ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Palmiye Ağaçlarının Ülkesi Brezilya

Brezilya, dünyanın hem yüz ölçümü hem de nüfus açısından en büyük 5. ülkesidir. Aynı zamanda Güney Amerika kıtasının da nüfusu en çok olan ülkesidir -öyle ki Brezilya’nın nüfusu, Güney Amerika kıtasındaki diğer ülkelerin toplamından daha fazladır. Üç yüz yıl kadar Portekizlilerce yönetilen ve 1822’de bağımsızlığını kazanan Brezilya’nın adı “Brazil ağacı ülkesi”nin kısaltmasıdır.
brezilya

KİMLİK KARTI

brezilya

Yüzölçümü: 8.515.770 kilometrekare
Nüfusu: 213 milyon
Başkenti: Brasilia
Para Birimi: Real (BRL)
Resmi dilleri: Portekizce
Ulusal Günü: 7 Eylül

Brezilya bayrağında yeşil fon üzerinde sarı bir elmas vardır. Yeşil ve sarı Portekizlilerin Brezilya’yı yönettiği dönemdeki Braganza-Habsburg hanedanını simgeler. Sarı aynı zamanda ülkenin madenlerini ve yeşil de ülkenin yağmur ormanlarını simgeler. Ortadaki lacivert dairenin içinde ulusal slogan ve yıldızlar bulunur. Lacivert dairenin üzerindeki yıldızlar Brezilya Cumhuriyeti’nin kurulduğu 15 Kasım 1889 sabahında gökyüzündeki takımyıldızlardır. Bu 27 yıldız aynı zamanda ülkenin 27 eyaletini simgeler. Ülkenin sloganı olan “Ordem e Progresso”, “düzen ve ilerleme” anlamına gelir.

Brezilya Nerededir?

Brezilya Güney Amerika kıtasının doğusunda, Atlas Okyanusu kıyısında yer alır. Ekvator ile Oğlak Dönencesi’nin üzerinden geçtiği tek ülkedir. Ülkenin ortalama yüksekliği 320 metredir.
brezilya
brezilya atlasta4 2 Brezilya Güney Amerika’daki Amazon yağmur ormanının en büyük bölümü Brezilya’dadır. Brezilya’nın yüzde 62’si yağmur ormanıdır. Burada 16 bin tür ağaç bulunur.
brezilya atlasta1 2 Brezilya En yüksek noktası Pico de Neblina dağıdır: 2.995 metre
brezilya atlasta2 2 Brezilya Brezilya’nın Güney Amerika’da yalnızca Ekvador ve Şili ile sınırı yoktur.
brezilya atlasta3 2 Brezilya Yüzölçümü Türkiye’nin 10 katından büyüktür.
brezilya atlasta5 2 Brezilya Brezilya’nın Fransa ile sınırı vardır. Fransız Guyanası bağımsız bir ülke değil, Fransa’ya bağlı bir bölgedir. Gerçekte Fransa’nın en uzun sınırı da Brezilya ile olan sınırıdır.
brezilya atlasta6 2 Brezilya Amazon dünyanın en çok su taşıyan ırmağıdır. 6.840 kilometrelik uzunluğuyla da Nil’den sonra dünyanın en uzun ikinci ırmağıdır.
brezilya atlasta7 2 Brezilya Brezilya’nın kıyıları 7.490 kilometredir.
Previous slide
Next slide
Brezilya’nın faunası ve florası olağanüstüdür. Dünyadaki canlı türlerinin yüzde 10’una ev sahipliği yaptığı tahmin edilir. Endonezya’dan sonra en çok endemik tür bulunan ülke Brezilya’dır. 55 bin tür bitki vardır (dünya birincisi) ve bunların 16 bin 500 kadarı endemiktir.

Alttaki hayvanların üzerine tıklayarak ne olduklarını görebilirsiniz.

tukan-dugme-2
kurbaga-dugme-2
okapi-dugme-2
pirana-dugme-2
anakonda-dugme-2
kapibara-dugme-2
jaguar-dugme-2
brasilia1 Brezilya

Görsel Kaynağı: 061 Filmes / Shutterstock.com

1960’da kurulan başkent Brasilia, yaklaşık üç milyon nüfusuyla ülkenin üçüncü kalabalık kentidir.
saopaulo2 Brezilya

Görsel Kaynağı: Matyas Rehak / Shutterstock.com

Brezilya’nın en kalabalık kenti yaklaşık 22 milyon nüfusuyla Sao Paulo’dur. Burası Brezilya’nın ekonomik başkenti olarak kabul edilir. Kültürel başkenti de Rio de Janeiro’dur.
rio1 Brezilya Ülkenin eski başkenti Rio de Janeiro yaklaşık 6,5 milyonluk nüfusuyla Brezilya’nın ikinci büyük kentidir. Şubat ayında düzenlenen dünyaca ünlü Rio Karnavalı’na her yıl yaklaşık 2 milyon kişi katılır.
Previous slide
Next slide
Brasilia
1960’da kurulan başkent Brasilia, yaklaşık üç milyon nüfusuyla ülkenin üçüncü kalabalık kentidir.
Sao Paulo
Brezilya’nın en kalabalık kenti yaklaşık 22 milyon nüfusuyla Sao Paulo’dur. Burası Brezilya’nın ekonomik başkenti olarak kabul edilir. Kültürel başkenti de Rio de Janeiro’dur.
Rio de Janeiro
Ülkenin eski başkenti Rio de Janeiro yaklaşık 6,5 milyonluk nüfusuyla Brezilya’nın ikinci büyük kentidir. Şubat ayında düzenlenen dünyaca ünlü Rio Karnavalı’na her yıl yaklaşık 2 milyon kişi katılır.
Rio de Janeiro’da Corcovado Dağı’nın tepesinde yer alan 30 metre boyundaki devasa İsa heykeli ülkenin simgesidir.
Görsel Kaynağı: Iurii Dzivinskyi / Shutterstock.com
Rio de Janeiro’da Corcovado Dağı’nın tepesinde yer alan 30 metre boyundaki devasa İsa heykeli ülkenin simgesidir.
Ülkenin öteki simgeleri de jaguar, makav ve orkidedir.

Brezilya’da UNESCO Dünya Mirası Sahası olan 22 yer vardır. Bunlardan Serra da Capivara Ulusal Parkı’ndaki mağara resimleri en az 20 bin yıl öncesinden kalmadır.

yerli Brezilya
Büyük bölümü Amazon ormanında yaşayan 240 kabileden 900 bin yerli vardır. Bunlar 200 dolayında farklı dil konuşur.
kabile Brezilya

Amazon yağmur ormanında modern dünya ile ilişki kurmamış 80 dolayında avcı-toplayıcı kabilenin bulunduğu tahmin ediliyor.

kahve Brezilya
Brezilya 150 yıldır dünyanın en büyük kahve üreticisidir.
yasam suresi Brezilya
Brezilya’da ortalama ömür 75 yıldır.
futbol Brezilya
Brezilya’da en sevilen spor futboldur.
kupa Brezilya
Brezilya ulusal futbol takımı dünya kupasını beş kez kazanmıştır. Aynı zamanda düzenlenen bütün dünya kupalarında yer alan tek ulusal takımdır.