ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Haydi Kampa Gidiyoruz…

Bu yaz her fırsatta evinize yakın ormanlarda ailenizle kamp yapmaya ne dersiniz? Doğada geçireceğiniz tek bir gece bile size yaşamınız boyunca unutamayacağınız duygular yaşatacaktır.

haydi kampa gidiyoruz i 01 Haydi Kampa Gidiyoruz…
Kamp yapmaya gittiğinizde yaşadığınız yerde görmeye alışık olmadığınız görüntülerle karşılaşırsınız.Yalnızca bitkilerle kaplı geniş düzlükler, birarada binlerce ağaç, yerden biten mantarlar, onlarca tür bitki, çiçekler, değişik kuşlar, kertenkeleler, kaplumbalar vs görürsünüz. Kamp alanında değişik kuş sesleri, böcek sesleri, rüzgârın uğultusu, dalların ve bitkilerin hışırtıları gibi günlük yaşamınızda pek de alışık olmadığınız sesler duyarsınız. Bunun yanında burnunuza da kekiklerin, mazıların, çiçeklerin, yanan odunların kokusu gibi değişik birçok koku gelir. Temiz hava ve sessizliğin ne anlama geldiğini orada fark edersiniz; bir de zamanın ne kadar yavaş ilerlediğini… Birkaç günlük bir kamp belki biraz yorucu geçer ama insanı zihnen dinlendirir, yeniler.
haydi kampa gidiyoruz i 01 Haydi Kampa Gidiyoruz…
haydi kampa gidiyoruz 01 Haydi Kampa Gidiyoruz…

Çadır

haydi kampa gidiyoruz i 02 Haydi Kampa Gidiyoruz…
Yaz kamplarında gece uyku tulumunun içinde açık havada da uyunabilir. Ancak yazın bile olsa, ormanın zemini soğuk ve nemli olabilir. Ayrıca birçok kişi sinek ve böceklerden tedirgin olur. Bu nedenle kampa çadır götürmekte yarar vardır. Olabildiğince hafif, yağmur geçirmeyen ve zemini kaplı bir çadırda geceyi sıcak, güvenli ve rahat geçirebilirsiniz. Ama yıldızların altında uyuma fırsatını da kaçırmış olursunuz…
haydi kampa gidiyoruz i 02 Haydi Kampa Gidiyoruz…
haydi kampa gidiyoruz 02 Haydi Kampa Gidiyoruz…

Sırt Çantası

haydi kampa gidiyoruz i 03 Haydi Kampa Gidiyoruz…

Kampa giderken sırt çantası çok önemlidir. Bildiğiniz gibi kullanım amacına göre çeşit çeşit sırt çantası vardır. Dağcıların, kanocuların ve kampçıların çantaları farklıdır. Amacınıza uygun, kamp süresine -yanınızda götüreceklerinize- bağlı olarak bir sırt çantası seçin. Çantanız eşyaların tümünü almalı ve rahat taşınabilir -taşırken herhangi bir yerinizi acıtmayacak şekilde- olmalıdır. Çantayı yerleştirirken de en sık kullanacağınız şeyleri en üste, az kullanacaklarınızı da altlara koyun.

haydi kampa gidiyoruz i 03 Haydi Kampa Gidiyoruz…
haydi kampa gidiyoruz 03 Haydi Kampa Gidiyoruz…

Gece

haydi kampa gidiyoruz i 04 Haydi Kampa Gidiyoruz…

Bir kampı kamp yapan belki de en önemli öğe kamp ateşidir. Birçok kampçı gece çevresinde oturulacak ateşe bakarken yapılacak hoş sohbetler için gider kampa. Dans eden alevler, yalımlar, kızıl korlaşmış odunlar, yanan dalların çıkardığı çıtırtılar insanda karşı konulamaz bir “sessizce ateşi izleme” dürtüsü uyandırır. Elde sıcak çikolata ya da kakaolu sütle, ateş başında oturup zaman zaman gökyüzündeki yıldızlara göz atmanın tadına doyulmaz; hele bir de yıldız kayarsa…

haydi kampa gidiyoruz i 04 Haydi Kampa Gidiyoruz…

Ateş

Güzel bir kamp ateşi için önce hazırlık yapmak gerekir. Orman zemininde kırılıp kopmuş dallar hep olur. Değişik kalınlık ve boylarda birçok kuru dal toplayıp bir yığın oluşturulur. Ateş için çadırlardan, ağaçlardan ve kuru bitkilerden uzak bir yer seçilmelidir. Sığ ama geniş bir çukur kazılır ve çukurun çevresine büyükçe taşlar dizilir. Varsa önceki kampçılardan kalan ateş yakma yerleri tercih edilir. Yakılan ateşin büyüklüğü hep kontrol edilmelidir. Rüzgârlı havalarda ateş yakılmamalıdır.

Kamptan ayrılırken ateşi bol suyla söndürün. Söndüğünden emin olmadan ayrılmayın!

haydi kampa gidiyoruz 04 Haydi Kampa Gidiyoruz…
Yiyecekler
haydi kampa gidiyoruz 05 Haydi Kampa Gidiyoruz… Yiyecek olarak genellikle kolay pişirilebilen tavuk, sucuk, sosis, patates gibi gıdalar tüketilir. Ancak dileyenler yanlarında getirecekleri malzemelerle güzel yemekler de yapabilir. Nasılsa yükü, kendileri taşıyacaktır. Ormanda çok değişik mantarlara rastlayabilirsiniz; ama onları kesinlikle yememelisiniz. Zehirli olabilirler.
Mat ve Uyku Tulumu
haydi kampa gidiyoruz 06 Haydi Kampa Gidiyoruz… Kampta gece rahat bir uyku çekmek istiyorsanız, uyku tulumunuzun altına koyacak bir matınız olması şarttır. Yoksa gece boyunca altınızdaki kozalaklar ve taşlar batar. Matı, ateşin çevresinde otururken de altınıza serersiniz. Uyku tulumunu da kamp yapacağınız mevsime göre seçmelisiniz. Yoksa üşüyebilir ya da pişebilirsiniz.
Nem ve Soğuk
haydi kampa gidiyoruz 07 Haydi Kampa Gidiyoruz…Ormanda hava durumu sizi şaşırtabilir. Gündüz çok sıcak geçebilir; ama geceleri hiç ummadığınız kadar soğuk ve nemli olabilir. Nemin nasıl bir şey olduğunu sabah uyanıp çadırdan çıktığınızda, çadırın üzerindeki ıslaklıktan daha iyi anlarsınız. Ayakkabıları nemden korumak için naylon poşetlere koymakta yarar vardır.
Geziler ve Doğayla Etkileşim
haydi kampa gidiyoruz 08 Haydi Kampa Gidiyoruz… Kampın en güzel yanı, yıl boyu içinde yaşadığınızdan çok farklı bir ortamda birkaç gün geçirmektir. Bunun da tadına varmak için değişik rotalarda geziler yapmalı, çevrenize araştırıcı gözlerle bakmalı, gördüğünüz ilginç şeyleri yakından incelemelisiniz. (Bu arada kaybolmamaya da dikkat edin!)
Previous slide
Next slide