ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Çelik Kadar Sağlam

İpeği Bu Böcek Yapıyor!

ipek bocegi giris İpek Böceği
Yumuşacık ipekli giysilerin hammaddesinin gerçekte çelikten daha sağlam olduğuna inanır mısınız? Bu zarif ve değerli ipliği de küçücük ipek böceklerinin ürettiğini biliyor musunuz? Peki, siz de ipek böceklerinizle ipek üretmek ister misiniz? Haydi, gelin o zaman…
ipek böceği

Yüzyıllar boyunca Uzakdoğu’dan Avrupa’ya İpek Yolu üzerinden taşınan pahalı bir kumaş türüdür ipek… Yumuşacık dokusu, koku tutmaması ve alerji yapmaması onu zenginlerin, hatta kralların, şahların, padişahların gözdesi yapmış. Bu kumaşın hammaddesini üreten ipek böcekleri de özenle yetiştirilmiş. Bakın, bu ilginç hayvanlar bu işi nasıl yapıyorlar…

İpek böceği kelebeği, yaşamının sonunda her biri susam büyüklüğünde 500 kadar yumurta yapar ve sonra da ölür. Bu yumurtalardan çıkan küçük tırtıllar yeni ipek böcekleridir. Artık kendi başlarının çaresine bakmak zorundadırlar.

ipek böceği

İki hafta sonunda yumurtadan çıkıp gözlerini dünyaya açan bazı ipek böcekleriyse, kendilerini bir dut yaprağı denizinde bulurlar. İpek üreticilerinin hazırladığı bu ortam, onlar için adeta bir cennettir!

Neden mi? Çünkü ipek böcekleri dut yaprağına bayılırlar. Hatta 7 gün 24 saat sürekli dut yaprağı yerler. O kadar çok yerler ki bir ay kadar sonra ağırlıkları on bin kat artar! Bu süreçte kabuk değiştirirler, renkleri açılır, tüyleri kaybolur ve boyları 7-8 santimetreyi bulur.

ipekbocegi kurtlari dutyapragi İpek Böceği

Karnını yeterince doyuran bir ipek böceği, bu aşırı beslenmeyle kazandığı enerjiyi koza örmek için kullanmaya başlar. Ağızlarından salgıladıkları yapışkan sıvıyla kendi çevrelerinde bir ağ örerler.

Üç ila sekiz gün içinde koza örme işlemi tamamlanır ve ipek böcekleri bu kozanın içinde başkalaşım geçirirler. Yaklaşık iki hafta sonra kozalarını delip çıktıklarında artık güzel birer kelebek olmuşlardır.

ipekbocegi koza İpek Böceği

Ama ipek üretmek için kozanın delinmesine izin vermemek gerekir. Bunun için üreticiler, kozaları suda kaynatırlar. Sıcak su kozaları yumuşatır ve lif halinde sarılmaya hazır hale getirir.

Her kozadan bir kilometreden uzun ipek lifi çıkar. Bu lifler o kadar sağlamdır ki aynı kalınlıktaki çelik telin kaldırabileceğinden daha ağır nesneleri kaldırabilir. Ama aynı zamanda bunlarla dokunan kumaşlar yumuşacık olur.
ipek mobil İpek Böceği

Siz de ipek böceği yetiştirmek ister misiniz?

Düşünsenize, bu ilginç böceklerin yaşam döngülerini görmek, kozadan kelebeğin çıkmasını beklemek kim bilir nasıl eğlencelidir? Üstelik kelebeklerin geride bırakğı yumuşak kozalar da sizin ürettiğiniz ipek olarak size kalacak! O halde yapmanız gereken şey ipek böceği yumurtaları alıp onları taze dut yapraklarıyla dolu bir kutunun içine yerleştirmek. Yumurtaları evcil hayvan dükkânlarından bulabilirsiniz. Taze dut yapraklarını da bahar aylarında dut ağaçlarından toplayabilirsiniz.

larvalar dutyapragi İpek Böceği