ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Emojiler Her Yerde

Artık akıllı telefonlarla, tabletlerle ya da bilgisayarın başında herhangi bir sosyal medya sitesinde iletişim kurmak için sadece sözcükleri kullanmak zorunda değiliz. Hatta aynı dili konuşmadığımız arkadaşlarımıza bile duygularımızı istediğimiz gibi anlatabiliyoruz. Çünkü emojilerle tek bir sözcük bile kullanmadan iletişim kurmak mümkün. Üstelik çok da eğlenceli! Ancak iki-üç cümle kurarak anlatabileceğimiz bir durumu ya da duyguyu bir emoji simgesi ne de güzel anlatıyor. Tam içimizden geçtiği gibi.
chat yazilar Emojiler Her Yerde
chat yazilar mobil Emojiler Her Yerde
Bazen de neşemizi ya da sıkıntımızı kendi yüzümüzde oluşturup çektiğimiz özçekimlerle aktarıyoruz arkadaşlarımıza. Tıpkı bir zamanlar Charlie Chaplin ya da Buster Keaton’ın yaptığı gibi. Onlar sinemanın sessiz döneminin (İnanmayacaksınız ama 1929’a kadar filmlerde ses yoktu!) en önemli karakterleriydiler. Bu nedenle oyuncular duygularını abartılı jest ve mimiklerle izleyicilere aktarırlardı. Belki de onların o anlam yüklü yüzleri emojilere esin kaynağı olmuştur.
cchaplin Emojiler Her Yerde
Charlie Chaplin
Görsel kaynağı: Wikipedia
Aslında zamanda geriye doğru kısa bir yolculuğa çıkarsak, her tarihte ve kültürde insanların simgelerle iletişim kurduğunu görürüz. Bunun en güzel örneklerinden biri Anadolu’da binlerce yıldır kullanılan kilim motifleridir. Kilim motifleri yıllar boyu bilgi vermek, iletişim kurmak, duygu aktarımında bulunmak için kullanıldı. Bazı simgeler efsanelerde yer aldı, zaman içinde onlara gizli anlamlar yüklendi. Geçmişten başka bir örnek de bugün birçok yerde emojiler ile karşılaştırılan Mısır hiyeroglifleri. Emojiler kullanılan işaretler açısından hiyeroglifleri andırsalar da bize sesleniyorlar.
kilim Emojiler Her Yerde
Anadolu’da kullanılan kilim motifleri
misir hiyeroglif Emojiler Her Yerde
Mısır hiyeroglifleri
Emoji Japonca bir sözcük: Resim anlamına gelen “e” ile karakter anlamına gelen “moji” sözcüklerinin birleşiminden oluşmuş. İlk emoji 1990’lı yılların sonunda kullanılmış. Her karakterin evrensel kod standartlarına göre tanımlanmış resmi bir adı bulunuyor. İnternette bu karakterlerin adlarını, ne anlama geldiklerini ya da ne düşünülerek yaratıldıklarını okuyabileceğiniz siteler, hatta bir emojipedia bile var!
Güzel olan bir şey de hiçbir şekilde kendinizi sınırlamak zorunda olmamanız. Tanımlar ya da anlamlar kiminle, ne hakkında konuştuğunuza göre değişebiliyor. Önemli olan mesajı alan kişinin ne hakkında konuşulduğuna hakim olup bir ilişki kurabilmesi. Kullanılan dil sanki yazıştığınız arkadaşınızla yaptığınız gizli bir anlaşma tarafından yönetiliyor gibi. Bir emoji simgesi bir arkadaşınıza yazarken belli bir anlama gelirken bir başka arkadaşınıza yazarken farklı bir anlam içerebiliyor. Çok kısa süreliğine de olsa kendinizi sessiz film, Tabu ya da Pictionary oynarken buluyorsunuz. Sizi bazen zorlayabilen mesajlara siz de tüm yaratıcılığınızı ve mizah duygunuzu zorlayarak karşılık vermek istiyorsunuz. Aranızdaki iletişim, hayal gücünüzle birlikte farklı bir boyuta taşınıyor.
kucuk kiz Emojiler Her Yerde

Bugünden bakıldığında emojilerin geleceğini kestirmek olası değil. İnsanlar her geçen gün yeni emoji simgelerine gereksinim duyduklarını dile getiriyorlar. Ne var ki bugün popüler yaşamın vazgeçilmez bir parçası olan bu sevimli işaretler bundan beş yıl sonra ortadan kaybolabilirler. Teknolojinin kuşaklar arasındaki farkı her geçen gün daha büyük bir hızla açtığı bir zamanda yaşıyoruz. Ardımızda bıraktığımız belgelere başvurmadan bundan on yıl öncesini bile anımsamak artık çok güç. Bu nedenle yazmak, günlük tutmak, yaşadıklarımızı öykülemek belki de hiçbir çağda bu kadar önemli olmamıştı.

yazi yazan cocuk Emojiler Her Yerde