ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.
nepal giris 05 everest Nepal
nepal giris 04 ondeki bulutlar Nepal
nepal giris 03 ondeki daglar Nepal
nepal giris 02 leopar Nepal
nepal giris 01 cocuklar Nepal

Dünyanın Çatısı

Nepal

Asıl adı “Nepal Demokratik Federal Cumhuriyeti” olan Nepal, Asya’nın güneyinde Himalaya sıradağlarının güney yamaçları boyunca uzanan, küçük bir ülkedir. Çin ile Hindistan’ın arasında yer alan ve denize erişimi olmayan Nepal’in yaklaşık yüzde 75’i dağlarla kaplıdır. Butan’dan sonra dünyanın en yüksek 2. ülkesidir. Dünyanın en yüksek dağı kabul edilen Everest, Nepal ile Çin sınırında yer alır. Nepal dünyanın en engebeli ve koşulları çetin dağlık bölgelerinden bazılarını içermesine rağmen, ülkenin yaklaşık yüzde 40’ı da ormanlarla kaplıdır. Halkın büyük çoğunluğu köylerde ya da kırsal bölgelerdeki küçük pazar merkezlerinde yaşar.
nepal bayragi Nepal

Nepal dünyada bayrağı dikdörtgen ya da kare olmayan tek ülkedir

1962’de kabul edilen Nepal bayrağı, üst üste yerleşmiş iki dik üçgenden oluşur. Benzersiz şekli, kırmızı bayrağı çevreleyen mavi bir kenarlığı vardır. Daha küçük olan üst üçgende beyaz bir Ay, büyük olan alt üçgende de beyaz, 12 köşeli bir Güneş bulunur. Bayrağın kırmızı rengi, orman gülünden (Nepal’in ulusal çiçeği) gelir; zaferi ve cesareti simgeler. Mavi kenarlık barış ve uyumu ifade eder. Ay; Nepal halkının huzurunu, Himalayalar’ın gölgesini ve serin havayı temsil ederken, Güneş, Nepal’in aşağı bölgelerinin sıcaklığını temsil eder.

KİMLİK KARTI

nepal bayragi Nepal

Nepal Nerededir?

Nepal bir Güney Asya ülkesidir. Denize kıyısı yoktur. Yalnızca iki ülkeyle sınır komşusudur: Kuzeyde Çin, doğu, güney ve batıda da Hindistan. Nepal kabaca dikdörtgen şeklinde, 800 kilometre uzunluğunda ve 200 kilometre genişliğinde bir ülkedir. Ortalama rakımı 2.565 metredir.
nepal harita resim Nepal
nepal harita mobil Nepal
En yüksek noktası Everest Dağı’nın doruğudur: 8.848 metre. Everest Dağı adını Sir George Everest’ten almıştır. Nepal dilinde bu görkemli dağa “Göğün Alnı” anlamına gelen “Sagarmatha” denir. Everest’in güncel yüksekliği, 2020’de Çin ve Nepal tarafından yapılan ortak ölçümlere göre 8.848,86 metredir. Bu, 1954’te ilk kez yapılan ölçümden 86 santimetre daha büyüktür. Everest’in yüksekliği, tektonik levhaların hareketi nedeniyle sürekli artar. Bu nedenle yükseklik ölçümü her 10 yılda bir yinelenir.
nepal harita everest mobil Nepal
  • 3.159 kilometre sınırı vardır.
  • Nepal’in yaklaşık yüzde 40’ı ormandır.
Yüksekliği 8.000 metreyi geçen, dünyanın en yüksek on dağından sekizi Nepal’dedir: Everest, Kanchenjunga, Lhotse, Makalu, Cho Oyu, Dhaulagiri, Manaslu ve Annapurna dağları.
Kar leoparı, kırmızı panda, Asya tek boynuzlu gergedanı, Ganj tatlı su yunusu ve Bengal kaplanı soyu tükenmekte olan hayvanlar arasındadır.
nepal katmandu Nepal

Başkent Katmandu
Katmandu yaklaşık 1,6 milyon nüfusu ile Nepal’in en büyük kentidir. Tarihi çok eskilere uzanan Katmandu, ülkenin kültür ve ticaret merkezidir. Burada birçok tapınak, saray ve tarihi yapı bulunur.

nepal tel kodu alan adi Nepal

Uluslararası telefon kodu +977′dir
İnternet uzantısı .np’dir.

nepal omur Nepal

Ortalama ömür 73 yıldır.

nepal katmandu vadisi Nepal
Nepal’de dört UNESCO Dünya Mirası Sahası vardır. Bunlardan en ünlüsü Katmandu Vadisi’dir.
nepal buda Nepal
Buda’nın 623 yılında Nepal’de Lumbini kasabasında doğduğuna inanılır.
nepal inek Nepal
Nepal’in nüfusunun yüzde 80’i Hindu’dur. İnanışlarına göre inekler kutsal kabul edilir. Her yerde sokaklarda dolaşırken görülebilirler.
nepal orman gulu Nepal
Ulusal simgeler, inek ve orman gülüdür. Ulusal renk de kırmızıdır.
nepal alfabe Nepal
Nepal’de kullanılan Devanāgari alfabesi, 14 ünlü ve 34 ünsüz olmak üzere 48 karakterden oluşur. Dünyada en yaygın benimsenen dördüncü yazı sistemidir, 120’den fazla dil için kullanılır.
nepal etnisite Nepal
Nepal’de 100’den çok etnik grup bulunur ve 90’dan çok dil konuşulur.
nepal yeti Nepal
Yeti (diğer adıyla Korkunç Karadamı) Himalayalar’da kar hattının üzerinde yaşadığına inanılan efsanevi bir yaratıktır.
nepal futbol Nepal
Ülkede en sevilen spor futboldur. Futboldan sonra kriket ve voleybol gelir.