ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Eylül Ayı Kitaplığım - 2022

Eylül Ayı Kitaplığım - 2022

Uçmak ve Yüzmek

Yazan: Sally Morgan
Resimleyen: Diego
32 sayfa

Eğlendirerek öğreten bu ilgi çekici kitap, yeryüzündeki yaşamın iki temel kaynağı olan hava ile suyun gerçekte ne olduğunu açıklayarak başlıyor. Sonra havanın ağırlığı, sıcak havanın özellikleri, rüzgârın gücü ve enerjisi anlatılıyor. Ardından uçaklar ve helikopterlerle havada süzülme ve uçma konuları inceleniyor. Sonra yeryüzündeki sular, suyun basıncı, yüzmek ve batmak konuları ele alınıyor. Son olarak da temiz havanın ve suyun bizim için ve doğa için önemi anlatılıyor. Tüm bu konular işlenirken bir yandan da okurlara paraşüt, rüzgâr gülü ve sabunla çalışan bir gemi yaptırılıyor.

Güzel resimler ve şemalarla dolu bu küçük kitaptan ne kadar çok ve yararlı bilgi öğrendiğinize inanamayacaksınız.

Dünyanın Ucuna Yolculuk

Yazan: Cilie Schäfer, Silvia Schöer
Resimleyen: Barbara Korthues
176 sayfa

Yaz tatili bitmişti. Mert, okul başlayacağı için çok mutluydu. Okulu çok seviyordu. Bu yıl ikinci sınıfa gidecekti. Araştırma yapmak çok hoşuna gidiyordu. Tabii ki arkadaşlarını da çok seviyordu. Yaz tatili boyunca birçok macera yaşamıştı. Örneğin evin arka bahçesinde çadır kurmuştu. Çadırın içinde neredeyse bütün eşyaları vardı. Ne de olsa çadırı kimin ziyaret edeceği hiç belli olmazdı.

Okula giderken uzun zamandır görmediği arkadaşı Pelin’i göreceği için heyecanlıydı.Pelin de okulun önünde Mert’i bekliyordu. Uzaktan da arkadaşları Maya’nın sesi geliyordu: Herkes Maya’nın çevresinde toplanmıştı. O da heyecanla bir şeyler anlatıyordu. Yazın Bali’ye gitmişlerdi. Maya orada yaşadıklarını ballandıra ballandıra anlatıyordu. Mert’in biraz canı sıkıldı. Okuldan sonra Pelin’le birlikte gerçek bir serüven yaşamaya karar verdiler. Mert’in çadırının yanından Bali’ye kadar bir tünel kazacaklardı. Hemen işe koyuldular.

Güzel resimlerle dolu, bu sürükleyici kitabı elinizden düşüremeyeceksiniz. Kitabın arkasındaki güzel bulmacalar ve sorular da çok hoşunuza gidecek.

Peşimdeki Fırtına

Yazan: Amber Lee Dodd
Çeviren: Nihal Tokinan Gökçe
298 sayfa

Amelia rüzgârlı Kara Muir Adası’nda eski ve harap bir evde yaşıyordu. Ev tam Kutup Yıldızı’nın altındaydı. Amelia mutlu sayılırdı. Ne var ki dedesi ona tuhaf bir şey olacağına inanıyordu. Amelia dedesinin bu kaygısını önemsemezdi.

Adalıların ilginç bir geleneği vardı. On bir yaşına basan her adalı çocuk adanın kıyısındaki, Yılan Dişi denen parlak ve siyah kayaya dokunur ve bir dilek tutardı.

Amelia da on birinci doğum gününde bu geleneğe uygun şekilde ama içten içe pek de inanmadan bir dilek tuttu. Bu geleneği komik buluyordu. Ne var ki komik bulduğu bu doğum günü geleneğinin sonuçları çok şaşırtıcı olacaktı.

Sürprizlerle dolu, sürükleyici bu serüven kitabını bir solukta okuyacak, okurken hiç bitmesin isteyeceksiniz.