ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Kırmızı Ejderha

Çin

Resmi adı Çin Halk Cumhuriyeti olan Çin, dünyanın en kalabalık ülkesidir. Dünyadaki neredeyse her beş kişiden biri Çinlidir. (Gerçi kısa süre içinde bu unvan Hindistan’a geçecektir.) Yaklaşık 4.000 yıllık tarihi olan Çin, yüzölçümü açısından dünyanın dördüncü büyük ülkesidir. Tarih boyunca ekonomik açıdan, bilimsel, teknolojik ve sanatsal olarak dünyanın önde gelen ülkelerindendir. Kağıt, barut, pusula, matbaa, porselen, ipek ve çay Çin’de bulunan önemli keşif ve icatlardandır. Çin bugün de dünyanın en güçlü ülkelerinden biridir.
çin
Boyutları 3:2 oranında olan ulusal Çin bayrağı tümüyle kırmızıdır. Sol üstte beş tane sarı yıldız bulunur. Yıldızlardan biri ötekilerin üç katı büyüktür. Bu büyük yıldız Çin’i yöneten partiyi simgeler. Dört küçük yıldız, büyük yıldızın sağında yay şeklinde dizilir.

KİMLİK KARTI

çin

Çin Nerededir?

Çin, Asya’nın güneydoğusunda yer alır. Doğudan batıya 5.000 kilometre ve kuzeyden güneye de 5.500 kilometre uzanan dev bir ülkedir. Ortalama rakımı 1.840 metredir.
çin
cin kure Çin
  • Çin dünyada en çok ülkeyle sınırı olan ülkedir. Çin’in 14 ülkeye sınırı vardır.
    22 bin 450 kilometre kara sınırı vardır.
  • 14 bin 500 kilometre kıyı şeridi vardır.
  • Çin’in 5.000 dolayında adası vardır.
  • Çin’in yüzde 22’si ormandır
everest mobil Çin

En yüksek noktası Everest dağının zirvesidir: 8.848 metre.
Everest’e her yıl 800 dolayında dağcı tırmanır.

gobi mobil Çin

1 milyon 300 bin kilometrekare yüzölçümü olan Gobi çölü dünyanın beşinci büyük çölüdür. 1.580 metre rakımıyla da en yüksek çöllerden biridir.
Gobi çölünün yarıdan büyük bölümü Çin’de, geri kalanı da Moğolistan’da yer alır.

taklamakan mobil Çin

Görsel kaynağı: Wikipedia
Çin’in ikinci büyük çölü Taklamakan’dır. Yaklaşık 340 bin kilometrekare alan kaplayan Taklamakan çölü ülkenin kuzeybatısında yer alır.

Everest

Everest, Himalaya sıradağlarının bir parçasıdır. Dünyanın en yüksek dağıdır. 60 milyon yaşında olan dağ her yıl yaklaşık 4,5 santimetre yükselir. Çince Çumulangma Feng denen dağın doruğuna ilk kez 29 Mayıs 1953’te Yeni Zelanda’lı dağcı Edmund Hillary ile şerpa* Tenzing Norgay ulaşabildi.
*Himalayalarda Nepal ile Tibet sınırında yaşayan, dağcılık becerileri gelişmiş insanlara şerpa denir.
everest Çin
pekin Çin
Başkent Pekin
Başkent Pekin, 21 milyon nüfusuyla Şangay’dan sonra ülkenin ikinci büyük kentidir. Pekin yalnızca idari değil, aynı zamanda eğitim, kültür ve bilim başkentidir. Yaklaşık 800 yıldır Çin’in başkentidir.
cin megakent Çin Nüfusu 10 milyonu geçen kentlere megakent denir. Değişik kaynaklara göre dünyada 32-48 arasında megakent vardır. Bunların 14’ü Çin’dedir.
cin nufus3 Çin Ayrıca dünyada nüfusu bir milyonun üzerindeki 500 dolayında kentten 110 kadarı Çin’de bulunur.
Previous slide
Next slide
cin internet telefon kodu Çin

Uluslararası telefon kodu +86’dır.

İnternet uzantısı .cn’dir.

Ortalama ömür 78 yıldır.
Anaokulundan üniversiteye kadar okula giden toplam çocuk sayısı 200 milyondur.

