırada çenesi bıçak gibi keskin dişlerle dolu korkunç bir tiranozor, peşlerine takılır ve bir türlü bırakmaz. Bu kez sihirli kalemin işlerine yarayıp yaramayacağından da hiç emin değillerdir.

Rengarenk resimlerle dolu, kısacık bölümlerden oluşan bu minik kitap sizi öyle içine alacak ve sürükleyecek ki bitirdiğinizde zamanın nasıl geçmiş olduğunu anlayamayacaksınız.