ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Ediz Gürel

Ülkemizde çok sevilen ve ilginin her geçen gün arttığı bir spor olan satrançta çok başarılı sporculara sahibiz. GM Ediz Gürel de onlardan biri. 2008 yılında Bursa’da dünyaya gelen Ediz, 6 Mart 2024 tarihinde gerçekleşen Prag Satranç Festivali’nde gösterdiği başarıyla Türkiye’nin en genç GM unvanı alan “büyükustası” oldu. 2023 yılında dünyanın en iyilerinin yarıştığı bu Dünya Kupası’nda büyükusta olan rakibini 28 hamlede mat ederek satranç gündemine damga vurdu ve turnuvada hamle yapan “En Genç Türk Satranç Sporcusu” oldu. 2023 Avrupa Kulüpler Kupası’nda da Türk Hava Yolları takımında hamle yaptı ve dünyanın 1 numarasının da yarıştığı turnuvayı 7’de 7 yaparak en başarılı sporcu olarak tamamladı. Ediz ayrıca dünya satranç otoritelerinin davetiyle dünyanın en başarılı sporcularının yarıştığı 2023 Grand Swiss Satranç Şampiyonası’nda da ülkemizi başarıyla temsil etti. Satranç dünyasının önemli sporcularından olan GM Ediz Gürel, başarılarının sırrını Kumbara Dergisi okuyucularıyla paylaştı.

Satranç ile tanışma hikayeni bizlere anlatır mısın?

Satranca 7 yaşımda anaokulu öğretmenimin ilgimi fark etmesi ve bana kursa gitmem konusunda tavsiyede bulunmasıyla başladım.

Hem ülkemizde hem de yurtdışında yaşıtların tarafından çok seviliyor, satranç camiası ve satrançseverler tarafından da yakından takip ediliyorsun. Satranca başladıktan sonra hayatında neler değişti?

Birçok satranç tutkunu kardeşimin beni örnek alması ve satrançsever büyüklerimin ilgisi elbette benim için onur verici. İlgileri, tebrikleri ve övgü dolu sözleri beni mutlu ediyor. Ancak bu durum mutluluğun yanında omuzlarıma sorumluluk da yüklüyor. Kardeşlerime sadece aldığım başarı ile değil, davranışlarımla, kişiliğimle de örnek olmak istiyorum. Satranca başladıktan sonra hayatımda değişen tek şey sürekli artırmaya gayret ettiğim antrenman programım oldu. Tanınmak ya da popülerlik bakımından soruyorsanız, hayatımda değişen hiçbir şey olmadı diyebilirim. Okulumda tüm öğrenciler gibi sadece derslerindeki başarısıyla varlık gösteren sade bir öğrenci, evimde evin küçük çocuğu, arkadaşlarım arasında ise aynı Ediz’im.

e g 1 Ediz Gürel

Bir günün nasıl geçiyor? Turnuvalara nasıl hazırlanıyorsun?

Ben Emine Örnek Fen Lisesi 9. sınıf öğrencisiyim. Hafta içi her sabah okula gidip, akşam 17:45 gibi eve dönüyorum. Ev ödevlerim ve akşam yemeğinden sonra mutlaka hafta içleri ortalama 2 saat kadar satranç çalışıyorum. Ardından uyku vakti gelmeden kitap okuyorum çoğunlukla. Turnuvalar nedeniyle okula gidemediğim zamanları telafi etmek için turnuva dönüşlerinde okulda akşam etütlerine kalıyorum. Bu da okuldan eve dönüşümü oldukça geciktiriyor. Böyle zamanlarda satranç antrenmanlarımın hafta sonu yoğunluğunu artırarak denge kurmaya çalışıyorum. Turnuvalara hazırlık dönemlerinde ve tatillerde daha yoğun antrenman yapıyorum. Turnuvalara gitmeden önce hem masa başı hem de mental hazırlık yapıyorum. Turnuvada karşılaşabileceğim rakiplere, turnuvadaki maç temposuna göre açılışlar vb. hazırlıklarım oluyor.

Satrançtaki verimini artırmak, turnuvalardaki konsantrasyonunu sürekli kılmak için satranç antrenmanları dışında neler yapıyorsun? 

Turnuvalardaki verimi artırmak için öncelikli olarak spor yapmanın hem fiziksel dayanıklılık hem de mental açıdan çok işe yaradığını bilsem de okul ve antrenman yoğunluğu nedeniyle düzenli spora şu anda vakit ayıramıyorum. Ancak; sağlıklı beslenmeye, yeterli ve kaliteli uykuya, planlı ve düzenli çalışmaya fazlasıyla özen gösteriyorum. Turnuva öncesi mental olarak mutlaka bir hazırlık sürecim oluyor.

Başarılarınla hem ülkemizde hem de yurt dışında adından çok söz ettirdin. Genç yaşta elde ettiğin bu başarılarını neye bağlıyorsun?

Daha önce de belirttiğim gibi, sağlıklı beslenme, düzenli uyku, planlı çalışma diyebilirim.

e g 2 Ediz Gürel

En unutamadığın karşılaşma hangisi?

Bende iz bırakan çok fazla maçım oldu. Bunlardan bir tanesi 2021 yılında Ukraynalı Büyükusta Alexander Moiseenko ile siyah taşlarla oynadığım maçtı.

Satranç idolün kim? Neden bu kişiyi idol olarak görüyorsun?

Satrançta oyun tarzını en beğendiğim sporcu Magnus Carlsen. Sebebine gelince; oyun sonu becerisi ve zaman yönetimi oldukça iyi bir sporcu. Bunun dışında egosu olmayan mütevazı kişiliğini de takdir ediyorum.

e g 3 Ediz Gürel
e g 4 Ediz Gürel

Seni yakından takip eden ve senin gibi satrançta başarılı olmak isteyen arkadaşlarına neler tavsiye edersin?

Ben hemen hemen her röportajımda aynı şeyi söylüyorum. Yeni başlayan veya daha başarılı olmak isteyen genç kardeşlerim; size her şeyin başarılı olmanın hayalini kurmakla başlayacağını söyleseler de doğru olan şu ki, her şey kurduğunuz o ‘başarılı sporcu’ hayali için ne kadar fedakarlık yapabileceğinizi göze almakla başlıyor. Kurduğunuz hayali gerçekleştirmek için öncelikle zamanınızı doğru planlamayı ve her boş vaktinizde çalışmayı aklınıza koymalısınız. Yaşamınız düzenli, psikolojiniz sağlam olmalı. Düzenli yaşam, sağlığın anahtarı olmasının yanı sıra başarının da en önemli destekçilerindendir.