ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Dünya Süt Günü

Dünya Süt Günü

Sütü, yoğurdu, ayranı kim sevmez ki. Hele sütlü tatlıları, pastaları… Bugün bunlardan biraz fazla tüketebilirsiniz. Çünkü tam zamanı; bugün Dünya Süt Günü…
Sütü, yoğurdu, ayranı kim sevmez ki. Hele sütlü tatlıları, pastaları… Bugün bunlardan biraz fazla tüketebilirsiniz. Çünkü tam zamanı; bugün Dünya Süt Günü…
Dünya Süt Günü

Sütün insan sağlığı için önemini vurgulamak, bu konuda başta çocuklar ve gençler olmak üzere tüm toplumu bilgilendirmek ve süt içme alışkanlığını yaygınlaştırmak amacıyla ülkemizde her yıl 21 Mayıs’ta, Dünya Süt Günü kutlanır.

Çocukluktan yaşlılığa kadar yaşamımızın her aşamasında sütün önemli bir yeri vardır. Sütün beslenme değeri yüksektir. Yeterli ve dengeli bir beslenme için gereken hayvansal kaynaklı proteini, yağı, çeşitli vitaminleri ve mineralleri içerir. Kemiklerin ve dişlerin oluşumunda ve gelişiminde önemli yeri olan kalsiyumun temel kaynağıdır. Süt bedeninizin düzgün çalışması için gereklidir. Süt enerji verir. Hastalıklara karşı bedeninizin direncini artırır. Zihinsel gelişiminizde de önemli rol oynar. Odaklanma becerisini geliştirir ve belleği güçlendirir.  Cildin nem dengesini korur, yıpranmasını ve yaşlanmasını yavaşlatır.

Sütün düzenli olarak içilmesi önemlidir. Ancak her gün içilmesi gereken süt miktarı yaşa, cinsiyete ve fizyolojik duruma göre değişir. En azından sabah kahvaltıda ve akşam yatmadan önce birer bardak ılık süt içilmesi hem yararlı hem de keyifli olacaktır.

Normal dönemlerde bugün onlarca ülkede yüzlerce etkinlik düzenlenirdi. Ne var ki dünyanın büyük bölümü evlerine çekilmiş durumda. Ama bu sizin kutlama yapmanızı engellemesin. Kendinize şöyle güzel sütlü bir ziyafet çekebilirsiniz. Önce sevdiğiniz bir ya da birkaç sütlü tatlıyı kardeşlerinizle ya da evdeki büyüklerinizle yaparsınız. Sonra da hep birlikte bir güzel mideye indirirsiniz. Tabii ki bütün bunları videoya kaydedebilir, tatlıların fotoğraflarını çekebilir ve sonra da arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Haydi, süt dolu bardaklar havaya!

Süt Günü’nüz kutlu olsun…