ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Dünya Su Günü

Su, bütün canlıların yaşamı için en temel maddedir. O, yalnızca susuzluğu gidermez ya da sağlıklı olmayı sağlamaz; ekonomik, toplumsal ve insani gelişimi desteklemek için de yaşamsal önem taşır. Dünyada giderek büyüyen temiz su sorununa dikkat çekmek ve içilebilir su kaynaklarının korunmasını ve arttırılmasını teşvik etmek amacıyla her yıl 22 Mart günü Dünya Su Günü olarak kutlanır.
d s g cocuklar 2024 Dünya Su Günü

Temiz, sağlıklı ve yeterli miktarda suya erişimde dünyanın birçok bölgesinde büyük sıkıntılar yaşanıyor. Günümüzde ne yazık ki 2 milyardan çok insan temiz suya erişemiyor. Gerçekte su doğal ekolojik sistemin bir parçasıdır ve herkesin ona erişme hakkı vardır. 1992’de Brezilya’nın Rio de Janerio kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) Çevre ve Kalkınma Konferansı’nda, dünyada suyun giderek artan öneminden dolayı, her yıl 22 Mart gününün Dünya Su Günü olarak kutlanmasına karar verilmiştir. BM 2010’da da içmek ve temizlenmek için kullanılan temiz ve güvenilir suyun bir insan hakkı olduğunu kabul etmiştir.

Dünya Su Günü’nde BM’in ilgili kuruluşu BM-Su, internet, medya ve sosyal medya üzerinden küresel bir kampanya yürütür. Her ülkede değişik kurum ve kuruluşlar, şirketler, üniversiteler ve sivil toplum örgütleri de Dünya Su Günü etkinlikleri düzenler.

Yaşamsal önemi olan bu konuda herkesin yapabileceği bir şeyler vardır. Siz de Dünya Su Günü’ne nasıl katkınız olabilir diye ailenizle ve arkadaşlarınızla birlikte düşünün. En azından konunun ne kadar önemli olduğunu araştırıp öğrenebilir ve çevrenize anlatıp farkındalık yaratabilirsiniz. Su tasarrufuyla ilgili buradan yararlı bilgiler edinebilirsiniz.

Bedenlerimiz, kentlerimiz, endüstrimiz, tarımımız ve ekosistemimiz hepsi suya dayanır. Su, insanın hakkıdır. Kimsenin ona erişimi engellenemez.

Antonio Guterres
BM Genel Sekreteri