ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Bir Kez Bakmak Yetmez!

Optik yanılsamalar çevremizdeki nesnelerin bize oynadığı bir tür oyundur. Bu oyunda gözlerimiz bir şeyi görür ama beynimiz onu farklı yorumlar. Sonunda aklımız karışır! Bu sayfada şaşırtıcı görsel yanılsamalar göreceksiniz (ve doğal olarak yanlış algılayacaksınız!).
illuzyon 1 Bir Kez Bakmak Yetmez!
Görsel yanılsamalarla doğada da karşılaşırız. Örneğin zebraların bize göz alıcı gelen çizgileri aslında kendilerini aslanlardan gizleyen bir kamuflajdır. Aslanlar renk körüdürler. Onların gördüğü şey dalgalanan gölgeli uzun ot desenleridir. Zebralar böyle uzun otların, çalıların ya da kısa ağaçların arasındayken aslanların onları fark etmesi zor olur.
zebra illuzyon 4 3 Bir Kez Bakmak Yetmez!
illuzyon gemi 4 3 Bir Kez Bakmak Yetmez!
2. Dünya Savaşı sırasında bazı İngiliz savaş gemileri tıpkı zebralar gibi karışık çizgili desenlere boyanmıştı. Bunda amaç düşman denizaltılarındaki subayların geminin büyüklüğüne, gittiği yöne ve hızına yönelik algısını bozmak ve gelecek torpidolar için daha zor bir hedef olmaktı…
En bilinen görsel yanılsamalardan biri de budur. Hangi adamın en uzun, hangisinin en kısa olduğunu tahmin etmeye çalışın. Sonra da cetvelle boylarını ölçüp bulduğunuz yanıt karşısında şaşırın…
adamlar 01 Bir Kez Bakmak Yetmez!

Bu üç görsel yanılsamada da gerçekte duran resimleri sanki hareket ediyormuş gibi görürüz. Acaba sivri kenarların ve gölgelerin yönünde mi hareket görüyoruz? Ne dersiniz?

İlk bakışta aklımızı karıştıran şeyin ne olduğunu anlamak için genellikle ikinci bir kez daha bakarız. Bu ikinci ve daha dikkatli bakış nasıl bir yanılsama içinde olduğumuzu genellikle anlamamızı sağlar. Ancak gördüğümüz şeydeki garipliği anlamamıza rağmen, aynı şekilde algılamayı sürdürebiliriz.

illuzyon 4 Bir Kez Bakmak Yetmez!
Resmin deseni sanki merkezden dışarı doğru sürekli büyüyormuş gibi görünüyor.
illuzyon 6 Bir Kez Bakmak Yetmez!
Size de en dış sıradaki adamlar sanki saat yönünün tersinde halay çekiyormuş gibi gelmiyor mu?
illuzyon 5 Bir Kez Bakmak Yetmez!
Bütün kırık çizgiler saat yönünde ilerliyormuş gibi değil mi? Öyle gibi. Ama aslında değil!
En bilinen göz yanılsamalarından ikisi… İlk resimde, sola bakan bir ördek mi yoksa, sağa bakan bir tavşan mı görüyorsunuz? İkinci resimde turuncu dairelerden hangisi sizce daha büyük? Cetvelle çaplarını ölçüp bir bakın bakalım…
illuzyon ordek 7 2 Bir Kez Bakmak Yetmez!
Görsel kaynağı: tr.wikipedia.org
illuzyon mond 8 2 Bir Kez Bakmak Yetmez!
Görsel kaynağı: tr.wikipedia.org
Yatay ve düşey mavi çizgilerin kesişim noktalarındaki dairelerin içleri aslında boştur. Ancak hangi daireye bakarsanız, sanki onun dışındaki dairelerin ortasında siyah noktalar ortaya çıkıyormuş gibi görünüyor, değil mi? Gözünüzü hemen yandaki daireye kaydırıp siyah noktayı yakalamaya çalışın. Olmadı mı? Olmaz çünkü ne yaparsanız yapın o noktaları bir türlü yakalayamazsınız.
illuzyon 9 Bir Kez Bakmak Yetmez!

Bütün yazıların renklerini kaç saniyede doğru olarak okuyabileceksiniz acaba?

Basit görünüyor ama arkadaşlarınıza yaptırdığınızda aslında pek de öyle olmadığını göreceksiniz ve çok eğleneceksiniz!

SARI

MAVİ

TURUNCU

SİYAH

KIRMIZI

YEŞİL

MOR

 SARI

YEŞİL

SİYAH

KIRMIZI

TURUNCU

MOR

TURUNCU

MAVİ

KIRMIZI

MAVİ

YEŞİL

KIRMIZI

SARI