ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Dünya
El Yıkama Günü

Dünya El Yıkama Günü

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre hastalıklarla mücadele için en ucuz, en basit ve en etkili yöntem sabunla el yıkamaktır. Sabunla el yıkamanın ne kadar önemli olduğunun farkına varılması, benimsenmesi ve yaygınlaştırılması için 15 Ekim 2008’den itibaren her yıl 15 Ekim, Dünya El Yıkama Günü olarak kutlanır.

Dünya El Yıkama Günü
Ellerin, virüs ve bakterilerin yayılmasında en önemli taşıyıcı işlevi gördüğü artık herkesçe biliniyor. Aynı şekilde bulaşıcı hastalıklardan korunmanın en kolay, en basit ve etkili yolunun elleri sık sık sabunla yıkamak olduğunu da herkes öğrendi. Gerçekten de el yıkamak çok basittir. Bununla birlikte el yıkarken de uyulması ve dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Uzmanlar ellerin doğru yıkanmadığı zaman tam olarak temizlenmediğini ve mikropların ellerimizde barınmaya devam ettiğini söylüyor. En doğru el yıkama yöntemi en az 20 saniye boyunca başparmakların, parmak aralarının, parmak uçlarının, el ayasının ve arkasının, bileklerin sabunla güzelce yıkanması; ardından bol suyla durulanması ve en sonunda da temiz bir havluyla (ya da kâğıt havluyla) kurulanmasıdır. Sabun kullanıldığında suyun sıcaklığının bir önemi yoktur.
Günlük yaşamımızda ellerimizle sürekli çevremizdeki şeylere dokunuruz. Temiz gibi görünseler de gözle görülemeyen bakteri, virüs ve mantar gibi hastalık yapıcı birçok mikrobu taşıyabilirler. Gerçekten de eller bedenin en çok mikrop barındıran yerleridir. Sık sık yıkanmaları gerekir. Ellerinizi burnunuzu temizledikten, öksürdükten ya da hapşırdıktan sonra, yemeklerden önce, dişlerinizi fırçalamadan önce, tuvaletten çıktıktan sonra, paraya ve çöplere dokunduktan sonra, hayvanları sevdikten sonra, dışarıdan eve girince mutlaka yıkamalısınız. Doğru bir şekilde yıkanan ellerdeki mikroplar yüzde 99,9 oranında yok olur. Ancak ellerin gereken sıklıkta ve doğru bir şekilde yıkanmadığı durumlarda mikroplar da tam olarak yok edilemiyor. Ellerinizi sık sık ve güzelce yıkayarak sağlığınızı koruyabilirsiniz. Kendi sağlığınızı korurken aynı zamanda ailenizin, arkadaşlarınızın ve toplum sağlığını da korumuş olursunuz.