ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Üstün Yetenekli Bir Araba Tasarımcısı Yetişiyor! ​

Üstün Yetenekli Bir Araba Tasarımcısı Yetişiyor!

Arabalarla ilgilenir misiniz? Peki, hiç defterinize araba resmi çizdiniz mi ya da bir araba tasarlamayı denediniz mi? Evet dediğinizi duyar gibiyiz. Şimdi sizlerle tanıştıracağımız kişi, yakında adını sıkça işiteceğiniz Mehmet Mesut Uygun. O üstün yetenekli genç bir araba tasarımcısı. Şimdiden birçok ünlü tasarımcıdan da tam not almış bile. İşte, ona yönelttiğimiz sorular ve Mesut’un yanıtları…

Kumbara Dergisi: Merhaba Mesut, önce seni kısaca tanıyabilir miyiz?
Mesut: Ben Mehmet Mesut Uygun. 18 yaşındayım. Zeytinburnu 100. Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bilişim Bölümü 11. sınıfta tam kaynaştırma eğitimime devam etmekteyim.

KD: Araba tasarımı yapmaya ne zaman ve nasıl başladın?
Mesut: Araba tasarımları yapmaya 7-8 yaşlarında hobi olarak başladım.

Asperger Farklılığı
CERN (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi)’ni ziyaret etti.

KD: Araba tasarımlarını kâğıt üzerinde mi, yoksa bilgisayar programlarıyla mı yapıyorsun?
Mesut: Araba tasarımlarımı hem kâğıt üzerinde hem de Rhino ve Zbrush programlarını kullanarak bilgisayarda yapıyorum. Daha sonra onları 3D yazıcıda basıyorum.

KD: Sence iyi bir araba tasarımcısının özellikleri nelerdir?
Mesut: İyi bir araba tasarımcısı, sanatçı gibi davranarak aklıyla duygularını birleştirmeli, detaylara çok önem vermeli, arabayı yaşayan bir organizma olarak görmelidir.

Asperger Farklılığı
8 farklı modelden oluşan tek araba tasarımı.

KD: Peki, iyi bir araba tasarımında olması gerekenler nedir?
Mesut: İnsanların tasarımda kendilerinden bir şey bulabilmeleri için arabanın ön görünümünde, meşhur insanların yüzlerini stilize etmek gerekir. Ayrıca arabanın hatları keskin değil, yuvarlak olmalı. Ve tabii tasarımın, tasarımcının duygularını yansıtması lazım.

KD: Örnek aldığın bir tasarımcı var mı?
Mesut: Türk araba tasarımcısı olarak Murat Günak, yabancı araba tasarımcısı olarak da İtalya’daki villasında ziyaret ettiğim BMW şirketinin eski baş tasarımcısı Chris Bangle’ı örnek alıyorum.

KD: Araba tasarımı yaparken nelerden esinleniyorsun?
Mesut: Araba tasarımları yaparken doğadaki canlılardan esinlenmeye çalışırım, iç sesimi dinlerim, çizime yoğunlaşarak kendimi dış dünyaya kapatırım.

Asperger Farklılığı
Akıllı araba tasarımı.

KD: Öyle görünüyor ki çizimlerine ve yeteneğine dünya çapında ilgi var… Araba tasarımı için seninle iletişime geçenler oldu mu?
Mesut: Şimdiye kadar araba çizimlerim için dünya çapındaki birçok ünlü araba tasarımcısı ve sanatçıdan takdir dolu mektuplar ve hediyeler aldım. Bunlar arasında İtalya’daki Italdesign’dan Cristiano Fracchia, ABD’deki Chrysler’den Ralph V. Gilles, Almanya’daki Volkswagen’den Walter de Silva, İngiltere’deki Jaguar’ın tasarımcısı Ian Callum, Kore’deki Hyundai ve Kia’dan Peter Schreyer, Almanya’daki BMW’den Chris Bangle, Ferrari ve Maserati tasarımcısı Jason Castriota ve daha birçokları yer alıyor. Ayrıca Murat Günak, Hasip Girigin, Uğur Şahin, Mehmet Taşanyürek gibi ünlü Türk araba tasarımcılarından da teşvik edici mektuplar ve hediyeler geldi.

mesutla soylesi 04 Bir Araba Tasarımcısı Yetişiyor
27.12.2019
Mesut, Türkiye’nin Otomobili tanıtım toplantısına katıldı.

KD: Araba tasarımı dışında çizim/resim yapıyor musun? Tasarladığın başka şeyler de var mı?
Mesut: Araba tasarımı dışında kendi çapımda karikatürler çizmeye ve değişik resimler yapmaya çalışıyorum. Tasarladığım farklı objeleri 3D yazıcıda basıyorum.

KD: Nedir peki bu objeler?
Mesut: Zbrush programında özellikle insan portreleri tasarlayıp 3D yazıcıda basıyorum.

