ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Bitkilerin Neden Kökleri Vardır?

Bitkilerin Neden Kökleri Vardır?

Bitkilerin toprak altındaki bölümlerine kök denir. Kökler bitki için çok önemlidir ve onun temel bölümlerinden biridir. Köklerin işlevi bitkiyi toprağa tutturmak, su ve mineral emilimini sağlayıp bunları gövdeye aktarmaktır. Ayrıca birçok bitkide kökler fazla besini depolamaya da yarar.

bitkilerin kokleri 1 Bitkilerin Neden Kökleri Vardır?

Bir bitkinin tohumundan, ilk önce kök çıkar ve gelişir. Öteki organlar daha sonra oluşur. Ana kök, yerçekimi yönünde aşağı doğru büyür. Yan köklerse değişik açılarla yanlara doğru uzar ve gelişir. Toprak altındaki ana kök ve yan köklerden oluşan bütün köklerin yüzey alanı genellikle bitkinin toprak üstündeki gövde ve dallarının yüzey alanına eşit ya da daha büyük olur.

Kök Çeşitleri

İki temel kök tipi vardır: Saçakkök ve kazıkkök. Bazı bitkilerde ana kök, yan köklerden daha çok geliş̧ir. Buna kazık kök denir. Örneğin fasulyenin, baklanın ve yoncanın kökü kazık köktür.

kazik kok Bitkilerin Neden Kökleri Vardır?
Kazık Kök
Bazı bitkilerde de ana kök ve yan kökler arasında büyüklük ve uzunluk farkı yoktur. Bu tür köklere saçak kök denir. Örneğin buğdayın, mısırın, çileğin ve arpanın kökü saçak köktür.
sacak kok Bitkilerin Neden Kökleri Vardır?
Saçak Kök

Yenen Kökler

Birçok bitki ürettiği besin fazlasını kökünde depolar. Bu besin depolarından bizler de yiyerek yararlanırız. Bunlar genellikle vitamin, protein ve lif açısından zengin yiyeceklerdir.