ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Ekim Ayı Kitaplığım - 2021

Ekim Ayı Kitaplığım - 2021

Doktor Olacağım

Yazan: Catherine Ard
Resimleyen: Sarah Lawrence
48 sayfa

Siz de doktor mu olmak istiyorsunuz? İnsan bedeninin nasıl çalıştığını merak mı ediyorsunuz? Hastaları iyileştirmek, sağlıklı yaşamalarını sağlamak hatta bazen hayatlarını kurtarmak mı istiyorsunuz? Azimli, çalışkan ve dayanıklı mısınız? Eğer bu sorulara yanıtınız ‘Evet’ ise doktorluk eğitimi için iyi bir aday olabilirsiniz. Önünüzde uzun bir yol var ama endişelenmeyin bu kitap tam size göre bir başlangıç kitabı…

Kitapta insan bedeninin temel sistemleri ve organlarımızın yanı sıra büyümenin ve sağlıklı olmanın ne demek olduğu açıklanıyor. Hastalıklarla ve mikroplarla nasıl baş edileceği ve ilaçlar da kitabın konusunu oluşturan diğer başlıklardan. Ayrıca tıp alanının en ünlü isimleri de yine bu kitapta tanıtılıyor.

Her sayfası resimler ve şemalarla dolu bu kılavuz kitabın dili de çok akıcı. Kolay okunuyor, rahatça anlaşılıyor. Eğer büyüyünce doktor olma hayaliniz varsa, bu kitap sizin başucu kitabınız olacak.

Sihirli Tüy Dostluğu

Yazan: Irene Margil
Resimleyen: Ulla Mersmeyer
72 sayfa

Ada sabahları serçelerin ötüşüyle uyanır. Bu sayede güne hep gülerek başlayan Ada, kalkar kalkmaz onları besler. Ada serçeleri çok sever ve onlara ilişkin sürekli okur, yeni bilgiler edinir. Aslında Ada yalnızca serçeleri değil, bütün hayvanları çok sever. En büyük hayali de bir evcil hayvan sahibi olmaktır. Ancak anne babası buna bir türlü izin vermez. Ada da ailesinden gizli bir şekilde avludaki serçeleri besler.

Ama bir gün avludaki sarmaşıklar kesilince Ada’nın serçeleri ortadan kaybolur. Ada hemen serçelerini aramaya başlar. Onları ararken tanıştığı Öykü’yle çok iyi anlaşır ve hemen arkadaş olur. Serçeleri birlikte aramaya başlarlar.

Çok güzel resimlerle süslü bu kitabı okurken birçok yeni bilgi edineceksiniz. Ayrıca kitabın çok ilginç de bir özelliği var: Sonundaki resimli bulmacayla bütün öyküyü yeniden gözünüzün önünde canlandırabileceksiniz.

Burcu Bulur Çözüyor

Yazan: Kate Pankhurst
Resimleyen: Kate Pankhurst
174 sayfa

Burcu Bulur kendi anlatımıyla 9,75 yaşındadır -yani 9 yıl 9 aylık. On yaşına azıcık kalmıştır. Yine kendi anlatımıyla dört dörtlük bir dedektiftir. Bu işte yalnız da değildir. En sevdiği iki arkadaşı Menekşe ve Gelincik’le birlikte kurdukları Gizem Çözücüler Kulübü olarak esrarengiz vakaları çözerler. Bütün iyi dedektifler gibi Burcu da üzerinde çalıştığı vakalarla ilgili günlükler tutar. Bu günlüğünde arkadaşı Menekşe’nin katıldığı tatlı pişirme yarışmasında dönen dolapları nasıl ortaya çıkarmaya çalıştıklarını anlatır.

Her sayfası resimlerle dolu, bu komik ve çok sürükleyici dedektif romanını çok sevecek, elinizden düşüremeyeceksiniz. Dizinin öteki kitabını da hemen edinmek isteyeceksiniz.