KD: İleride araba tasarımı dışında başka neler tasarlamayı düşünüyorsun?
Mesut: Takı tasarımları yapmayı düşünüyorum. İleride kuracağım tasarım firmasında takı tasarımlarının yanı sıra, oyun tasarımları da yapmayı planlıyorum.

KD: Son olarak başka hobilerinden, yapmaktan hoşlandığın şeylerden söz eder misin? Araba tasarımı ve okul dışında nelere zaman ayırıyorsun?
Mesut: Boş zamanlarımda merak ettiğim konuları araştırmak, merak ettiğim yerleri görmek ve sosyalleşmek için ailemle beraber yurt dışı ve yurt içi geziler yapıyoruz. Bunlara örnek olarak Türkiye’deki otomobil fabrikalarını, Konya Akşehir’deki Nasrettin Hoca Türbesi’ni ve “Büyük Patlama” deneyinin yapıldığı İsviçre-Fransa sınırındaki CERN Araştırma Merkezi’ni sayabilirim. Ayrıca Almanya’da Opel şirketinin tasarım merkezini, Volkswagen otomobil fabrikasını ve İtalya’da Fiat Heritage Museum’ı gezip Italdesign tasarım firmasını ziyaret ettim.

KD: Bu güzel söyleşi için çok teşekkür ederiz.
Mesut: Ben teşekkür ederim.

Asperger Farklılığı ve Otizm

Mesut’un yanıtlarında da göreceğiniz gibi o, gittiği lisede bir kaynaştırma öğrencisi. Peki, onu farklı kılan nedir? Onu araba tasarımı konusunda üstün yetenekli yapan ne olabilir? Mesut’u yaşıtlarından ayıran şey, onun Asperger Farklılığı olarak bilinen bir hastalığının olması. İlk olarak 1944’te Avusturyalı çocuk doktoru Hans Asperger tarafından tanımlanan ve onun adıyla anılan bu hastalık, temel olarak bireylerin duygularını kontrol ve ifade etmede zorluklar yaşamalarıyla kendini gösterir.

Asperger Farklılığı çocukluk çağında tanısı konabilen, yaygın gelişimsel bozukluk olarak tanımlanan bir hastalıktır. Yaşam boyu sürer. Genel adı otistik spektrum bozukluğu olan, sosyal etkileşim ve iletişimde zorlukların yaşandığı, sınırlı ilgi ve yineleyici davranışların görüldüğü bir hastalık grubunun içinde yer alır. Aslında Asperger Farklılığı sık sık otizmle karıştırılsa da otizme göre daha hafif seyreder ve yüksek fonksiyonlu otizm olarak da bilinir. Toplumda bu hastalıklara ilişkin farkındalığın gelişmesi ve bu bireylere gereken özenin gösterilmesi de tedavi açısından çok önemlidir. Bu nedenle 2 Nisan günü Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Otizm Farkındalık Günü ilan edilmiştir.

Mesut’un üstün yeteneğinin nedeni:

Asperger Farklılığı

Aspergerli bireyler empati eksikliği yaşarlar. Bazı sosyal ipuçlarını fark etmede, özellikle sözlü olmayan davranışları ve mimikleri anlamada güçlük çekerler. İlgilendikleri bir alanda adeta uzmana dönüşürler ve size o konuyu en ince ayrıntısına kadar anlatabilirler. Üstelik Aspergerli bireyler bazı alanlarda üstün yetenekler gösterirler: Bazılarının çok güçlü bir belleği olur; yıllar önce duyduğu bir öyküyü ya da okuduğu bir kitabı kelimesi kelimesine anımsayabilir. Bazıları çok zor matematik problemlerini rahatlıkla çözebilir; hiç kâğıt kalem kullanmadan en karmaşık işlemleri kafadan yapabilir. Bazıları yabancı dil öğrenmeye yatkındır, kısa sürede birkaç yabancı dil öğrenebilir. Bazıları elektronik aygıtlara meraklıdır, onları açıp onarır; hatta yenilerini icat edebilir. Bazıları da bilgisayar programlarında ve tasarım alanında çok yetkindir.

Mesut araba tasarımı ve çizim konusundaki yeteneği ile bu alanda uzmanlaşmış; üstün ve uzun süreli belleği sayesinde tüm arabaları ayrıntılarıyla öğrenmiş. Görsel hafızası da çok güçlü ve her şeyi üç boyutlu olarak zihninde canlandırabiliyor. Ayrıntılara titizlikle odaklanabilen ve dikkatini yoğunlaştırabilen Mesut tasarımlarını yaparken dış dünyaya kendini tümüyle kapatıp çizime odaklanabiliyor. Bize de onun muhteşem tasarımlarını keyifle izlemek ve takdir etmek kalıyor.