çin
Günümüzde 2.000’den az sayıda kalan pandalar, yalnızca Çin’in ortasındaki dağlık bölgelerde yaşar.

Çin’in bir başka ulusal simgesi de ejderhadır. Ejderha Çinlilerce gücü ve şansı simgeler. Çinlilerce uğur getirdiği düşünülen bir başka şey de kırmızı renktir. Çinliler yarasanın da uğur getirdiğine inanır.

pekin stadyum Çin
Pekin’deki Kuş Yuvası adlı olimpiyat stadyumu.
Görsel kaynağı: stock.adobe.com/coward_lion

Çinlilerce sekiz sayısı uğurludur. Bu nedenle 2008 Pekin Olimpiyatları 08.08.2008’de saat 20:08’de başlatıldı.

Ülkede en sevilen spor koşudur. Çin’de bir milyonun üzerinde maraton koşucusu vardır ve ülkede her yıl yüz dolayında maraton düzenlenir. Koşudan sonra masatenisi ile bedminton gelir. Masatenisi Çin’in ulusal sporudur.

Çin Seddi
Dünyada insan yapımı en büyük yapı Çin Seddi’dir. Toplam uzunluğu 21 bin kilometre olan birçok farklı duvardan oluşur. Çin’i düşmanlarına karşı korumak amacıyla yapıldı. Taş, tuğla ve çimentodan yapılan duvarın yüksekliği yaklaşık 8 metre ve genişliği de 5 metre kadardır. Yapımı 2.000 yılı aşkın bir döneme yayılan Çin Seddi’ni her yıl 50 milyon dolayında turist ziyaret eder.

cinli astronot3 Çin

Çin Seddi uzaydan görülmez!

Kilden Ordu
1974’te tarlasında kuyu açmaya çalışan bir çiftçi tarafından ortaya çıkarılan Kilden Ordu dünyanın en ilginç ve önemli arkeolojik eserlerinden biridir. Yaklaşık 2.200 yıldır toprak altında bulunan Kilden Ordu, ilk Çin imparatorunun mezarını koruyan iki binden çok kilden asker, onlarca kilden at, 40 bin dolayında gerçek silahtan oluşur. Askerlerin hepsinin yüzü birbirinden farklıdır. Altı bin dolayında kilden askerin daha toprak altında olduğu tahmin edilmektedir.

Önemli Buluşlar

Tarihin en önemli keşif ve icatlarından bazıları Çin’de yapıldı. Kağıt, barut, pusula, matbaa, porselen, ipek ve çay Çin’de bulunan önemli keşif ve icatlardandır.
elmas sutra Çin
Çin’de tahta baskıyla basılan ilk kitaplardan Elmas Sutra (MS 868).
Görsel kaynağı: Wikipedia
cin kagit para Çin Çin’de 1215’te kullanılan kağıt para.
Görsel kaynağı: Wikipedia
havai fisek Çin Havaifişekler ilk kez Çin'de ortaya çıktı.
cay Çin Çayın da anavatanı Çin'dir.
ipek Çin İpek kozaları
cin pusulasi Çin Çin’de kullanılan ilk pusulalardan biri
ucurtma dondurma Çin Çinlilerin insanlığa çok önemli iki büyük katkısı daha olmuştur: Uçurtma ve dondurma.
tuvalet kagitlari Çin Ayrıca!… Günümüzden yaklaşık 1300 yıl önce Çin imparatoru ve varlıklı Çinliler tuvalet kağıdı kullanıyordu.
Previous slide
Next slide
tiangong Çin
Görsel kaynağı: Wikipedia/Shujianyang
2003’ten beri uzaya kendi olanaklarıyla insan gönderen 3. ülkedir -ilk ikisi ABD ile Rusya’dır.- Şu anda Dünya’nın alçak yörüngesinde dolaşan Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan başka bir de Çin’in Tiangong (Gökyüzü Sarayı) adlı uzay istasyonu vardır.
maglev treni Çin
Görsel kaynağı: stock.adobe.com/Robert
Dünyanın en hızlı maglev treni Şangay’da çalışıyor. Zaman zaman bu trenin hızı saatte 430 kilometreye çıkıyor.