ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Deniz Altının Kaşifleri

Dalgıçlar

Deniz Altının Kaşifleri

Dalgıçlar

Denizin derinliklerinde yüzmek, denizin altındaki nesneleri ve sıra dışı yaşamı keşfetmek, deniz tabanını ve canlıları yakından görmek çok heyecan vericidir. Bu heyecan verici deneyimi yaşamak isteyenler sığ yerlerde şnorkelli dalış yapabilir. Metrelerce derine inip loş, hatta karanlık sularda yüzmek isteyenler de tüplü dalış yapar.

dalgıçlar

Şnorkelli dalış yapan bir çocuk

dalgıçlar

Tüplü dalış yapmaya hazırlanan bir çocuk

Dalışın Kısa Tarihi

halat bordur Deniz Altının Kaşifleri Dalgıçlar

İnsanlar binlerce yıldır suyun altını merak edip, orada kalabilmenin ve bir şeyler yapabilmenin (örneğin denize düşen eşyalarını çıkarabilmenin ya da batan gemilerin mallarını kurtarabilmenin) yollarını aradı. Uzun bir süre bu iş için dalgıç çanları kullanıldı. Bunlar ters çevrilmiş bir çanı andıran, içinde insanların oturduğu ve içerideki havayla denize sarkıtılan büyük aletlerdi. Bir hortum ve pompayla içine sürekli hava pompalanırdı. Ama ağır ve hantaldılar; pek kullanışlı değillerdi.

dalgıç çanıyla dalan dalgıçlar
dalgıç çanıyla dalan dalgıçlar

Daha sonra cam ve metalden ağır bir başlığı olan, su geçirmez dalış elbiseleri kullanılmaya başlandı. Bunlara da yine dışarıdan hava pompalanıyordu. Suyun kaldırma kuvvetini bastırmak için bu elbiselerin metalden ağır ayakkabıları olurdu.

eski dalgıç kıyafeti giyen dalgıçlar
eski dalgıçlar
eski dalgıçlar ve ayakkabısı

Bu dalgıç elbiseleriyle su altında çalışmak hatta ilerlemek bile çok zordu. Hareket edilebilecek alan, dalınan derinlikle ve hortumun uzunluğuyla sınırlıydı.

İnsanların deniz altı dünyasının eşsiz güzelliklerini keşfetmeye başlaması 1943’te oldu. O yıl Jacques Cousteau ile Emile Gagnan ilk SCUBA’yı (Self Contained Underwater Breathing Apparatus -su altında kendine yeten soluma aygıtı) icat etti. Böylece insanlar uzun süre, özgürce su altında kalabilmeye başladı; daha önce hayal bile edilemeyen derinliklere inebildi. Engin okyanuslardaki, denizlerdeki, göl ve akarsulardaki muazzam canlıları keşfettiler. Tüplü dalış sayesinde insanların dünyaya bakışı hızla genişledi, derinleşti.

Jacques Cousteau ve tüplü dalgıçlar
Görsel Kaynağı: spatuletail / Shutterstock.com
tüplü dalış yapan dalgıçlar
halat bordur Deniz Altının Kaşifleri Dalgıçlar

Dalgıçlar ve Temel Dalgıç Malzemeleri

Tüplü dalış sayesinde yepyeni bir iş ve eğlence dalı da ortaya çıktı: Dalgıçlık. Dalgıçlık günümüzde yüz binlerce kişinin yaptığı, çok keyifli bir uğraşıdır. Ama göründüğü kadar kolay değildir. Denizin altı her ne kadar çok güzel ve etkileyici olsa da tıpkı uzay gibi insanın normal olarak yaşayamayacağı bir yerdir. Her şeyden önce suyun içinde nefes alamayız. Suyun içinde normal göremeyiz ve hareketlerimiz yavaşlar. Ayrıca suyun sıcaklığı bizi, havanın sıcaklığından çok daha hızlı etkiler. Suyun kaldırma kuvveti de suya dalmamızı zorlaştırır. Tüm bu nedenlerden dolayı dalgıçlar dalarken birtakım özel malzemeler kullanır. Tabii daha önce de bunları kullanmanın ve denizaltında hayatta kalmanın eğitimini alırlar.

