ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Dünya iki katı büyüklükte olsaydı Acaba Ne Olurdu?

yerkure Dünya İki Katı Büyüklükte Olsaydı Ne Olurdu?
Dünya, ortalama yarıçapı 6.371 kilometre olan dev bir top gibidir. Eğer bu top, sanki içine hava basılıyormuş gibi şişirilse ve Dünya’nın çapı iki katına çıksa, ne olurdu? Tabii, bu durumda yerçekimi kuvveti de iki katına çıkardı. Yani her şey iki kat daha ağırlaşırdı! Çevrenizde gördüğünüz nesnelerin, ağaçların, hayvanların, arabaların, uçakların, arkadaşlarınızın, anne babanızın… Her şeyin ağırlığını ikiyle çarptığınızı düşünün!
Ağaçlar kendi ağırlıklarını taşıyamaz hale gelir ve devrilirdi. Ancak daha kısa boylu, bodur bitkiler yaşayabilirdi. Omurgalı canlıların iskeletleri yeni yüklerini taşımakta zorlanırdı. Örneğin insanlar bu ağırlığı taşımak için daha kalın bacaklara gereksinim duyarlardı. Tıpkı kuşlar gibi uçaklar da uçmakta güçlük çeker, hatta uçakların çoğu yerden bile kalkamaz olurdu. Tekerlekli araçlar da ilerleyebilmek için çok daha fazla yakıt tüketir ve ilerlerken yollarda çukurlar oluştururlardı.
tenis topu Dünya İki Katı Büyüklükte Olsaydı Ne Olurdu?
tarti Dünya İki Katı Büyüklükte Olsaydı Ne Olurdu?
ibre Dünya İki Katı Büyüklükte Olsaydı Ne Olurdu?
Haydi, bir de tersinden düşünelim… Ya Dünya şimdikinin yarısı büyüklükte olsaydı ne olurdu? O zaman da yerçekimi şimdikinin yarısına inerdi. Ay yüzeyinde hoplayarak yürüyen astronotlar gibi bir zıplayışta çok yükseklere çıkabilirdiniz!
ziplayan cocuk Dünya İki Katı Büyüklükte Olsaydı Ne Olurdu?
acaba ne olurdu kutu3 Dünya İki Katı Büyüklükte Olsaydı Ne Olurdu?

Sizin de aklınıza takılan ilginç sorular varsa bize yazın, burada yanıtlayalım. Unutmayın, bazen çok basit görünen sorular büyük buluşlar ortaya çıkarabilir!