ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Kararlılık Vahası Ürdün

Ürdün, Eski Dünya’yı oluşturan üç kıtadan ikisinin Asya ile Afrika’nın kesiştiği ve tarihsel olarak “Levant” denen bölgede yer alıyor. İnsanlar yaklaşık 175 bin yıldır bu bölgede yaşıyor. Ürdün de tıpkı Türkiye gibi tarih boyunca (aralarında Hititlerin, Mısırlıların, Asurluların, Babillilerin, Perslerin, Yunanların ve Romalıların da olduğu) birçok uygarlığa ev sahipliği yaptı. Ülkenin tam adı Ürdün Haşimî Krallığı’dır.

ürdün

Ürdün bayrağı 1928’de kabul edildi. Bayrakta siyah, beyaz ve yeşil renkte üç yatay şerit bulunur. Solda kırmızı bir ikizkenar üçgen ve üçgenin ortasında da yedi köşeli beyaz bir yıldız yer alır. Yatay şeritler tarih boyunca ülkede kurulmuş devletleri simgeler. Siyah şerit Abbasi, beyaz şerit Emevi ve yeşil şerit de Fatımi halklarına karşılık gelir. Yıldız, Arap birliğini, yıldızın yedi köşesi de başkent Amman’ın üzerine kurulu olduğu yedi tepeyi simgeler.

KİMLİK KARTI

ürdün
Yüzölçümü
89 bin 340 kilometre kare
Nüfusu
11 milyon
Başkenti
Amman
Para Birimi
Ürdün dinarı
Resmi Dili
Arapça
Ulusal Günü
25 Mayıs

Ürdün Nerededir?

Ürdün, Ortadoğu’da yer alır. Suudi Arabistan, Irak, Suriye, İsrail ve Batı Şeria ile sınırı vardır. Kızıldeniz’e bakan yaklaşık 26 kilometrelik kıyısının dışında her yanı karalarla çevrilidir. Ortalama rakımı 812 metredir.
ürdün
harita mobil Ürdün
  • 1.744 kilometre sınırı, yalnızca 26 kilometre kıyı şeridi vardır.
  • Ürdün’ün yüzde 1’i ormandır
urdun dag mobil Ürdün

En yüksek noktası Cebal Um Eddami dağının zirvesidir: 1.854 metre

olu deniz2 Ürdün

-430 metre ile dünyanın en düşük rakımlı yeri Ölü Deniz’dir.

Petra

Petra yaklaşık 2000 yıllık antik bir yerleşimdir. MÖ 400’de kurulan ve yaklaşık 500 yıl yaşayan Nabatî Krallığı’nın başkentidir. Binalarının büyük bölümünün kumtaşından kayalara oyularak yapıldığı biliniyor. Petra sözcüğü Yunanca “taş” demektir. İsviçreli kaşif Johann Ludwig Burckhardt tarafından 1812’de keşfedilen Petra’da arkeolojik çalışmalar 1950’li yıllarda başladı. Petra 1985’te UNESCO Dünya Mirası Sahası ilan edildi.

petra Ürdün
amman Ürdün
Başkent Amman
En büyük kenti başkent Amman’dır. Amman’da yaklaşık 1 milyon 250 bin kişi yaşar. Ülkenin öteki büyük kentleri Zarka (800 bin) ile İrbid’dir (600 bin).
akabe Ürdün Akabe
Ürdün’ün deniz kıyısındaki tek kenti olan Akabe, Asya ile Afrika’yı ayıran Kızıl Deniz’in kıyısındadır. Yaklaşık 175 bin nüfusu vardır.
Previous slide
Next slide
urdun tel internet Ürdün

Uluslararası telefon kodu +962’dir.

İnternet uzantısı .jo’dur.

ürdün
Ürdün’ün simgesi kartaldır.
Ürdün’ün ulusal hayvanları Sina gül ispinozu ile Arap oriksidir.

Ürdün’ün çöl olan bir bölümü (Vadi Rum) Mars yüzeyini andırır. Bu nedenle Marslı filmi burada çekilmiştir.

ürdün
Ürdün zengin tarihsel kalıntılarıyla tam bir turizm cennetidir. Bu kalıntılardan aralarında Petra ve Vadi Rum’un da bulunduğu 6 tanesi UNESCO Dünya Mirası Sahası’dır.
ürdün
Ürdün dünyada en az su tüketilen ülkelerden biridir.
olu deniz Ürdün
İsrail ile Ürdün arasındaki Ölüdeniz (Lût Gölü) deniz düzeyinden 430 metre daha aşağıda yer alır. Burası dünyanın el alçak rakımlı yeridir. 600 kilometrekare yüzölçümü olan Ölüdeniz okyanusların ortalama tuzluluğunun yaklaşık 9,5 katı daha tuzludur.
ortalama yas Ürdün
Ortalama ömür 76 yıldır.
urdun futbol Ürdün
Ülkede en sevilen spor futboldur. Futboldan sonra basketbol gelir.