ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

İstanbul Oyuncak Müzesi

giris araba İstanbul Oyuncak Müzesi
Şimdi oyuncaklarla dolu bir yer hayal edin. Baktığınız her yerde çeşit çeşit oyuncağın olduğunu düşünün. Arabalardan bebeklere, uzay mekiklerinden oyuncak ayılara… Ne kadar güzel bir yer olurdu değil mi? Peki, böyle bir yerin gerçek olduğunu söylesek?
Göztepe’de bulunan İstanbul Oyuncak Müzesi tam da hayallerimizdeki gibi bir yer… Belgin Akın ve araştırmacı yazar, şair Sunay Akın tarafından 20 yılda 40’ı aşkın ülkedeki antikacılardan ve açık arttırmalardan satın alınan oyuncaklarla kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi’nde birbirinden güzel oyuncaklar sergileniyor. İlk olarak müzenin girişinde kocaman zürafalar sizi karşılıyor. İçerisi masal dünyası gibi… Türkiye İş Bankası’nın da oyun arkadaşı olduğu müzede 1817’den kalma Fransa’da yapılan oyuncak kemanı, 1800’lü yılların başında Almanya’da üretilen bebek evlerini, yüz yaşını geçen teneke oyuncakları ve porselen bebekleri görebilirsiniz.
6000’i aşkın oyuncağın sergilendiği İstanbul Oyuncak Müzesi’nde oyuncak koleksiyonculuğu açısından çok önemli bir yere sahip Lehmann, Guntermann, Flashman marka oyuncaklar, Mona Lisa tablosundan esinlenerek 1954 yılında üretilen tek oyuncak bebek ve Charlie Chaplin’in elinde tuttuğu “Şarlo” karakterinin oyuncağı da var. Müzede aynı zamanda 2. Abdülhamit dönemine ait Karagöz-Hacivat gölge oyunu karakterleriyle ve 1950’li ve 70’li yıllarda üretilen Gürel, Alaysa, Nekur ve Fatoş markaları ile Eyüp oyuncaklarıyla da karşılaşmanız mümkün.
İstanbul Oyuncak Müzesi’nde oyuncakların dışında birbirinden eğlenceli etkinlikler de yapılıyor. Origami, tasarım, mimarlık, marangozluk, yaratıcılık, duyu ve sanat atölyelerinin yanı sıra tiyatro oyunları ve çocuk konserleri de gerçekleştiriliyor. İstanbul Göztepe’de tarihi bir binada hizmet veren İstanbul Oyuncak Müzesi’ne gidip birbirinden güzel oyuncakları görebilir, arkadaşlarınıza hediyeler alabilir ve eğlenceli etkinliklere katılabilirsiniz.