genel Deniz Altının Kaşifleri Dalgıçlar

Elbise

Dalgıçların çoğu bedenlerini sıcak tutacak ve olası dış etkilere karşı koruyacak özel dalış elbiseleri giyer.

elbise Deniz Altının Kaşifleri Dalgıçlar

Maske

Temel dalgıç malzemelerinin başında maske gelir. İnsan gözünün deniz suyunda görüşü bozulur, iyi göremez. Ayrıca tuzlu su gözlere de zarar verir. Bu nedenle deniz altını rahatça görebilmek için dalgıçlar maske kullanır. Maske yüze tam oturmalı ve dayanıklı olmalıdır.

maske Deniz Altının Kaşifleri Dalgıçlar

Denge Yeleği

Su altında derine inmeyi ve yukarı çıkmayı kolaylaştırır. Bu yelek tüpteki havayla şişirilir. Yelek şişince dalgıç yukarı çıkar. Yelekteki hava boşaltıldığında da dalgıç inmeye başlar ya da suda asılı kalır.

Ağırlık Kemeri

Dalgıçların derine inmesini kolaylaştıran ağırlık kemeri, kontrollü ve rahat yüzmeyi sağlar.

yelek Deniz Altının Kaşifleri Dalgıçlar

Regülatör

Tüpteki havanın basıncını düşürür ve kolayca nefes alınmasını sağlar.

regulator Deniz Altının Kaşifleri Dalgıçlar

Palet

Daha az güç harcayarak daha hızlı ve rahat ilerlemek için dalgıçlar ayaklarına palet giyer.

palet Deniz Altının Kaşifleri Dalgıçlar

Tüp

Dalış için gereksinim duyulan hava sırta taşınan metal bir tüpten sağlanır. Tüpün içinde normal dalışlar için genellikle sıkıştırılmış hava olur. Uzun süreli, uzun dalışlarda ek olarak oksijen ve bazı başka gazlar da konabilir.

tup Deniz Altının Kaşifleri Dalgıçlar
tüplü dalgıçların kıyafeti

Mini Bilgi 1

10 metrenin altında kırmızı ve sarı renkleri göremezsiniz.

Mini Bilgi 2

Düz bir maske takıyorsanız, suyun altında nesneler yüzde 30 daha büyük ve yüzde 25 daha yakın görünür.

mobil dalgic Deniz Altının Kaşifleri Dalgıçlar

Dalgıçların
8 Önemli Kuralı

Dalmak için donanımınız eksiksiz olabilir. Yine de suyun altında güvende olabilmek ve dalışlarınızın keyfini çıkarabilmek için dikkat etmeniz gereken bazı temel kurallar da vardır.

• İyi bir eğitim almak,
• Sağlığın ve fiziksel durumun yerinde olması,
• Ekipmanı kontrol etmek,
• Dalışı planlamak ve plana göre dalmak,
• Asla tek başına dalmamak,
• Soluğunu tutmamak,
• Sakin olmak,
• Yüzeye yavaş ve kontrollü çıkmak.

Dalgıçların 8 Önemli Kuralı

Dalmak için donanımınız eksiksiz olabilir. Yine de suyun altında güvende olabilmek ve dalışlarınızın keyfini çıkarabilmek için dikkat etmeniz gereken bazı temel kurallar da vardır.

• İyi bir eğitim almak,
• Sağlığın ve fiziksel durumun yerinde olması,
• Ekipmanı kontrol etmek,
• Dalışı planlamak ve plana göre dalmak,
• Asla tek başına dalmamak,
• Soluğunu tutmamak,
• Sakin olmak,
• Yüzeye yavaş ve kontrollü çıkmak.